Nezisková organizace v Texasu nesoucí název Útulek u Výtržnice pomáhá farmářům zaměřujícím se na živočišnou produkci s přechodem k rostlinnému průmyslu.
Zakladatelka neziskové organizace „Útulek u Výtržnice“ v Texasu (dříve známý jako ranč Sonnen) Renee King-Sonnen oplývá obdivuhodnou energií a vytrvalostí. Své o tom ví také její manžel Tommy, pocházející z několika generací chovatelů dobytka. Nejen, že se Renee podařilo, aby konvertoval k veganství, díky ní ze svého ranče udělal útulek pro zvířata zachráněná z různých dobytčích farem. Společně toto veganské duo pomáhá farmářům zaměřujícím se na chov dobytka s přeměnou jejich farem v úrodná pole plná rostlinného bohatství.
Útulek u Výtržnice
Renee založila Útulek u Výtržnice v roce 2015. Dle jejích slov pro platformu LIVEKINDLY se jedná o první oficiálně doloženou přeměnu hovězí farmy v historii. „Díky našemu příběhu se začalo mluvit o potřebě přeměny farmářství,“ vysvětluje.
V roce 2009 se po svatbě přestěhovala na ranč o velikosti 96 akrů. Zanedlouho poté si zvířata z farmy naprosto zamilovala a velmi trpěla při prodeji každého z nich. „Začalo mi záležet na zvířatech, která jím, viděla jsem, jak se rodí miminka a celé rodiny jsou prodejem rozděleny. Opuštěné matky truchlívaly dlouhé dny. A takhle to pokračovalo roky, dokud mě to konečně nezlomilo.“
„Vždy jsem se považovala za soucitného člověka věřícího v nenásilí. Ale teprve když jsem se ocitla tváří v tvář zvířatům, která jsem jedla, začala jsem je vnímat jako někoho.“
Tele zvané Výtržnice
Renee se stala vegankou v roce 2014 hlavně díky dvouměsíčnímu telátku jménem Výtržnice.
„Nikdo na mě nekřičel. Žádný veganský aktivista mi před očima nemával vlajkou. Mojí veganskou aktivistkou byla malá kravička, které jsme říkali Výtržnice. A ona je tím hlavním důvodem, proč tu dnes stojí Útulek u Výtržnice. Už ani nevím, kde začíná ona a kde končím já.“
Zanedlouho poté se Renee začala více vzdělávat v oblasti veganství a boji za práva zvířat. Poté, co založila facebookovou stránku s názvem Veganský deník rančerovy manželky, se konečně pustila do diskuze na toto téma i se svým manželem.
„Jednoho dne se chystal poslat několik zvířat k prodeji. Tou dobou jsem už byla veganka. Přesto, že se to přede mnou snažil skrýt, moc dobře jsem věděla, co má v plánu udělat. Tak jsem na něj uprostřed všech těch krav a obrovských polí u jeho návěsu naběhla s rukama v bok a povídám mu: Ještě jednou pošleš zvířata do stodoly na prodej a uvidíš! Všechna do jednoho koupím, zaplatím tvojí kreditkou a vezmu je zpátky domů.“
Nakonec se dohodli na tom, že Renee od svého muže odkoupí veškerá zbývající zvířata - 29 kraviček. A tak se v roce 2015 pod její záštitou rozjíždí kampaň Indiegogo. Nedlouho poté, co Renee organizuje benefiční akci za účelem nashromáždění chybějících peněz na odkup (přibližně 8000 dolarů), získává díky své kampani dohromady 36 000 dolarů.
„Vybrali jsme spoustu peněz. Vybrali jsme je na to, abych mohla od svého manžela odkoupit krávy. A právě v tento den se Tommy stal veganem.“
Program na podporu rančerů
S touhou pomoci více farmářům a rančerům s přechodem k rostlinné produkci založila Renee v roce 2018 komplexní systém podpory zvaný Rancher Advocacy Program (RAP - Program na podporu rančerů). Cindy a Richard Taylorovi patří mezi nejnovější zasvěcence, kteří se díky RAP rozhodli k odchodu z živočišného průmyslu. Jejich farma se tak dnes může pyšnit tím, že poprvé za sto let tu nejsou chovaná zvířata na masovou produkci.
Renee vzpomíná, jak Cindy kontaktovala RAP poté, co citově přilnula k jedné z kraviček: „Zavolala mi ubrečená a vyprávěla o kravičce jménem Honey. O tom, že její manžel si nedá vymluvit, aby ji neposlal na jatka. Honey bylo 10 let a k ničemu už bohužel nebyla, nemohla mít žádná další telátka.“
Renee pokračuje „Zkrátka se na mě obrátila s žádostí o pomoc. Cindy je psychoterapeutka, kvalifikovaný poradce. Poslouchá celý den problémy druhých a teď jsem naslouchala já jí. Mám pocit, jako by to bylo včera.“
Jelikož Útulek u Výtržnice praskal ve švech, Renee našla Honey nový domov na ranči Starlove, původní dobytčí farmě, kterou se za pomoci RAP podařilo úspěšně před dvěma lety přeměnit na rostlinnou.
Nestěhovala se však sama. Renee se podařilo přesvědčit Richarda, aby se vzdal také telátka od Honey - malé Ginger. „A tak jsme je naložili a ony se vydaly žít svůj život na ranči.“
„Momentálně procházíme s Richardem truchlivým obdobím, protože na svém pozemku nemáme žádné kravky. Kdykoliv vyhlédneme na naše pastviny, jsou prázdné. Je to takový sladko-hořký pocit. Jsme ale nadšeni tím, jak dobře se jim tam vede. Budeme je navštěvovat po celou dobu jejich života,“ říká Cindy pro LIVEKINDLY.
Podle Renee jí schopnost vcítit se do nátury rančerů pomohla k tomu, aby RAP nesla úspěchy: „Snažím se dovnitř vklouznout zadními dvířky, jejich podvědomím. Bavím se s nimi o tom, o čem se nikdy s nikým bavit nemohli, protože je to velké tabu. Pokud jste rančer, je naprosto nemyslitelné hovořit o tom, že jakkoliv soucítíte se zvířetem, které jíte. Když pošlete zvířata na smrt, pak s nimi přece nemůžete vůbec soucítit. I přesto, že je vám jich líto, to nemůžete říci nahlas.”
K tomu dodává: „Tím, že jsem s nimi začala na toto pro ně nové téma hovořit, jsem otevřela Pandořinu skříňku. Díky tomu je náš program účelný.“
Rozvoj rostlinného hnutí
RAP pracuje na tom, aby pomohla dalším farmářům k přechodu na rostlinnou produkci. Cindy má společně se svým manželem v plánu postavit skleník, kde by pěstovali potraviny bohaté na mikroživiny, například brokolice či ředkvičky.
„Doufám, že i další rančeři, bez ohledu na rozlohu svých pozemků, kontaktují Útulek u Výtržnice nebo nějaký jiný, kde by jim detailně a krok za krokem vysvětlili, co obnáší tato změna,“ přeje si Cindy. „Existuje mnoho zdrojů, ze kterých se dá čerpat, i lidí, kteří chtějí upřímně pomoci dalším rozhodnutým k přechodu na rostlinnou produkci.“
Ovšem k tomu, aby se tak ve velkém měřítku stalo, je podle Renee zapotřebí zapojení vlády.
„Potřebujeme v kongresu vlastní lobbisty, kteří budou posouvat zákony naším směrem. Všechny dotace vztahující se k živočišné výrobě dosahují miliardy dolarů a jsou určeny pro farmáře postižené záplavami, požárem, čímkoliv,“ vysvětluje. „Tito farmáři jsou vždy vytaženi z bryndy. Aby jim stálo za to vykašlat se na živočišnou produkci, k tomu potřebují nějaký dost silný podnět a když to nebude otázka etiky, bude to otázka životního prostředí.“
Renee by ráda pomohla v plynulém přechodu na rostlinnou produkci farmářům nejen v Americe, ale po celém světě. V listopadu uspořádala organizace RAP svůj první summit, kterého se zúčastnilo přes 500 lidí z 18 států.
Akce byla organizována přes internet a zaměřila se na experty v zemědělství, podnikové vedoucí, farmáře, rančery, aktivisty a technology. Jejím hlavním úkolem byla společná diskuze o řešení úspěšné přeměny půdy na dlouhodobě udržitelné zemědělství orientované na neživočišnou produkci. „Pakliže se někdo ve Španělsku, v Anglii, Kalifornii či na Floridě, nebo Bůh ví kde, rozhodne pro tento přechod, chceme mít prostředky, po kterých by tito lidé mohli v případě potřeby sáhnout,“ vysvětluje Renee.
Příští virtuální schůze RAP je naplánovaná na sobotu, 6. února. Pakliže chcete zjistit o RAP více nebo se chcete zaregistrovat na summit, klikněte ZDE. (registrovat se lze i bezplatně - pozn. red.)
Zdroj: LIVEKINDLY, Překlad: Renata Bohačíková, Korektura: Olga Jandová