BBC odvysílalo komedii o veganské budoucnosti (video)

BBC odvysílalo komedii o veganské budoucnosti (video)

Včera měl premiéru film britského komika Simona Amstella nazvaný Carnage (česky Masokr), který formou komediálně laděného fiktivního dokumentu (tzv. mockumentu) popisuje postupnou proměnu dnešní "masožravé" společnosti směrem k veganství. Tento příběh autor vypráví optikou generace žijící ve Velké Británii roku 2067, kdy je všudypřítomná konzumace zvířecího masa, mléka a vajec již jen těžko pochopitelnou minulostí. Slovo veganství přestalo existovat, protože se stalo normou a lidé bojující za zachování konzumace zvířat se nazývají karnisty.

Film si klade jednoduchou otázku: jak se budeme zpětně dívat na naše zacházení se zvířaty za 50 let?

Simon Amstell ve filmu mistrně střídá vážné pasáže s absurdními situacemi plnými britského humoru, ve kterých si často dělá legraci i ze samotných veganů, a je docela možné, že člověk neznalý problematiky bude mít velký problém rozlišit, co ve filmu je ještě pravda a co už je fikce.

Film začíná záběry na skupinu mladých Britů, kteří vyznávají polyamory vztahy a diskutují o rostlinné stravě. Představa konzumace zvířat je pro ně tak nepředstavitelná, že některé dohání až k slzám. Mezitím starší obyvatelé Británie podstupují terapie, které jim mají pomoci se vyrovnat s pocity viny způsobené karnistickou minulostí.

Autor se ve svém vyprávění vrací až do roku 1944, kdy byla založena britská Vegan Society, popisuje vzestup hnutí za práva zvířat, ale též důmyslné praktiky masného průmyslu, které dokázalo udržet vysokou míru konzumace živočišných produktů i přes stále se zvyšující empatii lidí ke zvířatům. Z minulosti plynule přechází přes současnou situaci až po vzdálenou utopickou budoucnost, přičemž některé momenty z budoucnosti se ve skutečnosti již odehrály např. kampaň Arnolda Schwarzeneggera a Jamese Camerona za snížení konzumace masa (viz video níže).

Jak napsal Max Benwell ve své recenzi na The Independent, Simon Amstell vtipným a přesvědčivým způsobem vysvětluje důvody k veganství aniž by se dopouštěl nějakého kázání. Benwell dokonce uvedl: "Nejsem vegan, ale po zhlédnutí Carnage jsem si ještě jistější, že bych jím být měl."

Film je pro obyvatele Velké Británie zdarma ke zhlédnutí na webu BBC. Lidé mimo Británii si jej mohou pustit v prohlížeči Chrome, pokud si do něj nainstalují rozšíření zvané Beebs - Access BBC iPlayer.

Celý dokument s českými titulky můžete zhlédnout zde:

Na závěr bych ještě připomenula slavný citát Oscara Wilda: "Pokrok je jen uskutečňování utopii."

Zdroj: BBC, The Independent, Text: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

„Copak Ježíš nejedl ryby?“ Nový veganský dokument zkoumá vztah mezi náboženstvím a zvířaty
Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
No Internet Connection