Stále více vlád volá po přechodu na rostlinný potravinový systém.
Amsterdam se stal prvním hlavním městem v Evropské unii, které se rozhodlo přijmout Plant Based Treaty.
Nizozemské hlavní město se připojilo k Edinburghu, Los Angeles a Norwichi v příslibu, že při řešení klimatické krize bude věnovat pozornost produkci potravin.
Od svého vzniku v roce 2021 získala Plant Based Treaty podporu od 25 městských samospráv po celém světě.
Lea Goodett z Plant Based Treaty Netherlands pro Plant Based News (PBN) uvedla, že Amsterdam má náskok v oblasti klimatu.
„Téměř každé velké město má dnes administrativní oddělení nebo pracovní skupinu pro udržitelnost,“ dodala. „Problém je v tom, že většina plánů není dostatečně ambiciózní, aby nabídla řešení celosvětové krize, které čelíme.“
Amsterdam ukazuje směr
V oficiálním dokumentu zástupci města uznávají, že „způsob, jakým vyrábíme, distribuujeme, zpracováváme a konzumujeme potraviny, má významný dopad na zdraví lidí a zvířat a přispívá ke klimatické krizi“.
Z toho vyplývá, že tři cíle Plant Based Treaty jsou nezbytné. Jedná se o „zamezení využívání nové půdy pro průmyslový chov hospodářských zvířat, propagaci rostlinných potravin a zásadní obnovu důležitých ekosystémů“.
„Podpisem Plant Based Treaty podporuje vedení Amsterdamu celosvětovou výzvu městům, organizacím, podnikům a obyvatelům, aby přispěli k boji proti klimatické krizi změnou stravovacích návyků,“ stojí v prohlášení města.
Foto: Markus Spiske (Unsplash)
Vlády po celém světě podnikají kroky proti ničivým vlivům živočišné agronomie na životní prostředí. Podle Goodetta Plant Based Treaty „vyzývá města, aby podnikla zásadnější kroky a byla průkopníky ve vedení svých obyvatel ke zdravé a udržitelné rostlinné stravě“.
Nejen z ekologických důvodů vlády plánují eliminovat živočišnou výrobu. Přibývá také důkazů o zdravotním dopadu masa a mléčných výrobků. Podle nedávné studie provedené ve Spojeném království by veřejné zdravotnictví mohlo ušetřit 6,7 miliard liber ročně, pokud by všichni byli na zdravě složené rostlinné stravě. Zdravotní přínosy také přiměly Německo, aby se v předchozím roce zavázalo k novým obrovským investicím do rostlinných potravin.
Veganské pátky
Kromě podpisu Plant Based Treaty přijal Amsterdam návrh, jehož cílem je učinit město světovým lídrem v oblasti rostlinných potravin. Amsterdam podnikl kroky k rostlinnější budoucnosti již v roce 2021. V tomto roce zveřejnil plány, které pomohou návštěvníkům města přejít do roku 2030 alespoň na polovičně rostlinné denní menu.
Návrh předložený Nizozemskou stranou pro zvířata jde ještě dále, přiměje totiž město spolupracovat s veřejnými institucemi, jako jsou nemocnice a komunitní centra, na zlepšení poskytování rostlinné stravy. To zahrnuje například zajištění dostupnosti veganských možností ve všech veřejně financovaných institucích a účast na Veganských pátcích.
Goodett dodává: „Zavedení iniciativ podporujících rostlinnou stravu, jako jsou Veganské pátky, zpřístupní udržitelné veganské potraviny všem. To zlepší jak naše zdraví, tak bezpečné zajištění kvalitních potravin.“
Evropský posun k rostlinnému systému
V posledních letech se Evropa stala zápasnickým ringem pro debatu o změně potravinového systému.
EU dlouhodobě dotuje průmyslová odvětví poškozující životní prostředí. Zejména Společná zemědělská politika zabírá asi třetinu celkového rozpočtu bloku. Vzhledem k tomu, že živočišná výroba je zodpovědná za nejméně 16,5 procenta globálních emisí skleníkových plynů, je dotování produkce masa narůstající hrozbou na rychle se oteplující planetě.
Místo této destrukce může změna potravinového systému pomoci zvrátit vývoj emisí na evropském kontinentu. Minulý měsíc Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu navrhl, aby se financování přesunulo od živočišného zemědělství směrem k „produktům a činnostem s nižšími emisemi skleníkových plynů“. V roce 2023 se přímořské Dánsko stalo první evropskou zemí, která publikovala své plány na přechod na rostlinný potravinový systém.
„Podpora města není jen podpis, ale závazek k realizaci smysluplných kroků,“ vysvětluje Goodett PBN. „Vzhledem k tomu, že evropské hlavní město jako je Amsterdam zaujímá takto silný postoj, bude pro ostatní města snazší Plant Based Treaty také podpořit. Vyzýváme další města, aby se také ujala řešení dopadů potravinového systému na klima.“
Zdroj: Plant Based News, překlad: Zuzana Jamaris, korektura: Karolína Kučerová