Edinburgh se stal prvním evropským hlavním městem, které se zavázalo vyřadit maso z jídelníčků ve školách, nemocnicích a domovech důchodců ve snaze snížit uhlíkovou stopu města.
- Tento krok přišel několik dní před skotským svátkem Burns Night, jehož středobodem je pokrm haggis
- Edinburgh toto rozhodnutí učinil jako druhý ve Spojeném království po městské radě Haywards Heath
- Skotská venkovská aliance jej označila za „protizemědělský“
Město odhlasovalo přijetí „smlouvy o rostlinné stravě“ – včetně závazku propagovat veganskou stravu na úkor živočišných produktů.
Tento krok přišel několik dní před skotským svátkem Burns Night, jehož středobodem je pokrm haggis, tradičně vyráběný z ovčích jater, plic, srdce a žaludku.
Edinburgh je po městské radě Haywards Heath v Západním Sussexu druhým místem ve Spojeném království, které tuto smlouvu, zavedenou v roce 2021, přijalo.
Zařadil se tím mezi 20 měst na světě, mezi které spadá mimo jiné i Los Angeles.
Tento krok, který by mohl znamenat i zamítnutí povolení k otevření jatek v oblasti Edinburghu, označila organizace Scottish Countryside Alliance za „protizemědělský“.
Ředitel této aliance Jake Swindells uvedl, že jde o „šíření dezinformací o chovu dobytka“.
Zastánci přijaté smlouvy však tvrdí, že změnou místního stravování bude město schopno snížit produkci skleníkových plynů.
Ve zprávě Rady se uvádí: „Celkově jsou vědecké poznatky jasné: spotřeba masa a mléčných výrobků se musí snížit, aby se dosáhlo cílů v oblasti klimatu“.
Vedoucí Rady Cammy Day řekl: „Schválením Smlouvy o rostlinné stravě Rada vyjadřuje podporu vyjednání podobné smlouvy na celosvětové úrovni jako doplňku Pařížské dohody o klimatu. Smlouva o rostlinné stravě není právně závazná a je vytvořena po vzoru Smlouvy o fosilních palivech, kterou Edinburgh podpořil v březnu 2022 jako první město ve Skotsku“.
Zdroj: Daily Mail, překlad: Nela Otáhalová, korektura: Filip Kostka