Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách

Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách

Connor Mollison (Unsplash)

Edinburgh se stal prvním evropským hlavním městem, které se zavázalo vyřadit maso z jídelníčků ve školách, nemocnicích a domovech důchodců ve snaze snížit uhlíkovou stopu města.

  • Tento krok přišel několik dní před skotským svátkem Burns Night, jehož středobodem je pokrm haggis
  • Edinburgh toto rozhodnutí učinil jako druhý ve Spojeném království po městské radě Haywards Heath
  • Skotská venkovská aliance jej označila za „protizemědělský“

Město odhlasovalo přijetí „smlouvy o rostlinné stravě“ – včetně závazku propagovat veganskou stravu na úkor živočišných produktů.

Tento krok přišel několik dní před skotským svátkem Burns Night, jehož středobodem je pokrm haggis, tradičně vyráběný z ovčích jater, plic, srdce a žaludku.

Edinburgh je po městské radě Haywards Heath v Západním Sussexu druhým místem ve Spojeném království, které tuto smlouvu, zavedenou v roce 2021, přijalo.

Zařadil se tím mezi 20 měst na světě, mezi které spadá mimo jiné i Los Angeles.

Tento krok, který by mohl znamenat i zamítnutí povolení k otevření jatek v oblasti Edinburghu, označila organizace Scottish Countryside Alliance za „protizemědělský“.

Ředitel této aliance Jake Swindells uvedl, že jde o „šíření dezinformací o chovu dobytka“.

Zastánci přijaté smlouvy však tvrdí, že změnou místního stravování bude město schopno snížit produkci skleníkových plynů.

Ve zprávě Rady se uvádí: „Celkově jsou vědecké poznatky jasné: spotřeba masa a mléčných výrobků se musí snížit, aby se dosáhlo cílů v oblasti klimatu“.

Vedoucí Rady Cammy Day řekl: „Schválením Smlouvy o rostlinné stravě Rada vyjadřuje podporu vyjednání podobné smlouvy na celosvětové úrovni jako doplňku Pařížské dohody o klimatu. Smlouva o rostlinné stravě není právně závazná a je vytvořena po vzoru Smlouvy o fosilních palivech, kterou Edinburgh podpořil v březnu 2022 jako první město ve Skotsku“.

Zdroj: Daily Mail, překlad: Nela Otáhalová, korektura: Filip Kostka

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
No Internet Connection