Aktivismus vedený láskou

Aktivismus vedený láskou

Autorka: Miriam Porter

Překlad: Tomáš Písařík

Růžový rypáček se něžně dotkne mé ruky. Dívám se do tváře praseti, které je uvězněno v nákladním autě. Pláče. „Mám tě ráda a je mi to líto,“ šeptám skrze slzy. „Všechno dobře dopadne.“ Oba ale víme, že opak je pravdou.


Foto: Aktivisté dávají vodu prasatům, která trpí žízní v nákladním voze před jatky.

Toronto, 6 hodin ráno. Blížím se k metru, které mě doveze do centra na Maple Leaf Square. Přijíždím a s hrnkem kávy v ruce se seznamuji se čtyřmi lidmi, s nimiž pojedu do Burlingtonu. Při mírumilovném setkání budeme svědky utrpení prasat, kterým si prochází v posledních momentech svého života. Budeme jejich hlasem. V Ontariu se nachází téměř sto jatek. Určitě jste si všimli těch dlouhých kamionů na dálnici. Jako dítě jsem si myslela, že zvířata v nich si jedou hrát na velké pole nebo do velké stodoly. Teď už ale pravdu znám - jedou do nejhoršího pekla na zemi.

Dnešního shromáždění se zúčastní více než sto lidí. Chceme ukázat světu, že je nepřijatelné, aby zabíjení zvířat bylo společenskou normou.

Jsme aktivisté vedení láskou. Neodcházíme.

Dnešní shromáždění organizuje Toronto Pig Save.

Pig Save je organizace bojující za práva zvířat, jejímž cílem je dát jatkám „skleněné zdi“. Věříme, že být svědkem zvířecího utrpení a zároveň zvířatům, jež jsou chována pouze pro naše jídlo, projevovat lásku a soucit v posledních hodinách jejich smutných a ubohých životů, má smysl. Do jatek, u kterých stojíme, je každý den dopraveno a následně usmrceno plynem přibližně 9 000 prasat. Na jatkách dochází k nejrůznějším druhům týrání, jako je tahání za uši, píchání ostrými bodáky a uřezávání ocásků, jak ukazuje toto video z tajného vyšetřování v USA. Mnohým prasátkům není v době, kdy jsou poslána na smrt, ještě ani 6 měsíců. Pig Save se věnuje rozšiřování povědomí o zneužívání zvířat prostřednictvím nenásilných aktivit. Pokračuje v tradici založené Mahatmou Gándhím.

Malá skupinka odhodlaných duší poháněná nepotlačitelnou vírou ve své poslání dokáže změnit historii.“ – Mahatma Gándhí.

Anita Krajnc, spoluzakladatelka Pig Save, vysvětluje: „Jsme skupina věřící v sílu lásky. Násilí oplácíme láskou a tím měníme svět. Naším cílem je pomoci lidem přijmout nenásilný veganský životní styl.“


Foto: Jak vidíte, existuje i Cow Save

První shromáždění, kterého jsem se zúčastnila, se konalo v Torontu. Bylo chladné jarní nedělní ráno, když jsem se připojila k dvaceti dalším aktivistům na „Prasečím ostrově“ – betonový ostrůvek, kde nákladní vozy, jedoucí na jatka, stály na červenou.

Toho dne jsem se podívala do očí jednoho prasátka. Dívalo se na mě bezmocně. Jeho oči mě prosily: „Dostaň mě odsud.“ Třásly se mi nohy a bez ustání jsem brečela. Všechna má láska nedokázala zastavit hrůzu, které jsem byla svědkem. Byla jsem s ním. Nebylo samo. Šeptala jsem mu, že ho mám ráda. Říkala jsem mu, že je mi to líto a že se snažím. Že se všichni snažíme.

Ostatní aktivisté podávali prasátkům jídlo a pití, ale já se nedokázala pohnout. Stála jsem tam a brečela, dokud nákladní auto neodjelo na jatka, kde jsou prasátka nahnána na porážku pomocí elektrických bodců a následně zplynována nebo dokonce uvařena zaživa. Některá prasátka jsou ještě při vědomí, když jsou ponořena do nádrže s vařící vodou, kde jsou zbavována srsti. Denně přijíždělo na tato jatka 30 nákladních aut s celkovým počtem 6 000 prasat. V roce 2014, po necelých sto letech zabíjení prasat, tento dům smrti zbankrotoval.

Dnes už však vím, co čekat, když se blíží první nákladní auto. Jakmile ho vidím projíždět křižovatkou, připravuji si svou láhev s vodou. Špinavý šedivý náklaďák staví na červenou a my k němu spěcháme. Prasátka hltají vodu, kterou jim nabízíme.

Růžový rypáček se něžně dotkne mé ruky. Dívám se na tvář prasete v nákladním autě, pláče. „Mám tě ráda a je mi to líto,“ šeptám skrze slzy. „Všechno dobře dopadne.“ Ale oba víme, že opak je pravdou.

Přijíždí policisté, aby dohlédli na naši bezpečnost. Jsou laskaví, přátelští a nápomocní.

Zákon nám umožňuje zastavit náklaďák v rámci rozumných mezí. Pokaždé, když projíždí, máme alespoň pár minut na to, abychom byli s prasátky a poskytli jim útěchu. Je to jediná láska, kterou kdy dostanou.

Prasátka přijíždí nemocná, vyděšená, kvičící, zmatená, mnohá pokryta výkaly a boláky na nejrůznějších částech těla. Uvědomují si, co se děje. Bylo mnohokrát dokázáno, že prasata mají inteligenci tříletého dítěte. Jsem svědkem týrání neviňátek.

Podle deníku The Globe and Mail nejsou prasata jedinými zvířaty, která v transportech trpí. Nedávné tajné vyšetřování, které provedlo Mercy For Animals, odhalilo u jednoho z největších producentů mléka v Kanadě strašné a kruté zacházení se zvířaty.

Tato prasata nejsou zabita humánně. "Humánní maso" neexistuje. S prasaty se zachází velmi špatně. Jejich smrt, stejně jako smrt milionů dalších hospodářských zvířat, je neospravedlnitelná.

O hodinu později se naše shromáždění přesouvá přímo před jatka. Aktivistka Jenny McQueen vysvětluje: „Jde o to být přítomen a ukázat solidaritu s těmito zvířaty.“ Během mého rozhovoru s Jenny slyšíme prasata křičet z druhé strany plotu s ostnatým drátem, který nás odděluje od místa, jež připomíná vězení s maximální ostrahou. Program W5 stanice CTV vysílal reportáž z tajného vyšetřování u prasat, které odhalilo "znepokojivé a nehumánní zacházení s hospodářskými zvířaty v Kanadě".

Pach smrti je všude. Nedokážu uvěřit, že se to opravdu děje.

Další aktivistka, Karol Marocho, říká: „Věřím, že prasátka cítí naši lásku v posledních minutách před smrtí, a to má smysl.“

Naše láskyplná shromáždění zahrnují veganské občerstvení, výstavy obrazů či rozdávání informačních brožur. Pro děti jsou nachystané výtvarné a hudební dílny. Někteří aktivisté mají s sebou i své psy, kteří nám poskytují útěchu a neustále nám připomínají, že není rozdíl mezi konzumací prasete či psa.

Pokud budeme přistupovat k životu se soucitem, láskou a laskavostí, můžeme toto nekonečné zabíjení zastavit. Je na čase skončit to mučení.

Velikost národa lze posoudit podle způsobu, jakým zachází se zvířaty“, Mahatma Gándhí.

Chcete pomoci?

Až příště budete jíst, nezapomeňte k tomu přistupovat s citem a láskou. Nepodporujte násilí. Není potřeba jíst slaninu, vepřové, šunku nebo párky. Existuje tolik chutných a zdravých alternativ namísto pojídání živočišných produktů. Přečtěte si článek Jak se stát vegetariánem či veganem?, vyzkoušejte si toto stravování třeba jen na týden a uvidíte, že se rozhodně nejedná o odříkání.

Přijďte na příští shromáždění Pig Save nebo ho uspořádejte ve svém městě. I jeden člověk dokáže změnit svět a postavit se tomu, co je špatné.

Jsme aktivisté vedení láskou.

Každým dnem je nás víc.

Nepřestaneme, dokud všechny klece nebudou prázdné.

Buď změnou, kterou chceš vidět na světě,“ Mahatma Gándhí.

Zdroj: The Huffington Post Canada, Fotky: Miriam Porter

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Činnost spolku Otevři oči v roce 2022
Nová brožura s recepty na veganské cukroví je tady
Výběr receptů ze Soucitně vychází v tištěné podobě
No Internet Connection