Autor: Alexandr Darius Radecký
Přechod na veganství většinou neznamená jen změnu stravy a výběru oblečení, ale i získání zcela nového pohledu na svět. Řada lidí s veganstvím prohlédne hradbu lží, která nás obklopuje - "šťastné kravičky" na krabicích s kravským mlékem se změní na zubožené, dokola znásilňované vězněné bytosti, úhledně zabalené "maso" získá oči, oči bytosti, kterou kdysi bylo. Nejeden vegan se pak zcela správně rozhodne, že nestačí, aby jen on byl veganem, ale že chce otevírat oči také dalším lidem.
Obvyklým krokem je v takovém případě snaha zapojit se do aktivit již existujících organizací bojujících za práva zvířat (prostřednictvím šíření veganství), například Otevři oči v Praze, Kolektiv pro zvířata v Brně, 269 ve více městech Česka i Slovenska, a nakonec i řada více či méně formálních sdružení v různých městech.
Ne vždy je však takové řešení možné, například protože zrovna u vás žádné sdružení není, nemáte na takové aktivity čas, nepustí vás rodiče, nebo nemáte odvahu (na tom není nic, za co by se měl člověk stydět). Nicméně i přesto se možná chcete zapojit do šíření veganství - jak potom na to?
Tento text přináší 10 jednoduchých tipů, jak se můžete zapojit do minimalistického aktivismu, čili miniAktivismu, aniž byste přímo museli být součástí nějaké aktivistické skupiny. Velmi zkráceně lze miniAktivismus rozdělit na tři kategorie:
I. Aktivismus naživo
II. Aktivismus online
III. Podpora aktivistických skupin
1. "Jsem vegan!"
Ve společnosti koluje populární vtip “Víte, jak poznáte vegana? Řekne vám to.” A víte, proč je tento vtip mezi karnisty tak oblíbený? Jedním z důvodů vtipkování je vyrovnání se se špatným svědomím, neboť většina lidí má ke zvířatům kladný vztah a na jejich ubližování se podílí často z neznalosti či pohodlnosti. Lidé obecně tuze neradi mění své názory (viz článek Proč je tak těžké změnit (svůj) názor) a setkání s veganem může narušit pocit vnitřního souladu, protože svou existencí dává najevo, že to jde i jinak. Čím více veganů potkají, tím častěji jim bude připomínáno, že alternativa existuje, a zároveň se mohou zbavit některých stereotypů.
Nemusíte nutně na každého pokřikovat, že jste vegan, nicméně je dobré dát najevo, že veganem jste. Už jen to, že lidé kolem vás vědí, že jste vegan, je základní formou Aktivismu. Vidí naživo vegana, který není jen nějaká mýtická osoba či filmová hvězda s velmi speciální redukční dietou.
Dávat najevo svou identitu můžete různě - vhodné jsou například veganské placky či veganská trička. Lidé si toho všimnou, ale jelikož to aktivně nekomunikujete, nebudou mít pravděpodobně tendenci to nějak komentovat. Širokou nabídku placek nabízí sdružení Otevři oči, pěkná cenově dostupná trička pak například xbastax (opravdu to není placená reklama :) ).
Jistě, komunikací své identity riskujete karnistické hlášky, na druhou stranu tím ale dáváte lidem možnost zeptat se na aspekty veganství, a budete mít možnost jim poradit, čímž se dostáváme k:
2. Mluvte s lidmi
Už jen to, že s lidmi ze svého okolí o veganství mluvíte, je formou Aktivismu. Pro toto i další formy Aktivismu je důležité znát základní informace o veganství, bezživočišné stravě a vlivu živočišné stravy na člověka i na planetu. V českém prostředí je základním informačním zdrojem článek na informačním portálu www.soucitne.cz Rostlinná strava - argumenty a odpovědi nabízející nejčastější námitky proti veganství a odpovědi na ně. Mimochodem, právě soucitne.cz je asi nejlepším českým webem koncentrujícím informace o veganství a velmi rozsáhlým zdrojem informací o veganství - nabízí i desítky receptů, novinky ze světa boje za práva zvířat a mapu restaurací nabízejících veganská jídla. (pozn. redakce: autorem textu není soucitne.cz :) )
Dobré je zkouknout čtyři oblíbené filmy o veganství, které jsou vhodné i pro promítání neveganům:
Masokr: přijetí minulosti - humorně laděný snímek nabízející vizi společnosti budoucnosti, kde je veganství normou, a naopak využívání zvířat k potravě je považováno za barbarství minulosti
http://www.tarak.cz/masokr-prijeti-minulosti/
Cowspiracy - o vlivu živočišné výroby na klima a o tom, jak před tím velké ochranářské organizace zavírají oči
http://www.tarak.cz/cowspiracy-klic-k-udrzitelnosti/
Raději vidličky než nože - o škodlivém vlivu živočišné stravy na lidský organizmus a naopak o prospěšném vlivu stravy rostlinné
https://www.csfd.cz/film/302405-radeji-vidlicky-nez-noze/prehled/
Earthlings - film jen pro silné povahy (a pro všechny nevegany) o tom, jak vzniká "živočišné jídlo"
https://www.youtube.com/watch?v=jjjRkyIxYaQ
3. Choďte na setkávání veganů
Součástí veganského hnutí je nejen podporovat ostatní k přijetí veganství, ale zároveň jim i poskytovat podporu v tom u veganství zůstat.
Většina lidí je totiž po přechodu na veganství vystavena silnému tlaku z mnoha stran, zejména od rodiny a známých. Zároveň bývají někteří noví vegani ztracení - co mají a nemají kupovat, kde co sehnat, jak si poradit s tlakem okolí. V tomto ohledu jsou neocenitelnou podporou pravidelná i nepravidelná veganská setkávání, která je nejlepší otevřít i neveganům, zvláště vegetariánům.
Formou minimalistického Aktivismu je pak na takové akce chodit, mluvit s lidmi, přinášet ukázky svého jídla či informační materiály. Více k tomuto tématu naleznete v článku Proč je důležité se setkávat, seznam místních veganských skupin pak naleznete na této stránce České veganské společnosti.
4. Šiřte informační letáky
Sdružení Otevři oči nabízí řadu tištěných materiálů, které je možné za dobrovolný příspěvek objednat na webové stránce sdružení. Z nich jsou zřejmě nejvíce oblíbené dva letáky - zelený Recepty a modrý Stručný úvod do veganství, který ale také nabízí recepty a odkazy na informační weby.
Pokud se necítíte přímo na to je rozdávat kolemjdoucím na ulici, nevadí, je řada dalších příležitostí pro to, jak je vhodně distribuovat, namátkou:
- Mějte je u sebe a dávejte je lidem, kteří s vámi zapředou hovor o veganství, a to ať již jako doplněk k diskuzi, nebo místo ní
- Nechte jich pár ležet na vhodném místě ve škole, v práci apod.
- Požádejte místní veganskou či vegetariánskou restauraci nebo prodejnu zdravé výživy, zda byste je tam mohli nechat pro jejich zákazníky (to se velmi často setkává s úspěchem, zejména u vegan restaurací)
- Vezměte je na vhodnou přednášku, akci, festival. Nemusí jít přímo o veganskou událost, stačí něco, kde se scházejí otevření lidé, například akce věnované ochraně životního prostředí, lidským právům, hudební akce...
5. Vylepujte samolepky
Vhodně vylepená samolepka s uvedenou webovou adresou upoutá pozornost a již nejednoho nevegena navedla k veganství. Vhodnými místy k vylepení samolepky jsou:
- Váš mobilní telefon, notebook, automobil
- Místa, kde jsou již jiné samolepky, takové ty "aktivistické sloupy", které evidentně nejsou pod něčím čistícím drobnohledem
- Záchody na univerzitách či v oblíbených alternativních podnicích. Velmi často jsou to už aktivní "aktivistické" záchody plné jiných samolepek :)
Naopak nevhodná místa jsou:
- Prostory MHD a jiná místa, která jsou často čištěna - samolepka nevydrží a ještě někoho naštvete, že se s tím musí čistit
- Historické památky
- Místa, která nikdo nevidí
- Místa, která by samolepka vysloveně hyzdila
6. Ochutnávky veganského jídla
Potěšte svoje okolí přípravou chutných veganských dobrot! Nemusíte je vařit jen rodině, ale například napéct pro místní akci a samozřejmě zdůraznit, že jde o veganské jídlo. Když k tomu přiložíte receptové a veganské letáky, tak tím jen lépe :)
7. Účastněte se online diskuzí
Diskutování v digitálním prostoru je již na pomezí minimalistického Aktivismu, zejména protože to vyžaduje jak znalosti, tak pevné nervy. Prostoru k diskutování je řada, populárním místem je Facebook, kde se hodně diskutuje například pod marketingovými příspěvky společností profitujících z utrpení zvířat (mlékárny, masokombináty...). Kdo má silnější nervy, může diskutovat pod příspěvky uveřejněnými na FB stránce Soucitne.cz nebo se přidat do skupiny Veganství, a pokud máte obzvláště silné nervy, tak Vegan CZ & SK. Pokud se chcete zapojovat cíleně a podporovat ostatní, existuje i skupina Veganská podpora v diskuzích.
8. Překládejte
Jste znalí jazyků, zejména angličtiny, a máte čas a ochotu překládat? Potom se můžete zapojit do překladu článků například ve skupině Komunitní překlad - veganství, práva zvířat aj.. Také je možné se zapojit do překladů pro soucitne.cz - v případě zájmu prosím napište vedení redakce na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
9. Foťte na akcích
Focení na akcích je poměrně vděčná činnost, které se mohou věnovat i lidé jinak stydliví. Nemusíte přitom podat profesionální výkon, potěší i jen několik fotografií či krátké video zveřejněné na sociálních sítích. Veganské akce jsou však i vhodným prostorem pro zdokonalení vašeho fotografického či video umění, už jen protože jsou obvykle navštěvované poměrně přátelskými lidmi :)
10. Podporujte aktivistické skupiny
Podporovat aktivistické skupiny můžete i bez toho, abyste se přímo účastnili jejich akcí. Pomůže zejména pravidelný měsíční příspěvek, který jim umožňuje plánovat příjmy a výdaje, nicméně nepohrdnou ani jednorázovým příspěvkem či vhodným věcným darem (to je dobré předem konzultovat). Pro přispívání si můžete vybrat například Otevři oči, popřípadě přímo Soucitne.cz, Kolektiv pro zvířata, Obraz - Obránci zvířat či další.
Možných dalších aktivit je celá řada, nicméně tím bychom se již postupně dostávali k neminimalitickému Aktivismu :) Inspiraci naleznete například na webu Otevři oči v sekci Vlastní aktivita.