Světový den veganství

Světový den veganství

Světový den veganství je každoroční událost, kterou si 1. listopadu připomínají lidé na celém světě a to např. veřejnými ochutnávkami rostlinných jídel nebo jinými informačními akcemi, oslavami či sektáváními.  Pokud nejste vegany, můžete si veganský způsob života vyzkoušet právě v tento den.

Termínem veganství se označuje způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Tento významný den původně založila v roce 1994 Louise Wallis, tehdejší předsedkyně Veganské společnosti ve Velké Británii (Vegan Society), aby připomněla 50. výročí založení této organizace a také upozornila na skutečnost, že pojmy jako "vegan" či "veganství" si během uplynulých 50 let našlo cestu (nejen) do anglického jazyka.

Wallis pro tento den stanovila 1. listopadu, neboť neznala přesné datum založení Vegan Society a připadalo jí příhodné, že se tak v kalendáři ocitá mezi 31. říjnem, kdy se slaví Halloween, a mexickým Dnem mrtvých, který připadá na 2. listopadu.

Od 1. listopadu 1994 je tak Světový den veganství vítanou příležitostí pro vegany ve všech částech světa, aby oslavili a dále propagovali veganství se všemi jeho pozitivními aspekty: ve vzahu k ostatním živočišným druhům, životnímu prostředí jako celku či lidskému zdraví.

Pokud ještě nejste vegany, ale směřujete k tomuto způsobu života, využijte některé z výzev, které Vám bezplatně pomohou s prvními krůčky. Doporučujeme např. Veggie Challenge od české pobočky ProVeg nebo 10 týdnů k veganství od Vegan Outreach.

Zdroje: Vegan Day, Vegan Society

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
No Internet Connection