Benjamin Zephaniah

Benjamin Zephaniah

Edwardx – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Benjamin Obadiah Iqbal Zephaniah (* 15. dubna1958, Birmingham) je britský rastafariánský básník (představitel dub poezie), veřejný recitátor, prozaik, dramatik, herec a úspěšný hudebník. Za svůj literární přínos byl v r. 2008 deníkem The Times zahrnut mezi 50 nejvýznačnějších britských poválečných autorů.

Jakožto zanícený vegan mnohé ze svých poetických děl zasvětil zvířecím postavám. Na rozdíl od ostatních literárních prací spjatých se zvířecí tematikou však jednotlivé živé tvory autor nezobrazuje jako šťastná a vždy usměvavá stvoření, ale svůj obraz života přírody umělecky ztvárňuje jako tíživé chvíle čekání na polapení a následné vyvraždění nebo jako ztrátu domovského teritoria násilným odsunem.

Dodnes působí jako čestný patron společnosti The Vegan Society, VIVA (Vegetarians' International Voice for Animals) a EVOLVE! Campaigns představující anti rasistickou organizaci pod vedením Newham Monitoring Project, s nimiž se Zephaniah podílel na videu kriticky se stavícímu k politický represím ze strany Olympijského výboru (2012). Dodnes působí i jako advokát zvířecích práv a svobod.

Zdroj: Wikipedia


Autor fotografie: Edwardx – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74944196

Citáty:

Mnoho z nás žije se společenskými zvířaty jako jsou psi, kočky nebo králíci. Sdílíme s nimi naše domovy, považujeme je za členy rodiny a truchlíme, když zemřou. Přesto zabíjíme a jíme jiná zvířata. Když se nad tím ale zamyslíte, neexistuje rozdíl mezi nimi a těmi, které milujeme.

Odkaz na životopis: https://cs.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Zephaniah

Vytisknout  

Související články

Řezník přes noc veganem: „Najednou mi přišlo divné do sebe dávat něco mrtvého“
Greta Thunberg
Marks & Spencer uvádí novou kolekci veganské obuvi
No Internet Connection