Marks & Spencer uvádí novou kolekci veganské obuvi

Marks & Spencer uvádí novou kolekci veganské obuvi

Autor: Štěpán Opekar

Britský módní a potravinový řetězec Marks & Spencer uvádí na český trh novou kolekci cenově dostupné veganské obuvi. V nabídce je téměř 150 druhů dámské, pánské i dětské obuvi.

Sortiment zahrnuje tenisky, kotníkové boty, lodičky, kozačky a další. Veškerá obuv z této řady je označena veganským symbolem, jak je zvykem i u ostatních veganských výrobků a potravin M&S.


Foto: Marks & Spencer

Doposud jsme si mohli na českém trhu vybírat ze stálé nabídky několika obchodů zaměřených na čistě veganskou obuv: EtikButik, Holy Cow, Ahinsa shoes, přes Facebook prodávající VEGanská obuv, ekologicky vyráběné Vivobarefoot či konopné tenisky Bohempia. Další možnosti pak skýtá okrajová nabídka zavedených prodejců, jako je právě Marks & Spencer. Tradiční česká firma Botas, obnovená v roce 2014, nabízí veganskou verzi svého modelu Botas 66. Veganský sortiment mají v nabídce i značky Vans, Etnies, Dr. Martens a další.


Foto: Etik Butik

Výrobců veganské obuvi stále přibývá, a nejedná se pouze o vlastní kolekce zavedených značek. Za zmínku stojí britské firmy Wills Vegan Shoes, Vegetarian Shoes či Beyond Skin, vyrábějící svou obuv ve Španělsku, Portugalsku a dalších zemích EU. Portugalská značka Nae či italské NOAH a Bella Storia rovněž spoléhají na evropskou produkci. Bývalý zpěvák a kytarista americké kapely Blink-182 stál u zrodu značky Macbeth, jejíž nabídku tvoří převážně veganská obuv. Většinu těchto výrobců spojuje kromě samotného poslání i snaha o regionální či etickou výrobu a použití materiálů šetrných k životnímu prostředí.


Foto: Macbeth

Čím se liší veganská obuv od té konvenční? Kůže je nahrazena syntetickou, nejčastěji na bázi polyuretanu, a ani lepidla a další složky použité při výrobě nepocházejí z živočišných zdrojů. Ačkoliv je polyuretan použitý při výrobě umělé kůže petrochemickým produktem, produkce a výroba hovězí usně spotřebuje dle Beyond Skin o mnoho více energie, než výroba té umělé, čímž se ve výsledku podílí vyšší měrou na znečištění životního prostředí – nehledě na etickou stránku věci. Jak v roce 2016 uvedl deník The Guardian, k výrobě kožených výrobků a doplňků se v asijských zemích (zejména v Číně) používá i kůže dalších živočichů, psů nevyjímaje.


Foto: Marks & Spencer

Ač byla do dnešních dnů hlavním problémem zejména dostupnost zboží v kamenných obchodech, je jen otázkou času, kdy se veganskou obuví zaplní regály i ostatních prodejců a usnadní tak etičtější nákup všem, u kterých veganství nekončí za hranicí jídelního stolu.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Překážky rostlinného stravování v Evropě
No Internet Connection