Nové Dilí – Obětování zvířat bylo zakázáno na nepálském Gadhimai festivalu – největším světovým náboženským obřadem obětujícím zvířata. Tato náboženská oslava se koná každých pět let a vznikla před 265 lety. Hnutí tak zachránilo miliony zvířecích životů. Rozhodnutí oznámil Gadhimai Temple Trust po vážných ujednáních a kampaních Animal Welfare Network Nepal (AWNN) a Human Society International/India (HSI/India).
Poradce HSI/India Gauri Maulekhi, vyzval indický Nejvyšší soud proti pohybu zvířat z Indie na Gadhimai festival.
Ten řekl: „Toto je obrovské vítezství, které zachrání nespočetné množství zvířat. HSI/India krvácelo srdce, když byla svědkem krveprolévání na Gadhimai, a my jsme proto tvrdě pracovali, abychom zabezpečili tento zákaz i do budoucna. Velmi si vážíme výboru chrámu, který ovšem uznává, že je před námi ještě těžký úkol přesvědčit a naučit veřejnost, aby si byla plně vědoma svého konání. HSI/India & People for Animals se budou věnovat výuce věřících v následujících třech letech (do začátku dalšího Gadhimai festivalu) ve státech Bihár, Džhárkhand, Uttarpradéš a Západní Bengálsko. Výuka bude probíhat v souladu s rozhodnutím chrámu neobětovávat zvířata. Obětování zvířat je vysoce zpátečnická praktika a žádný národ v moderním světě by tak neměl konat.“
Manoj Gautam, zakládající člen AWNN a aktivista proti Gadhimai festivalu říká: „Oceňujeme rozhodnutí chrámového výboru, který ukončil tuto masovou porážku nevinných zvířat, a doufáme, že nás budou podporovat i nadále v našem budoucím úsilí při ochraně zvířat v této zemi. Organizace AWNN udělala veliký pokrok, když se rozhodla spolupracovat přímo s chrámovým výborem a s HSI/India. Toto rozhodnutí pozměnilo celou tvář kampaně a to je také důvodem úspěchu, který se nám podařilo dosáhnout.“
V roce 2014 se HSI/India a celosvětová kampaň organizace AWNN proti zvířecím masakrům na Gadhimai festivalu, dostala do povědomí veřejnosti, když tisíce podporovatelů vyjádřili svůj nesouhlas a rozhořčení nad bezohledném vraždění zvířat. Protesty se konaly po celém světě.
S rozhodnutím indického Nejvyššího soudu o zákazu pohybu zvířat z Indie do Nepálu, AWNN i HSI/India zaznamenala pokles až o 70% ve zvířecích obětí oproti roku 2009. Nejvyšší soud vydal více než 100 zatčení pro ty, kteří jednali proti příkazu, a více než 2,500 zvířat bylo zachráněno. Začátkem tohoto měsíce Nejvyšší soud Indie vydal pokyny, aby se ustanovily mechanismy prevence transportu zvířat na Gadhimai festival v budoucnosti a vytvořilo se veřejné povědomí, namířené proti zvířecím obětem.
Začátkem tohoto roku, v návaznosti na celosvětové rozhořčení nad Gadhimaiským masakrem, se chrámový výbor rovněž rozhodl, že nebude obětovat žádná zvířata ani během oslav sklizně (Sankranti). Místo toho, chrámoví představitelé začali zabavovat ohrožená zvířata a pečovat o ně do doby, než si je nevyzvednou záchranáři.
Předseda Gadhimai Temple Trust Ram Chandra Shah, vydal oficiální prohlášení o ukončení obětování zvířat během oslav Gadhimai (zdroj).
FAKTA:
1 – Je odhadováno, že více než 500,000 bůvolů, koz, kuřat a jiných zvířat bylo poraženo roku 2009 na Gadhimai festivalu. Již v roce 2014 tento počet klesl o 70%.
2 – Gadhimai festival započal asi před 265 lety, když zakladatel chrámu Gadhimai, Bhagwan Chowdhary, měl sen o bohyni Gadhimai požadující prolití krve za jeho osvobození z vězení, jeho ochrany před zlem a další prosperity a moci. Tato bohyně zažádala o lidské oběti, ale Chowdhary ji nabídl místo toho zvíře. Od té doby se tento svátek opakoval každých pět let.
3 – Mimo jiné, prezident World Council of Arya Samaj a sociální aktivista, Swami Agnivesh vyzýval indické oddané k bojkotu masových porážek zvířat tím, aby drželi hladovku v samotném srdci chrámu.
4 – B. D. Sharma, generální ředitel SSB (Pozn.: Sashastra Seema Bal, indická vojenská pohraniční služba) byl oceněn cenou Leadership in Animal Welfare za jeho výjimečné přispění v potlačení nezákonného transportu zvířat během oslav Gadhimai.
Zdroj: Humane Society International, Překlad: Barbora Šajmovičová