Veganství se v roce 2016 v Česku dařilo

Veganství se v roce 2016 v Česku dařilo

Autor: Adam Zábranský

Lidí, kteří přemýšlejí o ekologických a etických souvislostech stravování, v Česku očividně stále přibývá. Vzrůstající poptávce po veganském stravování odpovídá obrovský nárůst nabídky, kterou jsme zaznamenali v minulém roce. Být rostlinožroutem v Česku tak nebylo nikdy jednodušší. Na oslavu minulého roku jsme připravili shrnující článek. Pojďte se s námi podívat, jak se v naší malé zemičce dařilo veganství.

Hned na úvod musíme zmínit český start-up Nemléko, který chce zaplnit díru na trhu s vysoce koncentrovanými rostlinnými mléky (v tomto případě „díra“ znamená, že žádný takový neexistuje). A vypadá to, že se jim to docela daří! Nejprve přišli s mandlovým mlékem a na přelomu roku 2016/2017 si na triko připsali úspěšnou kampaň na Hithitu (s vybranými 480 000 Kč se dostali mezi TOP 15 nejvíce podpořených projektů v historii Hithitu) a začnou vyrábět i mléko makové. Přejeme hodně zdaru.

Brněnský Kolektiv pro zvířata na konci minulého roku rozjel historicky první veganskou venkovní reklamní kampaň v České republice Nedělejme rozdíly. A to se cení! Na kampaň můžete přispět darem na transparentní účet, viz odkaz dole na stránce.

Nově otevřené vege restaurace

V roce 2016 bylo otevřeno několik veganských restaurací. Jsou to například Slunce (České Budějovice), Sense Alternative Food (Chomutov), Tolerance (Mladá Boleslav), McVeg (Olomouc), Café Porto (Pelhřimov), MilkFree (Pardubice), Chutnej (rozvoz jídel po Praze) nebo Veganol (rozvoz jídel po Olomouci). A objevil se veganský penzion Novina na Liberecku.

K tomu ještě připočtěte asi 20 nově otevřených vegetariánských restaurací a několik pizzerií, které nabízejí pizzu s veganským sýrem. Výrazně se tak rozrostl počet podniků, kde se najedí i lidi, kteří nechtějí mít na talíři mrtvolu. Tímto děkujeme všem odvážným podnikatelům, kteří nám ulehčují život!

Chcete zjistit, jestli je nějaká vege restaurace i ve vašem okolí? Podívejte se na naši mapu!

Podařené veganské akce

  • Konal se již třetí ročník veleúspěšných akcí Veggie Náplavka a Veggie Vánoce, které pořádá Vegan Fighter a jejichž návštěvnost je v řádu tisíců. Náplavka se koná dvakrát do roka a Vánoce jednou, tak je v tomto roce nezapomeňte navštívit.
  • V Praze se také poprvé konal veletrh Veggie Planet. Kromě pořádání veganských lahůdek se jeho návštěvníci mohli účastnit mnoha zajímavých přednášek.
  • Již tradičně také proběhla brněnská akce VeganFest a pražská Veggie Parade.
  • Konal se druhý ročník festivalu dokumentárních filmů Zvířata jsou taky lidi, na kterém návštěvníci mohli zhlédnout například úchvatný Příběh lesa, Raději vidličky než nože či V kožešině.

Veganské potraviny v obchodech? Nikdy nebylo líp

Pamatujete si na dobu, kdy jste v českých supermarketech kromě ovozel našli maximálně tak tofu a pomazánku v tubě? Tak to už je minulostí. Rok 2016 přinesl obrovské zvýšení dostupnosti veganských potravin snad ve všech českých super/hypermarketech. Vypisovat všechny nové rostlinné potraviny, které se minulý rok v regálech běžně dostupných obchodů objevily, by nám trvalo fakt dlouho. Proto zmíníme jen novinky, které považujeme za nejvýznamnější:

  • Kaufland přišel se značkou K-take it veggie. Rostlinná mléka, falafel, hotovky, jogurty nebo zmrzlina? Žádný problém! Vřele doporučujeme.
  • Je libo veganské burgery či párečky? Do Česka dorazily produkty od Linda McCartney Foods! Prodávají je v Globusu, největších prodejnách Albertu i na internetových obchodech Rohlík.cz a Košík.cz. Jsou skvělé třeba na gril.
  • Když už jsme u těch internetových obchodů - na obou výše zmíněných najdete celkem široký veganský sortiment. Na veganských potravinách si tak můžete smlsnout, i když se vám zrovna nechce jít nakupovat.
  • Albert rozšířil svou řadu Albert Veggie. Kromě pomazánek si tak nově můžete dopřát i párečky, zeleninové placky a hotovky.

P.S. Pokud se chcete stát veganem nebo si to alespoň zkusit, zkuste se třeba účastnit Veganské výzvy. Zvířata a planeta vám za to budou vděčni.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Lidl rozšíří rostlinnou nabídku a omezí živočišné produkty
No Internet Connection