Veganství na vzestupu: trendy vyhledávání na Googlu odhalují rostoucí zájem veřejnosti

Veganství na vzestupu: trendy vyhledávání na Googlu odhalují rostoucí zájem veřejnosti

Díky vlivným osobnostem jako je bývalý americký prezident Bill Clinton, který se netají svým nadšením pro veganské stravování, nebo celebritám jako Justin Timberlake, který v show na NBC zpívá převlečený za tofu "Bring It On Down To Veganville", se zdá, že veganství se pomalu dostává do mainstreamu. V České republice nedávno vyvolal pozdvižení producent a režisér Petr Vachler, když na vyhlášení Českých lvů oznámil, že již není vegetarián. Po bouřlivém aplausu oceňující jeho návrat do "normálu" všechny přítomné uzemnil prohlášením, že se stal veganem. Příkladem, který táhne, je i český thaiboxer oceněný mnoha prestižními tituly Jan Müller a další sportovci sdružující se kolem projektu Vegan Fighter.

Dalším důležitým indikátorem jsou statistiky trendů vyhledávání na Googlu, které odhalují, že zájem veřejnosti o veganství je vyšší než kdykoli dříve.

Tento graf zobrazuje celosvětový nárůst počtu lidí, kteří na Googlu vyhledávali slovo "vegan" mezi lety 2004 a 2013. Číslovka 100 označuje nejvyšší zájem, kterého kdy bylo dosaženo (po kliknutí se graf zvětší nebo si otevřete celou statistiku zde).

Graf trendu vyhledávání slova vegan ve světě

Další graf ukazuje trendy vyhledávání slova vegan v Česku (odkaz na aktuální statistiku pro ČR). Zde je nárůst ještě dramatičtější:

Graf trendu vyhledávání slova vegan v CR

Americká studie organizace The Vegetarian Resource Group z roku 2012 zjistila, že v současné době se pokládá za vegany 2,5 % Američanů, zatímco v roce 2009 to bylo pouhé jedno procento. To znamená, že se počet veganů v USA za poslední tři roky více než zdvojnásobil. Pro Českou republiku statistiky bohužel nejsou k dispozici.

V loňském roce Mark Bittman z The New York Times uvedl, že americká poptávka po mase neustále klesá a ministerstvo zemědělství předpovídá pokles i v budoucnosti. Prodej masa nedávno také prudce klesl v souvislosti se skandálem utajovaného koňského masa.

Tento zvýšený zájem mohou mít na svědomí jednak veganské celebrity, kterých je čím dál více, nicméně tento trend může mít i mnohem smysluplnější vysvětlení. Stále více lékařských studií v posledních letech odhalují zdravotní prospěšnost rostlinné stravy na naše zdraví ať už se jedná o zdravější srdce, prevenci i léčbu cukrovky nebo nižší riziko obezity. Snížení spotřeby masa a jiných živočišných výrobků je v neposlední řadě též přínosem pro naše životní prostředí.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/2013/04/02/interest-in-vegan-diets-on-the-rise_n_3003221.html

Svět: http://www.google.com/trends/explore#q=vegan

ČR: http://www.google.com/trends/explore#q=vegan&geo=CZ

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
No Internet Connection