Veganství máme v rodině - příběhy rodičů

Veganství máme v rodině - příběhy rodičů

V roce 2013 se v Brně začaly pravidelně setkávat veganské rodiny. Smyslem těchto setkání byla výměna zkušeností a informací mezi rodiči (těmi, kteří své děti vegansky vychovávají už několik let, ale i těmi, kterým se děti právě narodily) a vzájemná podpora ve společnosti, která většinově veganské stravování, a to obzvlášť u dětí, zatím nepřijímá. Brněnská organizace NESEHNUTÍ na začátku roku 2015 vydala brožurku, ve které představuje příběhy některých z těchto rodin.

Publikaci v PDF (8,89 MB) si můžete stáhnout zde.

Na jejich příbězích je vidět, že veganské rodiny nejsou všechny stejné. K veganství přistupují z různých stran a mají ho spojené s rozmanitými myšlenkovými východisky. Všechny ale spojuje snaha nepodílet se na utrpení zvířat.

Veganské děti tak nenajdete jen v zahraničí, ale i v České republice. A i když o nich v médiích jednou za čas najdeme články skandalizujícího typu (často bez bližších informací o případu), jsou české veganské děti zdravé a dobře prospívají.

Zdravotní problémy dětí byly naopak mnohdy jedním z důvodů, proč se jejich rodiče pro veganské stravování rozhodli. Autoři brožury nám představí i rodinu, která vegansky žije už po několik generací.

Vychovávat děti vegansky často není pro rodiče snadné, a to právě kvůli tlaku společnosti, která má o veganství (obzvlášť u dětí) nedostatek informací a její představy jsou často velmi zkreslené. To dokazuje i příběh Sonii, jejíž rodina byla kvůli veganství anonymně udána na Oddělení sociálně právní ochrany dětí.

K veganství se bohužel skepticky staví i velká část českých lékařů a lékařek, a to navzdory řadě zahraničních výzkumů a oficiálních stanovisek odborných organizací, které veganství považují za zdravý způsob stravování.

Možná i proto se někteří čeští veganští rodiče rozhodli své příběhy nezveřejňovat, i když existují. O to více děkujeme těm, které se o svůj příběh podělili a pomohli tak tomu, že české veganské děti přestaly být neviditelné.

Mohlo by vás zajímat: Před rokem vydala organizace NESEHNUTÍ další tematicky blízkou a odbornými informacemi nabitou brožurku Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy.

Zdroj: NESEHNUTÍ

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Děti jedí maso, ale nechtějí jíst zvířata, potvrzuje nová studie
Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike
Obhájce práv zvířat Ricky Gervais konečně prozradil, že je veganem
No Internet Connection