Veganství máme v rodině - příběhy rodičů

Veganství máme v rodině - příběhy rodičů

V roce 2013 se v Brně začaly pravidelně setkávat veganské rodiny. Smyslem těchto setkání byla výměna zkušeností a informací mezi rodiči (těmi, kteří své děti vegansky vychovávají už několik let, ale i těmi, kterým se děti právě narodily) a vzájemná podpora ve společnosti, která většinově veganské stravování, a to obzvlášť u dětí, zatím nepřijímá. Brněnská organizace NESEHNUTÍ na začátku roku 2015 vydala brožurku, ve které představuje příběhy některých z těchto rodin.

Publikaci v PDF (8,89 MB) si můžete stáhnout zde.

Na jejich příbězích je vidět, že veganské rodiny nejsou všechny stejné. K veganství přistupují z různých stran a mají ho spojené s rozmanitými myšlenkovými východisky. Všechny ale spojuje snaha nepodílet se na utrpení zvířat.

Veganské děti tak nenajdete jen v zahraničí, ale i v České republice. A i když o nich v médiích jednou za čas najdeme články skandalizujícího typu (často bez bližších informací o případu), jsou české veganské děti zdravé a dobře prospívají.

Zdravotní problémy dětí byly naopak mnohdy jedním z důvodů, proč se jejich rodiče pro veganské stravování rozhodli. Autoři brožury nám představí i rodinu, která vegansky žije už po několik generací.

Vychovávat děti vegansky často není pro rodiče snadné, a to právě kvůli tlaku společnosti, která má o veganství (obzvlášť u dětí) nedostatek informací a její představy jsou často velmi zkreslené. To dokazuje i příběh Sonii, jejíž rodina byla kvůli veganství anonymně udána na Oddělení sociálně právní ochrany dětí.

K veganství se bohužel skepticky staví i velká část českých lékařů a lékařek, a to navzdory řadě zahraničních výzkumů a oficiálních stanovisek odborných organizací, které veganství považují za zdravý způsob stravování.

Možná i proto se někteří čeští veganští rodiče rozhodli své příběhy nezveřejňovat, i když existují. O to více děkujeme těm, které se o svůj příběh podělili a pomohli tak tomu, že české veganské děti přestaly být neviditelné.

Mohlo by vás zajímat: Před rokem vydala organizace NESEHNUTÍ další tematicky blízkou a odbornými informacemi nabitou brožurku Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy.

Zdroj: NESEHNUTÍ

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
No Internet Connection