Veganským rodičům hrozí vězení, pokud budou své děti stravovat nevyváženě

Veganským rodičům hrozí vězení, pokud budou své děti stravovat nevyváženě

Italští rodiče, kteří poškodí zdraví dítěte tím, že ho budou stravovat vegansky, budou podle nového návrhu zákona čelit až jednomu roku ve vězení.

Elvira Savino, členka strany Silvia Berlusconiho Forza Italia, žádá odnětí svobody pro rodiče, kteří stravují děti do 16 let věku nedostatečně. Trest může vystoupat až na 4 roky odnětí svobody, pokud podvýživa vyústí v nemoc či trvalé poškození. Navrhované tresty jsou také delší v případě, že jde o dítě mladší tří let.   

Nový návrh zákona přichází po čtyřech nedávných případech podvyživených veganských dětí, které byly svým rodičům odebrány.

V předmluvě k návrhu Savino píše: "Již mnoho let, a zejména v posledním desetiletí, se v Itálii šíří přesvědčení, že vegetariánská strava, potažmo její přísnější odnož, veganství, podstatně přispívá ke zdraví člověka." Avšak dodává: "Problém však nastane, pokud do toho zatáhnete děti. Ve skutečnosti častokrát nejsou děti veganských rodičů stravovány dostatečně, pokud se kategoricky a nerozumně ze stravy vyloučí potraviny živočišného původu a jejich deriváty. (...) Děti stravované vegetariánsky či vegansky mají nízké hladiny zinku, hemového železa (které se nachází v mase a rybách), vitaminu D, vitaminu B12 a omega-3, látek potřebných pro správný vývoj."

Nakonec Savino při citování principu ústavy uvádí, že tento návrh si klade cíl "stigmatizovat nezodpovědné a nebezpečné chování rodičů na úkor dětí a mladistvých". Navrhovaný zákon stanoví trest odnětí svobody ve výši jednoho roku, avšak v případě, že dojde "k nemoci či trvalému ublížení na zdraví bude trestem odnětí svobody v délce od dvou do čtyř let". Pokud dojde k úmrtí dítěte, "trest bude stanoven v délce čtyř až šesti let".

Avšak jedna z nejváženějších organizací zabývajících se výživou - ADA - potvrzuje, že vyvážená rostlinná strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství i dětství a dospívání (další stanoviska najdete v článku Těchto 10 významných odborných institucí schvaluje veganství - pozn. red.). Přesto diskuze na toto téma pokračují v nezmenšené míře. S rostoucím počtem vegetariánů a veganů v Itálii (ca 8 % populace) na jedné straně a poklesem spotřeby masa a mléčných výrobků na straně druhé, se debata přiostřuje. Zvláště, pokud jde o děti. Objevily se i případy, kdy obce (například v oblasti Emilia Romagna) nutí rodiče, kteří pro své děti zvolili rostlinnou stravu, dodávat školních jídelnám potvrzení od lékaře. Situace se natolik vyhrotila, že muselo zasáhnout ministerstvo zdravotnictví a zopakovat, že rostlinné stravování je i u mladistvých naprosto legitimní volbou a že ve školách musí být zaručeny i vegetariánské a veganské alternativy, pokud o to rodiče požádají. Bez lékařského potvrzení.

"Dobře vyvážená veganská strava nepostrádá podstatné prvky," říka Paola Segurini, ředitelka organizace Lav Area Scelta Vegan. "Doufejme, že toto prohlášení povede k větší pozornosti všech rodičů. Snad také podpoří rostoucí alarm patřičných úřadů a jakákoliv intervence v této otázce bude provedena s nejvyšší objektivitou a kompetencí. Doufáme, že legislativa bude rozšířena i na podvýživu způsobenou nadbytečným či nedbalým stravováním či základní hloupostí, která vede k podávání potravin, jako jsou průmyslová jídla, cukrové nápoje či sáčky s brambůrky, které vedou k množství - a v tomto případě mnohem vyššímu – mladistvých, kteří mají problémy s váhou či metabolismem, a tedy se zdravotními problémy: Itálie patří mezi čelní evropské státy, co se týká obezity. 20,9 % italských dětí trpí nadváhou a 9,8 % je obézních."

Mezitím se však objevují náznaky změny i v politice. V parlamentu se nyní nachází tři návrhy zákonů na podporu veganské stravy. Navrhují, aby stravovací zařízení zavedly na jeden den v týdnu vegetariánské menu a každodenně zajistily alespoň jedno jídlo bez živočišných produktů. Turínská starostka oznámila, že se bude rovněž zabývat tématem potravin, a to jak z hlediska udržitelnosti, tak zdraví.

Zdroje: Repubblica, Veggo anch'io

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách
No Internet Connection