Veganská předvánoční akce v Londýně

Veganská předvánoční akce v Londýně

Autorka textu a fotografií: Barbora Šajmovičová

Londýn, stejně jako Praha, je městem nabitým předvánočními akcemi. Nablýskané a třpytící se výlohy obchodů v Oxford Street lákají své zákazníky tak jako londýnské uličky, které osvětlují vánoční výzdoby a vábí tak k posezení v jedné z tradičních English pubs. Malebná londýnská ulice Hornton Street nedaleko Kensingtonského paláce však 6. prosince přilákala tak trochu jiný typ návštěvníků, jelikož hostila nevšední předvánoční akci. Nevšední tím, že se zde setkalo nepřeberné množství lidí, které spojuje jedna společná věc: není jim lhostejný život a utrpení zvířat – jak těch hospodářských, tak těch divoce žijících.

Směrovač na Christmas Fayre v Hornton Street. Foto: Barbora Šajmovičová, 2015.
Směrovač na Christmas Fayre v Hornton Street

Celodenní akce s názvem Christmas Fayre pořádala přední britská organizace Animal Aid, která odmítá jakékoliv využívání zvířat a na své konto si může připsat celou řadu úspěšně dotažených kampaní za práva zvířat. Mezi ně, mimo jiné, patří zpřísnění pravidel Angličany velice oblíbených koňských dostihů, zasazení se o instalaci CCTV kamer do jatečních prostor největších britských dodavatelů masa po veliké investigativní aféře, aby se zabránilo násilí na hospodářských zvířatech, a celkové zpopularizování a prosazování veganského životního stylu. Christmas Fayre tak bylo velikou předvánoční akcí oslavující život bez krutosti. Díky rozsáhlosti prostoru Kensington Town Hall, kde se předvánoční událost konala, se mohl návštěvník seznámit i s dalšími hlavními organizacemi zaměřující se na ochranu a práva rozličných zvířat a také zakoupit řadu veganských výrobků. Jelikož se jednalo o charitativní program, vybíralo se zde symbolické vstupné (2 libry) a akce běžela od 10 ráno až do 5 odpoledne.


Santa u stánku Animal Aid nabízející veganské osvěžení (vodu, zázvorové pivo, aj.)

Hned u vstupu se návštěvník ocitl v obrovském prostoru s desítkami stolů a židlí obsypanými lidmi, kteří zde nadšeně diskutovali s přáteli, popíjeli své veganské drinky nebo se právě zakusovali do veganského jídla, které zde prodávaly jednotlivé stánky. Najít volné místo k posezení bylo stějně náročné, jako se protáhnout davem lidí ke stánku s jídlem a občerstvením.


Veganská jídelna na Christmas Fayre

V této místnosti se mohl návštěvník pozastavit u stánku Animal Aid, který nabízel krásné Christmas Cards s ilustracemi lišek, zajíců a jiných zvířat. Koupí vánočních přání každý mohl podpořit tuto organizaci nebo jim přímo do vystavené kasičky hodit pár drobných, které měl po ruce. Stánek poskytoval i řadu knih, věnujících se ochraně a právům zvířat, fenoménu Animal Sanctuary nebo veganským receptům, o které byl v předvánočním čase veliký zájem.


Stánek Animal Aid prodávající Christmas Cards a knihy

Animal Aid v tomto sále prodávala i tzv. Cruelty Free kosmetiku, tzn. kosmetiku, která je držitelem HCS (Humane Cosmetics Standard) certifikátu, jehož logem je Skákající králíček. Toto logo zajišťuje, že finální kosmetický produkt ani jeho dílčí složky dodávanými jinými dodavateli nebyly otestovány na zvířatech za dveřmi krutých laboratoří. Každý spotřebitel může logo Skákajícího králíčka nalézt jak na dekorativní a tělové kosmetice, tak i na domácích čisticích prostředcích. HCS certifikát však nebyl jediným plusem této kosmetiky, jelikož dobrovolníci z Animal Aid nabízeli dekorativní kosmetiku i bez nechvalně proslulého palmového oleje. (Veganská kytička byla samozřejmostí).


Stánek Animal Aid nabízející Cruelty Free kosmetiku pro Vegany bez palmového oleje

Kosmetiku netestovanou na zvířatech vystřídal Shambhu’s Vegan Catering. Dámy, které zde prodávaly veganské jídlo byly sympatické a nadšeně obsluhovaly své zákazníky, kteří váhali, jaké jídlo si mají vybrat. Veganský catering nabízel nejen hlavní jídlo, ale i sladké dezerty.


Shambhu’s Vegan Catering

Shambhu´s Vegan Catering nebyl jediným stánkem s jídlem, a tak jsem se po poledni vydala a poobědvala u dalšího s názvem Fairfoods of Devon. Tento veganský catering nabízel daleko více druhů jídel a zákazník dostal, na londýnské poměry za pouhých 6 liber, na talíř tolik jídla, že bylo nemožné tuto porci celou sníst. Dáma s kratšími černými vlasy v červeném tričku se hodně nasmála nad mou nerozhodností a bylo vidět, že si den na Christmas Fayre opravdu užívá. V dlouhé frontě čekajících lidí jsem se také stala svědkem toho, jak první pekáč s veganskými těstovinami bleskuryche “zahučel”, což hned zaregistrovala kuchařka, která vyšla z kuchyně a v ruce nesla další. Paní kuchařka a spolumajitelka Fairfoods byla jasným úkazem toho, že vegani opravdu nestrádají a nejsou to žádná párátka ani tintítka…


Stánek Fairfoods of Devon s veganskými pokrmy

Jedinou menší nevýhodou tohoto cateringu je, že mají poněkud liberální přístup k problematice palmového oleje, což jsem se dozvěděla až později, na jejich webových stránkách. Na druhou stranu vedou se svými zákazníky otevřenou debatu na Facebooku, zda se palmovému oleji zcela vyhnout nebo ne a nabízejí rozsáhlé menu i bez palmového oleje – na rozdíl od všech mražených mainstreamových vegetariánských jídel v Británii, které v naprosté většině palmový olej obsahují. Co mne ale opravdu nadchlo byl další stánek, tentokrát s veganským Bio pivem značky Pitfield Brewery, která své produkty na britském trhu nabízí už 30 let. Zde mohl návštěvník zakoupit i dárkové balení piv, třeba pro své přátele nebo rodinu.


Veganský Bio pivní bar Pitfield Brewery

V nabité místnosti lidmi organizace Animal Aid mimo jiné svými cedulemi upozorňovala i na týraná zvířata ve vědeckých laboratořích. Organizace si proto na jeden ze svých panelů vybrala fotografii bígla, jelikož patří k nejvíce zneužívaným psím rasám v tomto hrůzném výzkumu. V minulé i v současné době je například Cambridgeská a Oxfordská univerzita vystavena ostré veřejné kritice za neustále pokračující laboratorní pokusy vedené především na primátech.


Pohled na panel Animal Aid upozorňující na utrpení laboratorních zvířat

V menší místnosti, u výtahu, cestou do přednáškového sálu, se člověk mohl zastavit u dalšího stánku Animal Aid, nabízející letáčky, které upozorňovaly na problematiku spojenou s právy divokých i hospodářských zvířat. Každý zde mohl rovněž odeslat “vánoční pohled” svému MP (Member of Parliament), se žádostí o instalaci dalších CCTV kamer do jatečních prostor (slaughterhouse) a upozornit tak na zrůdnosti, které zaměstnanci tohoto sektoru provádějí zvířatům. Mnoho Angličanů této možnosti využilo a vánoční pohled svým voleným zástupcům odeslalo.


Paní vyplňující své kontaktní údaje na vánoční pohled pro svého MP

Další sál se stánky všech důležitých organizací se doslova hemžil lidmi, takže se tam nedalo ani moc fotit, jinak člověk blokoval ostatní lidi, kteří se za ním tlačili v jednom směru. Na druhou stranu, fakt, že je tato akce natolik vyhledávanou předvánoční událostí, mě velmi mile překvapil. Jedinou normální fotku se mi podařilo vyfotit u stánku Sea Shepherd UK, u registrované britské organizace na ochranu moří a volně žijících živočichů kolem pobřeží Velké Británie. Byla to docela škoda, že jsem se nesnažila fotit víc, protože v této největší místnosti Cruelty Free veletrhu, mohl člověk zakoupit u Vegetarian Shoes vegetariánské boty, seznámit se blíže s Vegan Society, Humane Society International, Greek Animal Rescue, Cruelty Free International, Badgers Dairy Free, Animal Welfare Party, Animals Asia, Essential Vegan a dalšími a dalšími organizacemi. V jiných prostorách budovy bylo možné zahlídnout i světoznámý David Sheldrick Wildlife Trust, který se stará o osiřelá slůňata, kterým pytláci zavraždili rodiče a znovu je v dospělém věku navrací do divoké africké přírody.


Stánek Sea Shepherd UK, který se zaměřuje na ochranu anglických pobřežních vod

Celkový dojem z této akce byl neopakovatelný. Na vlastní oči jsem se mohla přesvědčit, že osud zvířat není lhostejný opravdu velkému počtu lidí, kteří se všemožným způsobem zasazují o práva všech zvířat. Setkání s větším počtem lidí, působilo doslova jako balzám na duši, po všech probdělých nocí, kdy se člověk snaží vytěsnat otřesné záběry, se kterými je mnohdy konfrontován. Jednoznačně největší výhodou této akce bylo to, že jsem se setkala s nejrůznějším typem lidí, což potvrdilo, že veganství a celková ochrana zvířat není o nějakém zaškatulkování. Naopak, veganský životní styl ve Velké Británii je jednoznačně pestrou životní filozofií, přitahující rozmanité subkultury i lidské charaktery. Viděla jsem maminku kojit své miminko přímo před přednáškovým sálem, celé rodiny s dětmi, malého chlapečka, který se v davu lidí proháněl v mikině s kapucí od Sea Shepherd UK, obědvající babičky a dědečky, mladé punkáče, potetované drsné týpky, namakané kulturisty, hipstery, hippíky, londýnské studenty nebo typické Angličany a Angličanky. Z akce jsem si také odnesla řadu zajímavých letáků – to jen abych v Novém roce 2016 nezapomněla, proč vlastně jsem veganem.


Letáky z akce a Christmas Card. V pravo nahoře inzerce Christmas Fayre v Big Issue (u nás Nový Prostor). Foto: Barbora Šajmovičová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Hospodářských zvířat v Evropě ubývá. Evropané snižují konzumaci masa
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
No Internet Connection