Nikdy není pozdě se stát veganem, jak ukazuje Američanka Anne Fraser, která se definitivně rozhodla pro veganství tři týdny před svými 96. narozeninami.
Anne Fraser se vždy snažila udržovat si zdravé tělo i zdravou mysl, a i ve svých 96 letech působí jako člověk o čtvrtinu mladší. Denně cvičí jógu a každé pondělí vyučuje tzv. “židlovou jógu” a meditaci v místním komunitním centru. Každou lekci přitom vždy končila modlitbou “Nechť jsou všechny bytosti šťastné a svobodné”. Poté, co se stala vegankou, však teprve zjistila, jak krutá je živočišná výroba, a že pro zvířata dříve sama nedělala dost. Doslova říká, že se sice modlila za všechna zvířata, aby byla šťastná a svobodná, ale sama se podle toho nechovala, když stále konzumovala živočišné produkty. Nyní když říká tuto modlitbu, má pro ni hlubší význam než předtím.
Foto: Anne cvičí jógu
Prvotní inspirací pro přechod k veganství pro ni byla její vnučka, u které viděla, jak spokojená je na rostlinné stravě. K tomu viděla film What the Health (K čertu se zdravím) a zapůsobily na ni příběhy lidí, kterým rostlinná strava umožnila uzdravit se a zbavit se léků na civilizační nemoci. Měla přitom osobní důvod se o to zajímat, protože jí byla nedávno zjištěna fibrilace síní, čili srdeční arytmie, načež musela začít brát léky se závažnými nežádoucími účinky v podobě silné únavy. Anne byla odhodlaná se léků zbavit a film What the Health jí poskytl naději, že se jí to podaří.
Foto: Anne se svou vnučkou, která ji byla velkou inspirací
Anne pochází z New Yorku, nyní žije v Ohiu, a jako řada dalších Američanů vyrostla na “typické americké stravě” založené na mase a živočišném mléce. V roce 2013, když jí bylo 91 let, podstoupila operaci kyčlí a přestěhovala se k ní vnučka, aby o ni mohla pečovat. Vnučka byla v té době vegetariánkou a ukázala Anne, jak se dá úžasně vařit i bez masa. Podobně inspirovala i svoji matku a tetu. Z obou jsou již veganky a strhnout se nechali i další lidé v jejich okolí. To jen ukazuje, jak efektivní je pro šíření veganství osobní zkušenost a příležitost mít blízkou osobu, se kterou se můžete poradit a nechat si doporučit veganské varianty svých oblíbených jídel.
Anne však přiznává, že přechod z vegetariánství na veganství byl obtížný, zejména protože nemá vlastní kuchyňku a jídlo jí vaří pečovací služba v místě bydliště. Nicméně poradila si, naučila se dělat smoothies a také sýrovou omáčku z kešu, kterou si dochucuje rostlinná jídla, která jí připravují. Má k dispozici toustovač a dělá si toasty s mandlovým máslem, banánem či javorovým sirupem.
Foto: Anne si vychutnává víno a veganský sýr z ořechů
Co by Anne ráda vzkázala ostatním o svém přechodu na veganství? Chtěla by hlavně zdůraznit, že ačkoli je veganství výzva, přichází s ním také spousta zábavy, poznávání a zkoušení nových věcí. Hlavní je se nebát změn a nových jídel. Odměnou jsou člověku nejen nové chutě a recepty, o které je ideální se podělit se svými přáteli a s rodinou, ale pro Anne hlavně lepší zdraví a příval životní energie.
Zdroj: Metro UK, Volný překlad: Alexandr Darius Radecký, Korektura: Andrea Podsedníková, Fotky: Anne Evers' Instagram