Natalie Portman

Natalie Portman (hebrejsky: נטלי פורטמן, rodným jménem Natalie Heršlag, hebrejsky: נטלי הרשלג; narozená 9. června 1981, Jeruzalém, Izrael) je izraelsko-americká herečka. Svůj první filmový debut zažila ve třinácti letech ve filmu Léon z roku 1994. Známá se však stala až především díky roli královny Padmé Amidaly v prequelové trilogii Hvězdných válek (Star Wars). Během natáčení Hvězdných válek Natalie, která prohlásila „raději budu chytrá, nežli filmová hvězda,“ dokončila bakalářské studium psychologie na Harvard University.

V roce 2005 získala Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli za roli ve filmu Na dotek, za kterou byla nominována i na Oscara ve stejné kategorii. V květnu 2008 byla nejmladší porotkyní na 61. ročníku filmového festivalu v Cannes. Její režijní debut Eve otevřel v roce 2008 v pořadí 65. ročník Benátského filmového festivalu. V roce 2010 získala Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli za film Černá labuť a za tentýž film získala téhož roku i cenu BAFTA a Oscara v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Po dvacetiletém vegetariánství přešla v roce 2009 na veganství (po přečtení knihy Jíst zvířata). Na počátku těhotenství se stala vegetariánkou (jedla vejce a některé mléčné výrobky), ale poté se opět vrátila k veganské stravě (zdroj).

Citáty:

Pro mě je stravování způsob, kterým člověk třikrát denně dává najevo své názory. Já si třikrát denně připomínám, že si vážím života a nechci způsobovat utrpení ani smrt ostatních živých tvorů.

Odkaz na životopis: http://cs.wikipedia.org/wiki/Natalie_Portman

Vytisknout  

Související články

Benjamin Zephaniah
Řezník přes noc veganem: „Najednou mi přišlo divné do sebe dávat něco mrtvého“
Greta Thunberg
No Internet Connection