Veganka vyhrála spor se školou. Hrozili jí vyhazovem, když nebude studovat hospodářství

Veganka vyhrála spor se školou. Hrozili jí vyhazovem, když nebude studovat hospodářství

Jo-Anne McArthur / #unboundproject / We Animals Media

Osmnáctiletá veganská studentka středoškolské nástavby (Sixth form college) vyhrála díky podpoře organizace The Vegan Society soudní spor proti své škole. Stalo se tak poté, co jí bylo řečeno, že musí absolvovat kurz hospodářství, jinak jí nebude povoleno dokončit ročník.

Fiji Willetts z bristolského Downendu v současné době studuje BTEC (Business and Technology Education Council), obor Zvířecí management. Ten byl v informačním letáku školy inzerován jako „skvělý pro ty, co milují zvířata“.

Po nástupu však Fiji zjistila, že si musí zapsat a úspěšně absolvovat předmět Hospodářská výroba – odvětví zemědělství, které se zaměřuje na chov zvířat na maso, mléko, vejce a jiné živočišné produkty. Zahrnuje každodenní péči, šlechtění a chov hospodářských zvířat za účelem získání co nejkvalitnějšího masa, a co nejvíce mléka či vajec z těchto zvířat. Studenti měli také navštěvovat fungující farmy a pomáhat farmářům, přičemž návštěva jatek byla také v učebním plánu.

Gabriela Penela We Animals Media

Ilustrační foto: Gabriela Penela / We Animals Media

Fiji, která je vegankou již čtyři roky, začala trpět úzkostmi a během národního týdne duševního zdraví svěřila své obavy z kurzu svému učiteli. Bylo jí však řečeno, že nebude mít možnost studovat alternativní předmět a že vynechání kurzu bude počítáno jako automatické neúspěšné absolvování studia. Jako alternativa jí bylo nabídnuto, aby opustila školu nebo začala studovat jiný obor.

Studentka si nebyla jistá, zda to neovlivní její šance na přijetí na univerzitu na konci roku, a proto se obrátila na Jeanette Rowley, právničku zaměřující se na práva veganů z The Vegan Society.

Společně podaly formální stížnost na Fijiinu školu, která odpověděla, že „není schopna vyřadit z učebních osnov předmět 19, Chov hospodářských zvířat, nebo jej nahradit jiným předmětem.“ Následně byla podobná stížnost zaslána Agentuře pro financování vzdělávání a dovedností (ESFA), která s tvrzením o diskriminaci rovněž nesouhlasila.

Andrew Skowron We Animals Media

Ilustrační foto: Andrew Skowron / We Animals Media

Případ byl postoupen zřizovateli školy pro nedodržení zákona o rovnosti. Zřizovatel zasáhl, a tak škola pět měsíců po zahájení stížnosti souhlasila s tím, že jí poskytne vhodnější modul.

Nemohla jsem jednoduše zradit svůj způsob života jen proto, abych prošla kurzem. Jsem veganka, protože miluji zvířata, a tak jít proti svému přesvědčení a navštěvovat farmu, kde bych podporovala zemědělce, by bylo zkrátka špatné,“ uvedla Fiji Willetts.

Bez Jeanettiny pomoci by mi bylo odepřeno vzdělání. Pevně doufám, že teď mohu být příkladem pro ostatní vegany, aby nemuseli projít takovým utrpením, jako já,“ dodala.

we animals jo ann mcarthur 2

Ilustrační foto: Jo-Anne McArthur / We Animals Media

Právnička Rowley k případu řekla: „Tohle bylo opravdu velké vítězství nejen pro Fiji, ale pro veganské hnutí obecně. Vegani ve Spojeném království jsou chráněni zákony proti diskriminaci a je nezbytné, aby vzdělávací instituce pochopily, že mají zákonnou povinnost zkoumat, jak by jejich vzdělávací politika a postupy mohly mít negativní dopad na veganské studenty. Musí udělat vše, co je v jejich silách, aby odstranily případné zjištěné nevýhody, kterým jsou vegani nuceni čelit.“

„Jsem moc ráda, že Fiji mohla zůstat na své škole a pokračovat ve svém úsilí k získání diplomu,“ dodala.

Kromě toho, že veganství je ve Spojeném království chráněno zákonem o lidských právech a rovnosti, mají poskytovatelé vzdělávání zákonnou povinnost být inkluzivní a usilovat o kritické, pluralitní a objektivní prostředí pro výuku. K vytvoření inkluzivního prostředí pro vegany ve vzdělávání je bezodkladně nutné posoudit přístup k výuce studentů o zvířatech a způsobu, jakým se s nimi zachází.

Zdroj: Vegan Society, Překlad: Marie Mrázová, Korektura: Daniel Brauner

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vědci varují před darováním zvířat do rozvojových zemí
Přestanu říkat, že nejím maso - budu lidem říkat, že nejím zvířata
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection