Veganka opanovala izraelskou soutěž Big Brother

Veganka opanovala izraelskou soutěž Big Brother

Rok 2014 je v Izraeli bezesporu nejúžasnějším rokem pro veganství. Průzkumy opakovaně prokázaly, že Izrael udělal obrovské kroky k tomu, aby se stal prvním veganským národem na světě (viz Veganská revoluce v Izraeli nebo Pětitisícová demonstrace za zvířata v Tel Avivu).

V podvečer 30. srpna vyhrála významná aktivistka a veganka Tal Gilboa první místo v soutěži Big Brother, a toto téma se tak dostalo do popředí zájmu hlavního proudu společnosti. V průběhu vysílání pořadu Tal často otevřeně a jasně hovořila o utrpení zvířat v různých průmyslových odvětvích a přiměla diváky u televizních obrazovek, aby sami podnikali kroky směrem k vegetariánskému / veganskému životnímu stylu.

4 z 18 účastníků soutěže se rozhodli následovat jejího příkladu a jeden z nich se dokonce umístil na druhém místě. Těsně předtím, než došlo na vyhlášení vítěze, moderátor prohlásil, že je už jisté, že vítězem soutěže bude vegan.

Díky nedávnému průzkumu izraelského finančního magazínu Globes bylo zjištěno, že 49 % diváků reality show (nejsledovanější v zemi) změnilo názor na týrání a utrpení zvířat v masném průmyslu poté, co byli vystaveni zprávám a přednáškám Tal.

A to není všechno, 60 % diváků prohlásilo, že změní své stravovací návyky nebo že to již udělalo, a téma veganství se na mnoha místech dostalo na první příčky rozhovorů a debat.

Producenti pořadu nedávali veganské aktivistce více než 2 týdny, než ze soutěže vypadne. Velice je překvapilo nejen to, že vyhrála, ale že také překonala všechny nástrahy, které na ni v průběhu soutěže připravili a které měly prokázat trhliny v jejím přesvědčení.

Situace se začala měnit hlavně potom, co produkce přivedla na scénu řezníka (nikdo ze soutěžících samozřejmě nevěděl, že je to herec), který se měl navážet především do Tal. Scéna skončila dlouhým rozhovorem mezi ní a řezníkem a dotýkala se těch nejcitlivějších míst v otázce utrpení zvířat.

Další nezapomenutelný okamžik nastal při návštěvě aktivistky a Taliny kamarádky, která všem ve vile udělala přednášku o veganství a ukázala jim záběry z mléčného, vaječného a masného průmyslu, při kterých všichni účastníci skončili v slzách. To vše v hlavním vysílacím čase a za nejvyšší sledovanosti.

Tyto i mnohé další scény se vysílaly i v jiných pořadech a viděly je miliony diváků všech věkových kategorií, a staly se tak nepochybně obrovským milníkem pro veganské hnutí.

Týden za týdnem si Tal získávala stále větší sympatie díky svým zásadám a odhodlání přinášet poselství soucitu se zvířaty do popředí. Nikdo nečekal, že dosáhne až na první místo, o kterém rozhodují sami diváci.

Při vyhlašování vítězů pronesl moderátor k milionům diváků tuto řeč: "Tal, jsi vítězkou šesté řady soutěže Big Brother a matkou tří úžasných dívek, které jsou stejně jako ty ochotné slevit ze svých osobních nároků v touze pomoci druhým. Před 109 dny jsi přišla do vily udělat nějakou práci. Přišla jsi sem, abys byla hlasem těch, kteří mluvit nemohou. Byla jsi prvním člověkem ve vile, který si odmítl sednout do našeho vozu, který vás měl do vily přivézt, protože sedadla byla potažená kůží. Od tohoto prvního okamžiku jsi nás vystavila světu etiky a hodnot, kterých jsme si nebyli dříve vědomi…

Tři slova, která vystihují tvůj pobyt ve vile jsou: spravedlnost, soucit, veganství. Dožadovala jsi se spravedlnosti pokaždé, když jsi se setkala s nespravedlností, a nebála ses na tom trvat. Byla jsi laskavá ke všem, kteří potřebovali pomoc či radu. A co se týče veganství, Tal, nemáš tušení, co se v naší zemi stalo, zatímco jsi byla ve vile. Tvoje jediné přání bylo ukázat lidem pravdu o utrpení zvířat a dostat ji do našeho povědomí. Ale ty jsi toho dokázala mnohem víc…"

Gratulujeme Tal k jejímu vítězství. Není pochyby, že odvedla úžasnou práci zastánkyně práv zvířat a že prostřednictvím této televizní show ovlivnila a změnila mnoho životů. Dokázala a nepochybně ještě dokáže udělat spousty změn.

Zdroj: The Vegan Woman, Překlad: Silvestr Vandrovec Špaček a Marie Šebestová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
No Internet Connection