Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně

Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně
BERLÍN - Stát se veganem je podle mínění některých lidí zdravou volbou, ale není to snadné, jakmile dojde na luštění etiket zboží a pátrání po zvířecích vedlejších produktech schovaných uvnitř.
 
Přinejmenším v německém Berlíně ale budou mít od nynějška vegani usnadněné nakupování díky průkopnickému supermarketu Veganz, napsal německý list Die Welt.

Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně

Žádné studování etiket

Do supermarketu, který otevřel devětatřicetiletý Jan Bredack, vůbec nemusí chodit kdokoli, kdo chce koupit maso, ryby, mléko, vejce, med, kůži nebo vlnu. Veganz, jak už naznačuje jeho název, je striktně bez živočišných produktů a podle Bredacka je prvním svého druhu v Evropě.

Bredack, který donedávna pracoval jako manažer firmy Daimler, podle svých slov chtěl vytvořit místo, kde lidé s přesně vymezenou stravou budou moci nakupovat "nekomplikovaným" způsobem. Nakupující tu nemusejí studovat etikety popsané droboučkými písmenky, aby zjistili, z čeho se výrobek skládá.

Nikoho asi nepřekvapí, že sám Bredack je vegan. Podle toho, koho se člověk zeptá, je v Německu 80.000 až 500.000 veganů, a tak byla reakce na otevření supermarketu víc než pozitivní.

Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně2

Pseudosýr a pseudoklobásy

Kdo vstoupí do obchodu vyzdobeného v různých odstínech zelené, nejspíš tu nějakou dobu pobude, protože svět veganských produktů je plný překvapení, napsal Die Welt. Krom výrobků, které se dají koupit i v "obyčejných obchodech, jako jsou kukuřičné lupínky, konzervovaná mladá karotka nebo pečivo, jsou tu například desítky jogurtů, čokolády či zmrzliny bez mléka, cukru, lepku, oříšků, cholesterolu a přísad.

Je tu několik značek bezvaječné majonézy, želatinových medvídků bez želatinu, či pizza s pseudosýrem a pseudoklobásami. Ve většině podobných výrobků přebírá soja místo obvyklého živočišného proteinu. Dalšími oblíbenými náhradami jsou hrách, řepka, čekanka a maniok.

Některé produkty se snaží o veganskou nápodobu běžných potravin, jiné sázejí na nové chuťové zážitky - například teplá snídaňová kaše s mandlemi, jasně zelené tyčinky s řasou spirulina nebo kořeněná omáčka z chrpy a kopřiv, která se dá používat namísto tradičního pesta.

Téměř všech 6000 dostupných produktů v supermarketu Veganz je v bio kvalitě. Více než polovina z nich nese nálepku fair-trade. A většina čerstvého ovoce a zeleniny pochází z regionálních farem.

Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně3

Foto: K obchodu Veganz patří též malá kavárna, kde si můžete dát třeba latté z rostlinného mléka a veganský dortík.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/vegani-maji-svuj-supermarket-v-berline-dyq-/dobra-chut.asp?c=A111206_112133_dobra-chut_glu

Přečtěte si též: Veganský supermarket konečně v Česku!

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Soutěž na facebooku o reklamní bannery zdarma
Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
No Internet Connection