V Polsku proběhl druhý ročník Veggie Parade

V Polsku proběhl druhý ročník Veggie Parade

Účastníci letošní polské Veggie Parade se sešli v sobotu 12. října po jedné hodině odpolední u krakovského Barbakanu, vybavili se maskami i transparenty a vyrazili směrem do centra. Během průvodu zaznívala hesla jako "buď vegan, pro zvířata i pro sebe" nebo "chceš-li být zdravý, nejez krávy". Aktivisté také rozdávali kolemjdoucím informační letáky o alternativním veganském stravování a o realitě života tzv. hospodářských zvířat.

Trasa průvodu vedla Florianskou ulicí na Hlavní náměstí, kde se účastníci na půl hodiny zastavili, aby připomněli, co je vede k vegetariánství a veganství. Během tohoto happeningu si účastníci vzali do rukou velkoformátové portréty zvířat, které byly doplněny hesly "Jsem zvíře, umím cítit i myslet a chci zůstat na živu" v polském i anglickém jazyce. Během této přestávky zazněly proslovy a píseň "Free me" (Osvoboď mě) od veganské skupiny Goldfinger.

Poté se průvod opět vydal do ulic Krakova, aby zakrátko došel do čtvrti Kaziměř, kde akce pokračovala v klubech Kitsch a Caryca. Na místě čekaly na vyhládlé účastníky průvodu nejrůznější sladké i slané dobroty (veganské košíčky, dorty; mexické tortilly, veggie burgery) a informační stánky organizací, zabývajících se ochranou zvířat.

Zatímco venku se převážně hodovalo, uvnitř probíhaly přednášky a diskuze s tématem ochrany zvířat, zdravého životního stylu, aktivismu a veganství ve sportu. Součástí programu bylo i promítání dokumentů o zvířatech a kuchařská show s veganskými a bezlepkovými potravinami. Na své si přišly i nejmenší děti, kterým patřil dětský koutek s možností kreativního vyžití i zábavného vzdělávání o zvířatech.

Veggie Parade se v polském Krakově konala letos podruhé a její vznik byl inspirován obdobnou akcí v Praze (která byla zase inspirována francouzskou Veggie Pride). Doufáme, že se další rok zapojí další a další země, např. Slovensko nebo Rakousko. Obdobné pochody se pravidelně konají např. v Paříži, Miláně, Berlíně, Torontu, New Yorku nebo v Osace. Organizátory polské Veggie Parade jsou organizace VIVA!, Akcja dla zwierząt, nadace Czarna Owca Pana Kota a vege iniciativa z Bielska - Białej.

Text a foto: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech
Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
No Internet Connection