Tilikum - nejzneužívanější kosatka SeaWorldu zemřela

Tilikum - nejzneužívanější kosatka SeaWorldu zemřela

Tilikum - "hvězda" dokumentárního filmu Kosatka, který usvědčil SeaWorld z hrozivé praxe odtrhávání kosatčích miminek od oceánských rodin a jejich následného chovu v zajetí - po desítkách let zneužívání v zábavním parku zemřel.

Tilikum byl odchycen v oceánu, odtržen od své rodiny a umístěn do malé betonové cely menší než sto miliontina velikosti vod, ve kterých by mohl plavat, kdyby byl ponechán u své rodiny. Byl nejenom nucen předvádět nesmyslné triky, aby získal jídlo, ale také s ním bylo sexuálně manipulováno za účelem získání spermatu, s jehož pomocí byly odchováni jeho potomci, aby je mohl SeaWorld používat a prodávat.

Jeho lidští únosci (kteří ho nečestně nazývají členem své "rodiny" - ačkoliv skutečná rodina své členy obvykle neunáší od skutečných matek, nedrží je celý život v prázdném prostoru o velikosti skříně ani je desítky let nezneužívá za účelem zisku) byli nuceni přiznat, že Tilikum byl nemocný a nakonec i to, že zemřel - možná kvůli chemikáliím v nádrži, ale to se zatím neví - nicméně jeho smrt byla jen vyvrcholením bídného života ve vězení.

Oznámení SeaWorldu o ukončení chovného programu, ve kterém byl Tilikum využit ke zplození 21 potomků (11 z nich zemřelo ještě před ním), už mu nebylo nic platné. Jeho život byl tragický a plný bolesti a životy zvířat, která jsou i nadále nucena zůstat a být vystavována v nádržích SeaWorldu, nebudou jiné. Tilikum by měl být poslední kosatkou, která zemřela v mizérii zábavního parku SeaWorld.


Foto: "Shamu" (Tilikum) | Milan Boers | CC BY 2.0

Když byly Tilikumovi pouhé 3 roky, byl odchycen mořskými "kovboji", kteří unášejí delfíny a kosatky za účelem prodeje do zábavních parků. Byl uloupen své rodině v otevřených vodách u Islandu a po celý zbytek života přinucen žít v malé nádrži a stísněných ohradách, neschopen používat svou echolokaci, plavat pryč a cestovat napříč oceány, slyšet své příbuzné, dělat cokoli, co připomíná žití. Byl "trénován" jíst to, co mu dají, a dělat to, co se mu řekne. Byl též vytrénován k tomu, aby se převrátil na záda, což umožnilo pracovníkům SeaWorld jej masturbovat v gumových rukavicích a odebírat mu sperma. Tilikum jim sloužil jako hlavní generátor spermatu, z nějž se pak prostřednictvím umělé inseminace vyráběli další účinkující. Účinkující, kteří prožijí mizerné životy, jaké by si nikdo nikdy dobrovolně nezvolil.

Tilikum vyrostl v malých nádržích, ve kterých nemohl uniknout agresivním, nekompatibilním kosatkám, které ho zraňovaly do krve. Neustálý stres a deprivace vedly až k tomu, že Tilikum zabil tři lidi - včetně trenérky Dawn Brancheau v roce 2010. Také měl až na dřeň odřené zuby, jak neustále ohryzával podvodní mříže svého vězení. Není divu, že za těchto podmínek Tilikum podlehl duševnímu a nakonec i fyzickému onemocnění.


Foto: Dawn Brancheau - Riders on the Storm | Ed Schipul | CC BY-SA 2.0

Tilikum zemřel, aniž by znovu poznal svobodu, stejně jako jeho 11 potomků, kteří zemřeli ještě před ním, a zanechal po sobě 10 dalších, kteří budou i nadále trpět v malých nádržích.

PETA vyzývá SeaWorld, aby se zachoval správně a přemístil zbývající kosatky do mořských azylů, kde si budou moci vychutnat přirozenější život, a celou veřejnost, aby bojkotovala podniky, které zotročují zvířata kvůli zábavě.

Zdroj: PETA, Překlad: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection