Tilikum - nejzneužívanější kosatka SeaWorldu zemřela

Tilikum - nejzneužívanější kosatka SeaWorldu zemřela

Tilikum - "hvězda" dokumentárního filmu Kosatka, který usvědčil SeaWorld z hrozivé praxe odtrhávání kosatčích miminek od oceánských rodin a jejich následného chovu v zajetí - po desítkách let zneužívání v zábavním parku zemřel.

Tilikum byl odchycen v oceánu, odtržen od své rodiny a umístěn do malé betonové cely menší než sto miliontina velikosti vod, ve kterých by mohl plavat, kdyby byl ponechán u své rodiny. Byl nejenom nucen předvádět nesmyslné triky, aby získal jídlo, ale také s ním bylo sexuálně manipulováno za účelem získání spermatu, s jehož pomocí byly odchováni jeho potomci, aby je mohl SeaWorld používat a prodávat.

Jeho lidští únosci (kteří ho nečestně nazývají členem své "rodiny" - ačkoliv skutečná rodina své členy obvykle neunáší od skutečných matek, nedrží je celý život v prázdném prostoru o velikosti skříně ani je desítky let nezneužívá za účelem zisku) byli nuceni přiznat, že Tilikum byl nemocný a nakonec i to, že zemřel - možná kvůli chemikáliím v nádrži, ale to se zatím neví - nicméně jeho smrt byla jen vyvrcholením bídného života ve vězení.

Oznámení SeaWorldu o ukončení chovného programu, ve kterém byl Tilikum využit ke zplození 21 potomků (11 z nich zemřelo ještě před ním), už mu nebylo nic platné. Jeho život byl tragický a plný bolesti a životy zvířat, která jsou i nadále nucena zůstat a být vystavována v nádržích SeaWorldu, nebudou jiné. Tilikum by měl být poslední kosatkou, která zemřela v mizérii zábavního parku SeaWorld.


Foto: "Shamu" (Tilikum) | Milan Boers | CC BY 2.0

Když byly Tilikumovi pouhé 3 roky, byl odchycen mořskými "kovboji", kteří unášejí delfíny a kosatky za účelem prodeje do zábavních parků. Byl uloupen své rodině v otevřených vodách u Islandu a po celý zbytek života přinucen žít v malé nádrži a stísněných ohradách, neschopen používat svou echolokaci, plavat pryč a cestovat napříč oceány, slyšet své příbuzné, dělat cokoli, co připomíná žití. Byl "trénován" jíst to, co mu dají, a dělat to, co se mu řekne. Byl též vytrénován k tomu, aby se převrátil na záda, což umožnilo pracovníkům SeaWorld jej masturbovat v gumových rukavicích a odebírat mu sperma. Tilikum jim sloužil jako hlavní generátor spermatu, z nějž se pak prostřednictvím umělé inseminace vyráběli další účinkující. Účinkující, kteří prožijí mizerné životy, jaké by si nikdo nikdy dobrovolně nezvolil.

Tilikum vyrostl v malých nádržích, ve kterých nemohl uniknout agresivním, nekompatibilním kosatkám, které ho zraňovaly do krve. Neustálý stres a deprivace vedly až k tomu, že Tilikum zabil tři lidi - včetně trenérky Dawn Brancheau v roce 2010. Také měl až na dřeň odřené zuby, jak neustále ohryzával podvodní mříže svého vězení. Není divu, že za těchto podmínek Tilikum podlehl duševnímu a nakonec i fyzickému onemocnění.


Foto: Dawn Brancheau - Riders on the Storm | Ed Schipul | CC BY-SA 2.0

Tilikum zemřel, aniž by znovu poznal svobodu, stejně jako jeho 11 potomků, kteří zemřeli ještě před ním, a zanechal po sobě 10 dalších, kteří budou i nadále trpět v malých nádržích.

PETA vyzývá SeaWorld, aby se zachoval správně a přemístil zbývající kosatky do mořských azylů, kde si budou moci vychutnat přirozenější život, a celou veřejnost, aby bojkotovala podniky, které zotročují zvířata kvůli zábavě.

Zdroj: PETA, Překlad: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách
No Internet Connection