- Mnohé farmaceutické podniky jsou podezírány, že dlouhá léta distribuovaly krevní sérum nenarozených telat s padělanými doklady o původu, kromě jiných zemí i v Německu.
- Telecí plodové sérum je utajovaná látka farmaceutické branže, která se používá jako živný roztok a při vývoji léčiv.
- Znečištěná séra mohou ohrožovat i pacienty.
Autoři: Markus Balser, Christina Berndt a Uwe Ritzer
Překlad: Milan Tokár
Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung a rozhlasové stanice Norddeutscher Rundfunk se německé a francouzské úřady začaly zabývat falšováním a manipulacemi v miliardovém obchodu s krevním sérem nenarozených telat. Při obchodu s telecím plodovým sérem se němečtí a francouzští zprostředkovatelé měli ve velkém dopouštět pančování, manipulací a falšování. Firmy podle těchto informací dlouhá léta dodávaly na trh sérum s falešnými údaji o jeho původu. Velká množství pančovaného séra měla být distribuována i v Německu.
Pozornost vyvolaly otřesné podmínky výroby důležité farmaceutické látky, která se získává přímo z ještě tlukoucích srdcí nenarozených a neuspaných telat. Jestliže se obvinění obchodníků se sérem potvrdí, musí se vědci obávat také toho, že budou znehodnoceny výsledky jejich práce – především z oblasti výzkumu rakoviny a zdraví, které si vyžádaly miliardové investice. A jelikož se s využitím telecího séra vyrábějí také léky a očkovací látky, bezohlední kšeftáři hazardují i se zdravím mnoha lidí.
Utajovaná látka branže
Podezření musí vyvolávat znepokojení především ve farmaceutickém průmyslu. Krevní sérum nenarozených telat je utajovanou základní látkou branže. Každoročně se na jatkách ve světě odebere krev dvěma milionům hovězích plodů. Sérum, které se z ní získá, je klíčovou složkou živných roztoků, které se dennodenně používají v moderních laboratořích. Sérum udržuje při životě buňky, kmenové buňky, orgány a tkáně. S krví nenarozených telátek se vyrábí také očkovací látky, například proti dětské obrně, spalničkám a příušnicím, jakož i moderní léky pro lidi – takzvané biologicals, k nimž patří protilátky, neurotransmitery a buňkové terapie například proti rakovině nebo roztroušené skleróze.
Nyní se najednou do hledáčku bezpečnostních orgánů dostalo větší množství obchodníků se sérem. V Německu vše uvedl do pohybu francouzský výrobce Biowest, který v žalobě předané zemskému soudu ve spolkové zemi Baden-Baden obvinil konkurenty z manipulací. Advokáti Biowestu předložili závažná obvinění, že konkurenční společnosti Serum Technologies z Bietigheimu a Life Technologies z Darmstadtu zřejmě vědomě uvedly na trh zfalšované sérum.
Podle nich byla dlouhá léta přímým i nepřímým dodavatelem těchto firem francouzská společnost D.A.P. V letech 2003 až 2009 měla D.A.P dodat 110 000 litrů telecího plodového séra, jehož původ byl z velké části uveden nepravdivě. Němečtí odběratelé to prý vědomě akceptovali, či dokonce schvalovali. Koneckonců v takových případech mohou být zisky až astronomické, jelikož nákazami ohrožené sérum z Jižní Ameriky se s falešnými francouzskými papíry dá prodat za více než pětinásobnou cenu. Firma Serum Technologies odmítá, že by o tom věděla. Obvinění „jsou nepodložená“, prohlašuje. Majitel Life Technologies, společnost Thermo Fisher Scientific, odmítá obvinění komentovat a poukazuje na své trvale vysoké standardy kvality.
Nejde přitom o první takovýto případ. Obvinění z falšování se v minulých letech objevovala opakovaně. I tato francouzská firma se v hledáčku tamních orgánů ocitla už dříve.
Foto: Krávy ve stáji v zemědělském podniku. Když jsou březí krávy utraceny, odebere se ještě živým plodům krev.
Znečištěná séra mohou přenášet nemoci
Aféra by mohla mít nesmírné důsledky pro pacienty a výzkumné laboratoře. „Manipulace s telecím sérem by mohly vést k jeho znečištěním, takže by se mohly přenášet také nemoci a původci zvířecích epidemií,“ varuje například ministerstvo životního prostředí a ochrany spotřebitele spolkové země Sársko. Také Toni Lindl, který se zabývá biologií buněk v mnichovském Institutu aplikované buněčné kultury, jeden z nejrenomovanějších expertů na séra, konstatuje „potenciální nebezpečí“ pro pacienty, jelikož částice, které se dostávají s viry nakaženým sérem do vyráběných léků, se z nich dají následně odstranit jen stěží.
„Z pochopitelného důvodu se na příbalových letácích některých očkovacích látek uvádí jako sdělení pro alergiky, že daná očkovací látka může obsahovat zbytky cizího proteinu,“ říká Lindl. Příslušný Ústav Paula Ehrlicha (Paul-Ehrlich-Institut – PEI), který hlídá bezpečnost očkovacích látek a krevních výrobků, byl podle vlastního sdělení advokáty informován o podezření z falšování. PEI neměl „žádné informace o tom, že předmětné telecí sérum se používalo při výrobě léčiv pro lidi,“ jak uvedl ve svém vyjádření. „V takovém případě by musel prověřit, zda z toho nevyplývají nějaká rizika.“
Zdroj: Süddeutsche Zeitung