V sobotu 20. června zamíří do Prahy více než tisícovka veganů, vegetariánů i reduktariánů (tedy těch, kteří cíleně snižují svou spotřebu živočišných produktů) na sedmý ročník street party Veggie Parade, kterou pořádá sdružení Otevři oči.
Akce začne ve dvě na Václavském náměstí průvodem s maskami a transparenty, který ve druhé polovině doprovodí soundsystem Chalupáři s hudbou v tanečním duchu (world music, electro, ska/punk, dub, latino apod.).
V zakončení budou na účastníky čekat bohaté veganské hody, které nabídnou např. veganskou verzi rajské s knedlíkem, burgery, vietnamské speciality, raw slanosti i sladkosti nebo točenou zmrzlinu z rýžového mléka. Kromě jídla bude možné zakoupit trička s různými motivy, placky, nekoženou obuv, ale i knihy (např. Veganův průvodce nebo Místo vejce banán).
Přítomny budou četné informační stánky neziskových zvířecko-právních organizací, ale chybět nebudou ani infostánky s ekologickou či lidskoprávní tematikou. Přehled všech stánkařů najdete na tomto webu.
Hlavní program bude tvořen koncertem slovenských rapperů Presenta a Suverena (podívejte se na jejich nový videoklip zde) a tematickými přednáškami. Ekologické dopady spotřebitelství přiblíží Jan Rovenský z Greenpeace, který je sám veganem už od roku 1992. Další dlouholetý vegan, sportovec a novinář Pavel Houdek zase představí publiku své tipy, jak na rostlinnou stravu s co nejmenším rozpočtem. V pásmu mikroprezentací se představí různé české i slovenské veganské projekty a organizace.
Hlavním tématem letošní Veggie Parade je ekologie, čímž požadatelé chtějí upozornit na dopady živočišné produkce na životní prostředí. Při této přiležitosti se sdružení Otevři oči rozhodlo přeložit a vydat leták Veganství, životní prostředí a příroda, který původně sestavily a vydaly slovenské Vegánske hody. Tento leták bude po vytištění v nejbližších dnech zařazen do distra sdružení a bude distribuován aktivistům po celém Česku spolu s dalšími materiály, které se rozesílají za dobrovolný příplatek na poštovné.
Na skutečnost, že živočišná výroba ohrožuje životní prostředí v mnoha ohledech, upozorňuje čím dál více oficiálních odborných stanovisek. Chovy hospodářských zvířat mají podle odhadů IPCC na svědomí téměř 15 % globálních změn klimatu, což je více než celosvětová doprava (včetně lodí a letadel). Jiné analýzy dokonce mluví i o desítkách procent.
„Mnoho lidí netuší, že pouhou úpravou jídelníčku mohou dosáhnout výraznější změny než třeba ekologicky šetrným cestováním nebo preferencí lokálních surovin. I hospodářská zvířata v Česku jsou totiž krmena sójou a dalšími plodinami z Jižní Ameriky, kde dochází k nevratným škodám. Nelze zapomínat ani na emise skleníkových plynů a spotřebu vody,“ zdůvodňuje volbu letošního tématu mluvčí akce Tereza Vandrovcová.
Z rozsáhlé studie provedené loni na Oxfordu týmem profesora Scarborougha přitom vyplývá, že už jen omezením konzumace masa na polovinu člověk sníží svou potravinovou uhlíkovou stopu o třetinu a ušetří tak téměř tunu CO2 za rok. Když se stejný člověk stane veganem, jeho potravinová uhlíková stopa se scvrkne dokonce o celých 60 procent.
„Výběr potravin je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak snížit svoji uhlíkovou stopu. Letos proto chceme i kvůli chystanému klimatickému summitu v Paříži upozornit na neprávem opomíjený ekologický dopad našeho jídelníčku,“ dodává Vandrovcová.
Letos pořadatelé poprvé očekávají přes tisíc lidí, neboť počet účastníků s každým rokem prudce narůstá. O rostoucí oblíbenosti veganství a vegetariánství ve společnosti svědčí kromě rostoucího zájmu o akce tohoto typu také čím dál lepší dostupnost rostlinných produktů v běžných obchodech (např. tofu, rostlinného mléka či pomazánek) a počet veg-friendly restaurací (viz mapa).
Zdroj: Veggie-Parade.cz