Tohle je Pigcasso. Byla zachráněna z jatek a nyní prožívá nejlepší chvíle svého života u Kapského města. A stala se z ní umělkyně.
Pigcassu - 205 kg vážící prasnici - jen zřídkakdy uvidíte bez svého malířského štětce v tlamě. Většinu svého času tráví u malířského stojanu v oblasti nedaleko pobřeží Kapského města.
Původně byla chována za účelem porážky na jatkách na prasečí farmě, ale ve věku čtyř týdnů byla zachráněna svojí nynější majitelkou Joanne Lefsonovou, která byla rozčílená ze strašných podmínek, v jakých byla prasnice chována.
„Prasata jsou v dnešních industrializovaných velkochovech chována v nelítostných podmínkách a záměrně skryta před zrakem veřejnosti,“ říká Joanne.
„Kdyby mohli spotřebitelé nahlédnout dovnitř, tak by si dvakrát rozmysleli, jestli si koupí slaninu. Prasnice určené k množení jsou namačkány v úzkých klecích po celý život, zatímco jejich potomci, kteří jsou chováni pro maso, jsou drženi ve špinavých, stísněných prostorách... bez slámy, bez přístupu k venkovním prostorám a s nulovou kvalitou života.“
Joanne říká, že chtěla pomoci, a tak zašla do velkochovu a zeptala se, jestli si může zakoupit jedno z jejich selat. „Kdyby to šlo, odvedla bych si je domů všechny,“ tvrdí.
Pigcasso byla zachráněna v květnu tohoto roku, přičemž na jatka se měla dostat v září. Bizarní je, že se Joanne snažila zabavit Pigcasso mnoha rozličnými aktivitami, a než se prasnice dostala ke svému prvnímu malířskému štětci, projevila zájem o fotbal.
Ozbrojena velkým množstvím prasečích dobrot a za použití techniky zvané clicker training (pozitivní podmiňování s pomocí zvukového signálu - pozn.red.), která se běžně používá u psů k učení nových triků, Joanne naučila Pigcasso malovat. Nyní už umí malovat dlouhými tahy, ví, jak namáčet štětec do barvy a jak ho použít na malířském plátně.
„Pigcasso miluje prozkoumávání malebné krajiny Kapského města se svým malířským stojanem,“ tvrdí Joanne. „Nenutím ji malovat. Maluje jen, když sama chce. Koneckonců se svými 205 kg váhy je tu šéfem rozhodně ona. Často nabalíme přeplněný piknikový košík a ona se pak v průběhu malování cpe bio jahodami, guavou a karamelovým popcornem. Pro Pigcasso je to zkrátka prasečí ráj.“
Podle Joanne by se dal umělecký styl Pigcassy přirovnat k expresionismu, přičemž inspiraci získává z krajiny Kapského města. Její oblíbený subjekt? Stolová hora. A dokonce má pro svoje kousky vlastní podpis – namočí svůj rypák do barvy a obtiskne ho na plátno.
Joanne nyní plánuje prodávat Pigcassininy výtvory na podporu projektu Farm Sanctuary SA (azyl pro zachráněná hospodářská zvířata - pozn.red.), který zvyšuje povědomí o těžkém životě chovných zvířat, a snaží se o změnu jejich životních podmínkek.
V roce 2017 dokonce plánuje Pigcasse uspořádat výstavu. „Prasata jsou neskutečně inteligentní, výjimečná zvířata. Chceme spotřebitele inspirovat k laskavějším a soucitnějším volbám,“ říká Joanne. „Když si zakoupíte jeden z Pigcassininých obrazů, podpoříte nejen poslání Farm Sanctuary SA inspirovat k soucitu k hospodářským zvířatům, ale také investujete do potenciálního mistrovského díla."
Zdroj: Metro UK, Překlad: Jakub Sadecký, Foto: Joanne Lefson/Caters