Koncem října se v Praze bude konat první ročník Veggie Planet: veletrhu zaměřeného na rostlinnou stravu. Protože se taková akce koná v České republice poprvé, přinášíme Vám rozhovor s hlavními organizátory akce Felixem Hnatem a Davidem Hallerem, kteří nám přiblíží, co zajímavého nás koncem října čeká!
Felix Hnat (F): ekonom se specializací na životní prostředí, předseda Rakouské veganské společnosti, dlouholetý aktivista rakouského Verein Gegen Tierfabriken a místopředseda Evropské vegetariánské unie.
David Haller (D): politolog pracující pro Rakouskou veganskou společnost. Podílí se na organizaci Veggie Planet v Praze i v Rakousku a zbytek času se věnuje svému synovi Larsovi.
S: Veggie Planet je v ČR poprvé, ale v Rakousku má již delší tradici, je to tak?
F: Přesně tak, Veggie Planet je veletrh, který se poprvé konal v roce 2012 v Salcburku, tehdy ještě ve spolupráci s jiným veletrhem, a postupně jsme tento koncept rozšířili na všechna velká rakouská města. Naše největší akce je pochopitelně ve Vídni, kde ovšem nese název Vegan Planet.
S: Kdo pořádá Veggie Planet kromě vás dvou?
D: Veggie Planet je pořádána čtyřmi organizacemi – Rakouskou veganskou společností (VGÖ), Českou veganskou společností (ČVS), Obránci zvířat (OBRAZ) a Českou vegetariánskou společností. Felix a já jsme jaksi přespolní a organizujeme velkou část veletrhu z Vídně. To má hlavně ten důvod, že VGÖ má zkušenosti s pořádáním těchto akcí a možnosti něco takového postavit na nohy. Já sám pocházím z Prahy a žiju hlavně ve Vídni, tím jsem se dostal do optimální pozice působit jako taková organizační spojka.
F: Přitom nám také notnou mírou pomáhají lidé z OBRAZu a ČVS, ale i jiných partnerských organizací jako třeba Otevři oči. Přičemž není podstatné, kdo Veggie Planet organizuje, ale ten cíl: upozornit na veganský životní styl a zviditelnit toto téma a každý, kdo nám určitým způsobem pomůže, přispívá právě k tomu.
S: A co přesně byl důvod pro stvoření tohoto konceptu? Proč se nezaměřit na venkovní akce?
F: Venkovní akce děláme již dlouho, Veganmania ve Vídni je jedna z největších veganských outdoorových akcí v Evropě a koná se celé čtyři dny. Veganmanii pořádáme pravidelně i v jiných městech. Je ale nutné říct, že uspořádat venkovní akci a uspořádat veletrh jsou dvě odlišné věci. Venkovní akce přiláká zaručeně více lidí, je levnější na organizaci a zpravidla jednodušší uspořádat.
D: ...taková Veganmania dá ale organizátorům také zabrat! (smích)
F: To bez pochyb, ale v celkovém průběhu to je jednodušší. Proto jsou tyto akce ty první, které se pořádají, Praha má svou velmi úspěšnou Veggie Náplavku, Bratislava Veganské hody, Vídeň Veganmanii. Ale mezi první Veganmanií a první Veggie Planet nám to trvalo patnáct let. V posledních letech tady ale ten boom rostlinné stravy nastal, hlavně v Praze je to velmi dobře viditelné. Co se koncentrace veganských restaurací týče, je Praha vlastně hlavním městem Evropy!
S: Na jaké publikum je Veggie Planet přesně zaměřená?
D: Na každého, kdo se o veganství zajímá, a to z jakýchkoliv důvodů, a chce se o tématu dozvědět více, na každého, kdo chce ochutnat rostlinnou stravu a informovat se o výhodách veganství nebo o problémech, které živočišná produkce znamená pro naše životní prostředí, naše zdraví i naše dobré svědomí.
F: Jde také o to ukázat, proč je rostlinná strava stravou budoucnosti. A zároveň ukázat, že veganství není jen o stravě, ale má těch aspektů více. Veganství není a nemůže být žádný marginální způsob života, jde tu o budoucnost naší planety a našeho soužití s planetou jako takovou. A proto je důležité být otevření a pozvat všechny, aby se tímto tématem zaobírali v příjemném a otevřeném prostředí.
S: Jaké výhody tedy skýtá akce jako Veggie Planet v porovnání třeba s Veganmanií?
D: Veganmania – nebo v pražském případě Veggie Náplavka – má podobné sestavení stánků, najdete zde něco k jídlu, prodejní stánky i informační stánky, některé outdoorové akce mají i doprovodný program. Ale ty rámcové podmínky jsou zcela jiné. Na Veggie Planet si koupíte vstupenku, budete tedy chtít to vstupné plně využít a zůstanete déle. Také se předem lépe informujete o programu a účastníte se některé z přednášek a cooking shows. Outdoorové akce mají často přirozený fokus na jídlo, Veggie Planet se snaží o rovnováhu mezi kulinářským a informativním zážitkem, vše můžete zažít ve větším klidu a také si toho více odnést.
F: Kromě toho máme dobré zkušenosti s efektem takové akce na širokou veřejnost, zájem médií je nepoměrně vyšší než u outdoorových akcí, takže i u malých veletrhů v krajských městech v Rakousku nás navštíví místní tisk a i televize. A tím dosáhneme toho efektu téma veganství pozitivním způsobem zviditelnit a oslovit širší publikum než jen naši veganskou komunitu.
S: Proč je ale Rakouská veganská společnost jeden z hlavních organizátorů takové akce v Praze?
D: V Čechách téma veganství zažívá boom již několik let, to je vidět už na nárůstu restaurací, ale i produktů v supermarketech a obchodech pro zdravou výživu. Stejně tak tu máme organizace, které rostou a mají čím dál tím větší pole působení. Veggie Planet vidíme jako možnou pomoc v tomto procesu, který zahrnuje profesionalizaci organizací jako je ČVS a jsme přesvědčeni, že je správný čas obohatit českou scénu o událost tohoto formátu.
F: Ve zkratce tedy my pomáháme s organizací a naše partnerské organizace mají z toho vytěžit ten efekt zviditelnění tématu veganství a zviditelnění jejich důležité práce.
S: Co byste doporučili návštěvníkům Veggie Planet?
D: Hlavně si naplánovat dostatek času na tu návštěvu, podívat se předem na program a vybrat si alespoň jednu přednášku. Kdo má více času, může ten program využít naplno a když někdo nestihne začátek přednášky, nevadí! Máme v přednáškovém sále balkon, na který je možné přijít i kdykoliv během přednášky. Kromě toho máme zkušenost ze všech veletrhů, že mezi 13-16 hodinou je na Veggie Planet nejvíce lidí. Když se chcete vyhnout vřavě, můžete přijít buď hned ráno anebo zůstat déle až do večera.
F: Přičemž v sobotu i v neděli promítáme film! V sobotu Cowspiracy a v neděli Vegucated, obojí stojí za zhléhnutí!
S: Ještě na závěr – co čekáte od prvního ročníku Veggie Planet?
F: Bude to zcela určitě skvělá akce. Ten růst veganství v posledních letech je neuvěřitelný a myslím, že už bylo na čase udělat přesně takovou akci. Podařilo se nám udělat skvělý program s přednášejícími z Česka i zahraničí a myslím si, že to lidé užijí.
D: Přesně tak, ať už jde o přednášky o dětech a veganství, ekologii, zdravotních aspektech veganství nebo dotacích živočišného průmyslu, je tam téma pro každého. Zveme na Veggie Planet i odborné publikum. Cílem je dostat naše poselství co nejdále a myslím, že jsme na dobré cestě!
Foto: Felix Hnat (vlevo) a David Haller