Řetěz za zvířata

 Řetěz za zvířata

V sobotu 15. srpna protnul Václavské náměstí lidský Řetěz za zvířata. Akce s podtitulem „Konec dotací do živočišného průmyslu”, pořádaná spolkem Otevři oči, se zaměřila právě na seznámení veřejnosti s problematikou toho, že z peněz daňových poplatníků jsou Státním zemědělským intervenčním fondem (dále jako SZIF) financovány nejrůznější podniky, v nichž jsou zvířata zneužívána a zabíjena. Každý z nás se tak, ať chce nebo ne, podílí na tom, že jsou z živých tvorů vytvářeny potravinářské produkty, úhledně zabalené do plastových vaniček a umístěné v regálech obchodů.

Navzdory velmi nepříznivé předpovědi počasí se v 10:30 h „pod koněm” sešlo přibližně 350 bojovníků za práva zvířat, kteří se v dvoumetrových rozestupech seřadili od budovy výše zmiňovaného SZIF. Vytvořili dvojřadou linii sahající zhruba od poloviny náměstí až po Pomník sv. Václava. Mezery mezi nimi pak odkazovaly na restriktivní opatření související s nemocí COVID-19, kvůli níž byl zrušený dlouho plánovaný The Official Animal Rights March právě na tuto sobotu.

foto2

V rukou účastníků pak kolemjdoucí mohli vidět transparenty s hesly jako: „Stát vraždí zvířata z daní nás všech; Naše daně = jejich smrt” či „Konec dotací do živočišné výroby”. Mimo to si také mezi sebou podávali velké miliardové bankovky, jež směrovaly do černé krabice před stánkem pořádající organizace Otevři oči, stojícím v horní části náměstí. Zde zároveň probíhala Earthling Experience, kde aktivisté s nasazenými zvířecími maskami ukazovali na noteboocích záběry z velkochovů pro větší názornost, co stát za naše peníze podporuje. 

V průběhu celého řetězu také organizátoři rozdávali kolemjdoucím letáčky obsahující informace o živočišné výrobě a jejím financování. 

foto3

O pravém poledni byl vyhlášen konec akce, kdy se ještě aktivisté shromáždili na hromadnou fotku. Závěr se odehrál v Centrálním parku na Pankráci, kde byl řetěz oficiálně zakončen společně s proslovy od předsedkyně Otevři oči Olgy Nemy a Veroniky Chlupové z brněnské organizace Kolektiv pro zvířata. Zde také probíhaly Veganské hody, kde se účastníci mohli občerstvit rostlinnými pochutinami či podpořit koupí merchandise organizace zabývající se právy zvířat.

Mediální výstupy:

https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/retez-za-zvirata-v-praze-se-demonstrovalo-proti-dotacim-do-zivocisneho-prumyslu-20200815.html

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-dotacim-do-zivocisne-vyroby-protestovaly-stovky-lidi

https://www.agropress.cz/proti-dotacim-do-zivocisne-vyroby-protestovaly-stovky-lidi

Autorka: Adéla Miková, Fotky: Richard Biely

 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Prahou projde pochod za vědu bez zvířat
V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech
Uctění památky zabitých zvířat (Praha)
No Internet Connection