Autorka: Nadia Murray-Ragg (livekindly)
Překladatel: Štěpán Opekar
Petice za povinné zařazení veganských a vegetariánských možností do nabídky veřejných institucí a jídelen, která byla spuštěna Portugalskou vegetariánskou společností (Associação Vegetariana Portuguesa), získala v roce 2016 přes 15 000 podpisů. V roce 2017 byl tento návrh zákona portugalským parlamentem konečně uveden v platnost.
Od té doby musejí všechny školy, závodní jídelny, univerzity, nemocnice, věznice a veškeré další veřejné instituce ze zákona podávat rostlinnou stravu. Za uzákonění se postavily zejména tři levicové strany, stejně tak jako občané hájící práva zvířat.
Mluvčí Portugalské vegetariánské společnosti Nuno Alvim uvedl: „Domníváme se, že to pro Portugalsko představuje důležitý průlom, protože se jedná historicky o první zákon, který se specificky zmiňuje o vegetariánství. To podpoří rozmanitost stravovacích návyků a povzbudí více lidí k tomu, aby díky dostupným možnostem sáhli po vegetariánské či veganské variantě.“
Alvim dodává: „Samozřejmě vycházíme z předpokladu, že to bude mít významný dopad především na zdraví obyvatelstva, ale také na zvířata a v dlouhodobém horizontu i na životní prostředí. Stavět se za práva veganské části populace je dle našeho názoru stejně tak důležité, jako vést kampaně a informovat veřejnost, aby se začala stravovat vegansky.“
Přestože Portugalsko zatím zůstává jedinou zemí, která se vydala touto cestou, četnost kampaní a petic se od té doby zvyšuje – to s sebou přináší nové naděje na rozšíření veganské nabídky. Petice adresovaná britské vládě získala 19 000 ze 100 000 podpisů potřebných k tomu, aby se dostala do hledáčku parlamentu – vláda na ni sice odpověděla, ale její reakce se neslučovala s požadavky petice. Podobnou peticí se nyní zabývá sněmovní komise ve Walesu.
Jimmy Pierson z britské Vegan Society uvedl pro deník Metro: „Aktivně se v této oblasti angažujeme. Veganství jako přesvědčení zaštiťuje britská listina základních práv a svobod. To znamená, že s vegany nelze zacházet hůře, než s většinovou populací, a že veřejné instituce jako školy a další musejí vynaložit přiměřené úsilí k tomu, aby nedocházelo k jejich diskriminaci.“
Současné britské petice žádají bezplatnou rostlinnou stravu v jídelnách základních škol a zavedení přesného značení veganských potravin na Hofstra University. Až postupem času se ukáže, která země se připojí k Portugalsku ve snahách o uzákonění rostlinné stravy a vytváření lepší budoucnosti pro všechny bez rozdílu.
Zdroj: livekindly, Překlad: Štěpán Opekar, Korektura: ink