Pach prasat zvyšuje krevní tlak

Pach prasat zvyšuje krevní tlak

Hluk z okolního prostředí může negativně ovlivnit lidské zdraví. Podobně stresující ale může být i zápach – třeba ten, jaký se line z velkochovů prasat.

Dopad velkochovů s hospodářskými zvířaty, které produkují značné množství odpadu, na životní prostředí je dobře zdokumentovaný. Problém však nemusí způsobovat jen samotná hmota hnoje. Vzdušné emise obsahují kromě prachu a různých alergenů také čpavek, sulfan a organické sloučeniny. V roce 2009 vyšla v odborném časopise American Journal of Public Health studie, podle níž pach z prasečích velkochovů vyvolává stres a změny nálad u lidí, kteří bydlí v sousedství velkochovů.

Epidemiologové ze Severokarolínské univerzity předpokládali, že pokud zápach působí jako stresor, mohl by mít za následek zvýšený krevní tlak postižených osob. Do své studie angažovali 101 zdravých nekuřáků, kteří žijí v sousedství 16 prasečích farem na území Severní Karolíny. Každý z nich dostal za úkol vyjít dvakrát denně ve stanovenou dobu na 10 minut ven. Měl přitom na stupnici od nuly do osmi zhodnotit intenzitu zápachu a změřit si tlak přístrojem pro domácí měření. Vědci zároveň monitorovali kvalitu vzduchu.

A jak dopadlo porovnání dat? Ačkoli bylo hodnocení intenzity zápachu subjektivní, vyplynulo z nich, že silný pach pozitivně koreluje se zvýšeným krevním tlakem. To samé vědci zjistili i v případě objektivně změřené koncentrace sulfanu. K nejvýznamnějšímu vzestupu krevního tlaku docházelo tehdy, pokud lidé hodnotili intenzitu zápachu nejvyšší osmičkou. Jejich diastolický krevní tlak pak oproti nulovému zápachu stoupl téměř o 2 mm sloupce rtuti. Koncentrace sulfanu vyšší než 10 částic na miliardu zase měla za následek zvýšení systolického krevního tlaku skoro o 3 mm. Zdá se tedy, že nevábné pachy mají moc akutně zvýšit krevní tlak a přispívat tak k rozvoji chronické hypertenze.

Zdroje: http://www.rozhlas.cz/leonardo/clovek/_zprava/pach-prasat-zvysuje-krevni-tlak--1137598

Environmental Health Prospectives

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
No Internet Connection