OSN nařídila Japonsku ukončit lov velryb!

OSN nařídila Japonsku ukončit lov velryb!

Mezinárodní soudní dvůr OSN v pondělí nařídil Japonsku, aby pozastavil svůj každoroční lov velryb v Antarktidě. Poukázal přitom na skutečnost, že jde o komerční lov, ačkoliv se snažil tvářit jako lov s vědeckými účely. Japonsko tak obcházelo mezinárodní moratorium z 80. let, které bylo uvaleno na komerční lov.

Při čtení rozsudku soudce Peter Tomka uvedl, že "dočasně pozastavuje japonský program lovu velryb pro vědecké účely a nařizuje jeho přezkoumání". Mluvčí japonského ministerstva zahraničí Norijuki Šikata sice uvedl, že Tokio je rozhodnutím soudu zklamané a lituje ho, ale bude se jím řídit.

S velkým nadšením rozsudek naopak přivítala Austrálie, která na Japonsko v roce 2010 podala žalobu u Mezinárodního soudního dvora OSN, ale i zástupci ekologických organizací, které proti lovu velryb bojují. Zároveň se však objevila i určitá skepse. Např. Geert Vons, ředitel organizace Sea Shepherd v Nizozemí, uvedl, že je možné, že se lov velryb do Antarktidy bude moci vrátit, pokud Japonci či jiné země vyvinou vědecký program s jistějšími základy.

Hlavním iniciátorem zastavení japonského programu lovu velryb byla Austrálie, která také na Japonsko v roce 2010 podala žalobu u Mezinárodního soudního dvora OSN.

Zdroje: Yahoo news, iDnes

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection