Němečtí Zelení chtějí prosadit den bez masa

Němečtí Zelení chtějí prosadit den bez masa

Pokud němečtí Zelení uspějí v září ve volbách, místním masomilcům zřejmě zatrne. Strana totiž hodlá prosadit vegetariánský den v jídelnách po celé zemi, aby se snížila vysoká spotřeba masa v Německu. Návrh vyvolal v zemi šťavnatých bratwurstů bouřlivou debatu.

"Vegetariánský den je úžasnou příležitostí vyzkoušet si stravování bez masa a párků. Vegetariánská kuchyně je mnohem víc, než jen vynechání masa," vysvětlila předsedkyně strany Zelených Renate Künastová německému deníku Bild, který zprávu přinesl. Zelení návrh bezmasého dne ve školních a závodních kantýnách zařadili na svůj předvolební program.

Zároveň však Zelení na svém webu uklidňují všechny liberály tvzením, že tento projekt má být spíše inspirací než nařízením: "My Zelení nechceme zakázat jezení masa, ale chceme, aby existovaly alternativy. Spotřeba masa by neměla být zrušena zákonem." dodal zelený politik Cem Özdemir.

Vegetariánský den má sloužit především k tomu, aby si lidé uvědomili, jaké obrovské problémy produkce masa obnáší jak pro lidi, tak pro zvířata. Zelení tak chtějí nabádat strávníky, aby se nebáli vyzkoušet nejrůznější alternativy. Jak uvedl zelený ministr Christian Meyer, "spoléháme na pozitivní vliv informování a dobrovolné rozhodnutí restaurací a jídelen připojit se k tomuto projektu." Nemyslí si, že by měl někdo někomu diktovat, co by měl jíst, ale zároveň je ostrým kritikem velkochovů.

Bilance produkce masa je vskutku děsivá:

  •  K výrobě jednoho kilogramu masa je potřeba až 15.000 litrů vody (stejné množství vody je potřeba k produkci 16 kilogramů obilí, která je tak přibližně 16x méně náročná na spotřebu vody)
  • Hospodářská zvířata produkují obrovské množství metanu, které přispívá k ohřevu atmosféry 20x více než Co2 (kterého produkce masa též produkuje velké množství)
  • Jedna třetina světové sklizně obilí je spotřebována jako krmivo pro hospodářská zvířata
  • Produkce masa představuje utrpení pro zvířata, neboť prasata jsou bez umrtvení kastrována, jsou jim amputovány ocasy, trpí frustrací z nepodnětného prostředí, kuřatům jsou upalovány zobáky, pásová jatka představují velmi stresové prostředí atd.

Volby do německého spolkového sněmu se uskuteční v září a Zelení patří k etablovaným stranám, které se pravidelně dostanou do parlamentu. V současnosti se preference Zelených pohybují okolo 12 až 13 procent. Není proto divu, že nápad ekologické strany v zemi vzbudil vášně, kupříkladu zmíněný bulvární deník Bild svůj text ozdobil titulkem: Zelení nám chtějí zakázat maso! Což je ovšem titulek zavádějící vzhledem k prohlášení na zeleném webu. Bohužel toto nepravdivé vyznění plánů německých Zelených převzala i česká média (včetně Českého rozhlasu, Lidovek a iDNES, ze kterého jsme mylné informace převzali i my)

Méně masa, lepší životní prostředí

Takzvaný "Veggie Day" by podle Künastové přinesl mnoho užitečného. Prospěl by životnímu prostředí a vedl ke zlepšení leckdy tristních životních podmínek zvířat.

Künastová zdůraznila, že Německo se potýká s vysokou spotřebou masa, denní příděl masa si neodpustí 85 procent našich západních sousedů. Každý Němec sní v průměru 89 kilogramů masa ročně. Kupříkladu v Česku byla taková spotřeba před dvaceti lety, od té doby postupně klesá a nyní se pohybuje okolo 80 kilogramů ročně.

Spolky na ochranu přírody návrh vítají. Šéf německé asociace na ochranu životního prostředí (BUND) Hubert Weiger řekl, že jeho organizace už dříve vedla kampaň, aby německé jídelny jeden den v týdnu vařily vegetariánské pokrmy a aby do roku 2015 nejméně 20 procent masa, které běžně servírují, neslo známku bio. Weiger také upozornil na špatné podmínky v řadě farem, kde zvířata trpí.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nemecti-zeleni-chteji-prosadit-povinny-vegetariansky-den-v-jidelnach-1k1-/zahranicni.aspx?c=A130805_161032_zahranicni_btw

http://www.gruene.de/themen/moderne-gesellschaft/einfach-mal-probieren-gute-gruende-fuer-den-veggie-day.html

Ilustrační foto: Tempeh na smetaně (recept zde)

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
No Internet Connection