Natalie Portman objasňuje souvislost mezi veganstvím a ženskými právy: „Vykořisťujeme samičí těla“

Natalie Portman objasňuje souvislost mezi veganstvím a ženskými právy: „Vykořisťujeme samičí těla“

Autorka: Raechal Shewfelt

Překladatel: Štěpán Opekar

Natalie Portman na sebe dříve nahlížela jako na veganku a zvlášť i jako na osobu, která se staví za práva žen. To se však změnilo.

Teprve poté, co jsem se začala aktivně věnovat problematice postavení žen ve společnosti, jsem si uvědomila, jak toto téma souvisí s mým veganstvím,“ řekla Portman 16 000 studentům na losangeleském WE Day, celebritami překypujícím shromáždění oslavujícím aktivismus mladých lidí. „Mléčné výrobky a vejce nepocházejí jednoduše od dobytka a drůbeže, ale od krav a slepic, tedy výhradně od samic. Vykořisťujeme samičí těla a zneužíváme tak schopnost zvířecích samic produkovat vejce a mléko.

Portman, která se stala vegetariánkou ve svých devíti letech a je asi osm let vegankou, dodává: „Matky jsou od svých dětí oddělovány, aby mohly produkovat mléko. Nemocná zvířata produkují mléko a vejce v přeplněných chovech, které podmínkami připomínají vězení. Přitom není tak těžké, abychom se zvířaty začali zacházet jako s lidmi.“

Hlavní představitelka snímku Annihilation zmínila, že se stala vegetariánkou, protože se jako dítě „cítila se zvířaty spřízněná“. Vegankou se stala, když si uvědomila, že i jako jedinec může mít pozitivnější dopad na planetu.


Foto: Natalie Portman přednáší na shromáždění WE Day California konaném 25. dubna 2019 v Los Angeles. Fotografie: Jesse Grant / Getty Images

Jezte podle svého přesvědčení,“ doporučila Portman studentům, kteří si všichni do jednoho svou vstupenku na show zasloužili prospěšnou činností ve svých komunitách. Poradila jim, aby se nenechali odradit negativním postojem okolí.

V současnosti si spousta lidí dělá z veganů legraci, že? Spousta lidí si ale dělá legraci z kohokoliv, kdo se o něco zasazuje opravdu s přesvědčením, je to tak?“ vyzvala Portman studenty k zamyšlení. „Nepochybuji o tom, že se s takovými komentáři setkávají i mnozí z vás. Ale jsem tady, abych vám sdělila, že o něco se zasazovat je vždy ohromné. A je to ta nejkrásnější věc, mít srdce otevřené natolik, že dokážete bolest druhých cítit, jako by byla vaše. Zasazovat se o změny do té míry, že jim neváháte věnovat svůj čas. A to je důvod, proč tady dnes všichni jste. Ať už se jedná o problematiku životního prostředí, práva zvířat, ženská práva či rovnoprávnost, nikdy nemějte strach dát najevo, jak moc vám na tom záleží.

Zdroj: Yahoo Entertainment, Překladatel: Štěpán Opekar, Korektorka: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection