Miliony lidí netuší, že krávy se sníženou dojivostí čekají jatka, zjistila studie

Miliony lidí netuší, že krávy se sníženou dojivostí čekají jatka, zjistila studie

Z nové studie vyplývá, že miliony lidí nemají tušení, jak se vyrábí jídlo, které jedí. Šest z deseti respondentů nevědělo, že kráva musí být nejprve březí, aby produkovala mléko.

I když celých 83 % dotazovaných uvedlo, že „mají jasno“ v tom, jak jimi konzumované maso, mléko a vejce, dostanou z farmy na jejich talíř, ve skutečnosti mnoho z nich neví, čím při tom krávy, prasata a kuřata musí projít.

Přesto, že zabíjení kuřecích samečků brzy po vylíhnutí je na slepičích farmách zcela standardní praxe, dvě třetiny dotazovaných to nevěděly a 69 % z dotazovaných zastává názor, že by to mělo být nezákonné.


Foto: Kate Brady (CC BY 2.0)

V případě dalších běžných praktik byli respondenti přesvědčeni, že už nezákonné jsou, přičemž ve skutečnosti jsou v praxi běžně provozované, např. používání porodních klecí, v nich se chovné prasnice nemohou téměř pohnout, usekávání ocásků a odstraňování zubů u selat bez použití anestezie.

Ze studie provedené veganskou organizací Viva!, jíž se účastnilo 2000 respondentů, ale také vyšlo, že téměř polovina dotazovaných v důsledku informací o krutých praktikách z britských farem zváží snížení spotřeby masa, vajec a mléčných produktů.

A 16 % respondentů uvedlo, že se zcela vzdají konzumace živočišných produktů.

Juliet Gellatley, zakladatelka a ředitelka organizace Viva! k tomu sdělila: „Většina lidí je tak vzdálená realitě průmyslových chovů, že vůbec netuší, co se děje, než se jídlo dostane z farmy na jejich talíř.“

„Všechny praktiky, které dotazovaní považovali za šokující, jsou zcela legální a běžně používané, takže je evidentní, že existuje velká morální propast mezi výrobci a konzumenty.

Pravděpodobně je to i tím, že lidi jsou cíleně udržováni v nevědomosti, protože následky informovanosti by byly pro chovatele katastrofální.“


Foto: FreeImages.com/bartek pawel

Ze studie také vyplynulo, že celých 33 % z dotazovaných neví, že krávy chované na mléko jsou odvezeny na jatka, když jejich dojivost poklesne. Naopak, jeden z deseti respondentů si myslí, že tyto krávy odcházejí do útulku pro hospodářská zvířata nebo že je nechají v klidu dožít na jejich domovských farmách.

Osmdesát osm procent dotazovaných nemělo tušení, že většina prasat je zabita v pouhých 6 měsících věku, přičemž jejich přirozená délka života je 15 let.

Třicet procent respondentů žilo v domnění, že je protizákonné střílet telata a téměř polovina byla přesvědčena, že uštípávání špičáků selatům pomocí kleští bez analgetik není v souladu se zákonem. Dalších 40 % si myslelo totéž o usekávání ocásků selatům bez použití analgetik a 38 % z dotazovaných bylo přesvědčeno, že chovatelé nesmí používat porodní klece pro březí samice, které jim znemožňují veškerý pohyb.


Foto: John Amis

Ve skutečnosti jsou tyto praktiky nejen legální, ale i běžně používané na mnoha britských farmách.

Juliet Gellatley z organizace Viva! dodává: „Naše organizace Viva! začala zvyšovat veřejné povědomí prostřednictvím svých skrytých záběrů z farem, a v důsledku toho rapidně roste počet vegetariánů a zejména veganů. Čím dál více lidí odmítá jakékoli živočišné produkty. Částečně ze zdravotních důvodů, částečně kvůli ekologickým dopadům, které má masná a mléčná produkce na životní prostředí, ale nejčastěji proto, že lidé jsou v šoku z toho, jak se zachází se zvířaty.

Na vině je živočišný průmysl a je na čase, aby si chovatelé uvědomili, že už nemohou chlácholit veřejnost tvrzením, že Británie má nejlepší podmínky pro hospodářská zvířata, lidé už jim to zkrátka nevěří.“


Foto: Juliet Gellatley z organizace Viva! (Vicky Alhadeff)

Zdroj: The Herald (Plymouth), Překlad: Hana Tesařová, Ilustrační foto: FreeImages.com/Liany Cavalaro

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Studie potvrdila, že i zpracované veganské potraviny jsou pro planetu lepší než živočišné
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Vědec na sobě provedl experiment, aby porovnal dopady veganského a neveganského stravování. Zde jsou výsledky.
No Internet Connection