Mayim Bialik, hvězda seriálu Teorie velkého třesku, o výchově svých veganských dětí

Mayim Bialik, hvězda seriálu Teorie velkého třesku, o výchově svých veganských dětí

Autorka: Rasha Ali (USA Today)

Překladatelka: Andrea Hermanová

Mayim Bialik veřejně prohlásila: děti můžete vychovávat vegansky, zvládnou to.

Herečka ze seriálu Teorie velkého třesku uvedla, že se jí lidé často ptají, jak její děti, které vychovává vegansky, prospívají. Rozhodla se proto odpovědět na nejčastější dotazy prostřednictvím Youtube videa.

Ano, její děti tak „můžou fungovat“ a ano, mají dost bílkovin.

"Můžete děti vychovávat jako vegany a můžou být úplně zdravé,“ konstatovala Bialik.

"Děti mohou prospívat, aniž by jedly maso a mléčné produkty. Jediné, co vegani nemohou získat ze stravy, je vitamín B12.“

Uvedla, že tento „háček“ řeší tím, že dětem podává doplněk stravy. Mimo to tato matka dvou dětí říká, že její děti jsou šťastné, zdravé a mají odolnou imunitu.

Bialik také poznamenala, že to, že její děti nekonzumují maso, neznamená, že by měly  nedostatek bílkovin. Pouze je získávají z jiného zdroje, například z quinoy nebo pečiva.

Co ale narozeninové oslavy?

Herečka uznala, že problematičtější pro ně zpočátku bylo řešení situace na narozeninových oslavách kamarádů, podařilo se jim to však vyřešit. Aby Bialik dětem vynahradila, že si na oslavě nedají narozeninový dort, bere jim místo něj veganské sladkosti.

"Někteří vegani jsou velmi důslední v dodržování co nejzdravější stravy, nejí bílý cukr a svým dětem žádné sladkosti nedovolují. My našim dětem, potom co trochu povyrostly, bílý cukr nezakazujeme. Takže veganské sladkosti jsou dobrý kompromis právě třeba pro situace jako je narozeninová oslava, kde si nemůžou dát dort.“ vysvětlila Bialik.

Dodává, že její děti stejně jako ty ostatní přejí oslavenci a oslavu si skvěle užijí. To, že nemohou jíst vše, co je jim nabídnuto, pro ně není velký problém, když jim to vysvětlí.

“Vzdát se něčeho ve prospěch vyššího dobra”

Bialik stravovací omezení svých dětí přirovnává k jiným případům, kdy lidé vyloučí určité složky ze své stravy – například při dodržování zásad košer či diety při potravinových alergiích.

Svým dětem připomínám, že stojí za to vzdát se něčeho ve prospěch vyššího dobra. Nevím, jestli budou vegany navždy... ale doufám, že jsem jim vštípila schopnost zamyslet se, umět se něčeho vzdát a řídit se etikou spíše než tím, co je zrovna moderní a běžné,“ konstatovala herečka.

Na závěr dodala: „Chci, aby mé děti věci zpochybňovaly, aby si informace ověřovaly, chci, aby činily rozhodnutí založená na faktech a na pocitu sounáležitosti.“


Podívejte se také na video (s českými titulky), ve kterém vysvětluje, proč se vůbec stala vegankou:

 

Zdroj: USA TODAY, Překlad: Andrea Hermanová, Korektura: ink

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection