Lobby mlékárenského průmyslu chystá další cenzuru rostlinných alternativ

Lobby mlékárenského průmyslu chystá další cenzuru rostlinných alternativ

Ve středu 27. ledna 2021 se bude v Evropské unii rozhodovat o návrhu 171, který by ještě více posílil cenzuru alternativ mléčných výrobků. Organizace ProVeg spolu se společnostmi Oatly a Upfield proto spustily novou petici za zastavení tohoto návrhu.

V současné době nesmí být používány názvy produktů jako „ovesné mléko” nebo „sójový jogurt”. Navrhovaná úprava by navíc znemožnila označovat produkty výrazy, které jakkoliv odkazují k živočišnému mléku.

Na obalech by tak nesmělo být napsáno například ani „neobsahuje mléko” nebo „krémová struktura”.

Toto omezení se netýká pouze produktových obalů, ale i veškeré související reklamy a marketingové komunikace (např. na sociálních sítích), problém by bylo uvádět také vědecká fakta o rostlinných alternativách, například že produkt způsobuje poloviční emise skleníkových plynů oproti variantě z živočišného mléka. Podle iniciátorů petice je návrh natolik bizarní, že by výrobcům dokonce mohl zakázat používat na obalech fotografie svých vlastních výrobků.

?? Podepište petici za zastavení dodatku 171. ??

Pokud by byl pozměňovací návrh přijat, bude to znamenat nejen ještě větší narušení rovnováhy mezi mlékárenskými společnostmi a výrobci rostlinných alternativ, ale také zasazení tvrdé rány rozvíjejícímu se segmentu rostlinných potravin a jeho dalším inovacím. Návrh rovněž není v souladu s cíli EU v oblasti veřejného zdraví a udržitelnosti, které byly stanoveny v Pařížské dohodě. 

nemleko

Novela byla v loňském roce schválena Evropským parlamentem, nyní následuje projednání mezi třemi stranami - Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou ministrů, které má začít 27. ledna 2021. Evropská komise se již jednou vyslovila, že současná úprava je dostačující, stále je tedy naděje, že návrh nebude přijat.

Autor: Petr Beneš, Korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Mohl by být sýr z hrachu zdravou alternativou?
Ve Sněmovně včera proběhl seminář s důrazem na rostlinné stravování
Světový den rostlinného mléka: 5 překvapivých trendů v oblasti mléčných alternativ
No Internet Connection