Lobby mlékárenského průmyslu chystá další cenzuru rostlinných alternativ

Lobby mlékárenského průmyslu chystá další cenzuru rostlinných alternativ

Ve středu 27. ledna 2021 se bude v Evropské unii rozhodovat o návrhu 171, který by ještě více posílil cenzuru alternativ mléčných výrobků. Organizace ProVeg spolu se společnostmi Oatly a Upfield proto spustily novou petici za zastavení tohoto návrhu.

V současné době nesmí být používány názvy produktů jako „ovesné mléko” nebo „sójový jogurt”. Navrhovaná úprava by navíc znemožnila označovat produkty výrazy, které jakkoliv odkazují k živočišnému mléku.

Na obalech by tak nesmělo být napsáno například ani „neobsahuje mléko” nebo „krémová struktura”.

Toto omezení se netýká pouze produktových obalů, ale i veškeré související reklamy a marketingové komunikace (např. na sociálních sítích), problém by bylo uvádět také vědecká fakta o rostlinných alternativách, například že produkt způsobuje poloviční emise skleníkových plynů oproti variantě z živočišného mléka. Podle iniciátorů petice je návrh natolik bizarní, že by výrobcům dokonce mohl zakázat používat na obalech fotografie svých vlastních výrobků.

👉🏾 Podepište petici za zastavení dodatku 171. 👈🏾

Pokud by byl pozměňovací návrh přijat, bude to znamenat nejen ještě větší narušení rovnováhy mezi mlékárenskými společnostmi a výrobci rostlinných alternativ, ale také zasazení tvrdé rány rozvíjejícímu se segmentu rostlinných potravin a jeho dalším inovacím. Návrh rovněž není v souladu s cíli EU v oblasti veřejného zdraví a udržitelnosti, které byly stanoveny v Pařížské dohodě. 

nemleko

Novela byla v loňském roce schválena Evropským parlamentem, nyní následuje projednání mezi třemi stranami - Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou ministrů, které má začít 27. ledna 2021. Evropská komise se již jednou vyslovila, že současná úprava je dostačující, stále je tedy naděje, že návrh nebude přijat.

Autor: Petr Beneš, Korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Bývalá mléčná farma přešla na produkci veganského ovesného mléka
Startup vyrábí bez porážky první kuřecí bílkovinu pro psy a kočky
20 nejlepších rostlinných alternativ vajec
No Internet Connection