Lev přežil roky s pytláckým okem na krku, žrádlo mu nosila jeho smečka

Lev přežil roky s pytláckým okem na krku, žrádlo mu nosila jeho smečka

Lvíče z tanzánského národního parku před třemi lety strčilo hlavu do pytláckého oka a uvázlo v něm. Kovová obruč mu zprvu nevadila, jak však rostl, zařezávala se mu hlouběji do krku. Nakonec už se nemohl hýbat a před smrtí ho zachránili ostatní členové smečky, kteří mu nosili potravu.

Mladý lev s kovovou oprátkou kolem krku byl poprvé spatřen už v roce 2009. Tehdy ho viděli a vyfotili turisté, kteří se přijeli kochat přírodními krásami tanzánského národního parku Mikumi.

Turisté okamžitě zalarmovali místí strážce, kterým však trvalo tři roky, než lva chytili a zbavili nechtěné ozdoby, informoval britský deník Daily Mail.

Všechno zřejmě začalo hrou malých lvíčat poblíž pasti pytláků schované v trávě. Pytláci zkroucené ocelové pruty nastražili s největší pravděpodobností na některý z mnoha druhů antilop, které v oblasti žijí. Místo kopytnatce se však tehdy chytilo lví mládě.

Zpočátku mu oko pověšené okolo krku nevadilo, ale jak lev postupně rostl a mohutněl, začalo mu svírat krk čím dál víc. Nakonec už se bolestí nemohl téměř hýbat a v krvácející ráně se zabydlel hmyz a infekce. Tehdy se nemocného lva ujala jeho smečka. Místo toho, aby se nemocného druha zbavila, což mezi lvy bývá zvykem, začali mu její ostatní členové nosit jídlo.

To už lva několik měsíců hledali strážci, které na obří záchranou misi vyslal nový správce William Mwakilema, který se vedení mikumského parku ujal loni v lednu. Mwakilema zmobilizoval většinu ze 77 rangerů, kteří začali postupně prohledávat oblast o rozloze 3 200 kilometrů čtverečních. Oslabeného lva objevili v srpnu.

"Byla to velmi nebezpečná procedura, protože kolem něj bylo dalších pět členů smečky, kteří lva chránili," popisoval Mwakilema s tím, že hlídači parku lva z dálky uspali injekcí. Bylo podle něj nutné přesně odhadnout množství uspávací látky. Příliš málo by lva, jenž dokáže i v oslabení snadno zabít člověka, neuspalo. Naopak příliš velká dávka preparátu by churavé zvíře mohla zabít.

Záchrana se strážcům nakonec podařila, veterinář lvovi odstranil dráty z krku a ošetřil ho. Rekonvalescence divokého zvířete trvala několik měsíců. Tříleté martyrium už připomíná jen pomalu mizející jizva okolo krku.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/lva-ktery-mel-pytlacky-oko-kolem-krku-zachranili-kamaradi-ze-smecky-1pu-/zahranicni.aspx?c=A130105_103757_zahranicni_btw

Foto: Dailymail.co.uk

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Test: Jste milovníkem zvířat? Vyzkoušejte si a sdílejte.
Prasátka si užívají Halloween (video)
Představujeme: Azylová farma Jarikhanda
No Internet Connection