Kozy jsou mnohem chytřejší, než jsme si mysleli

Kozy jsou mnohem chytřejší, než jsme si mysleli

Nový výzkum z Queen Mary University v Londýně ukazuje, že se kozy dokážou naučit řešit velmi rychle složité úkoly a dokážou si na ně vzpomenout po dobu nejméně 10 měsíců, což by mohlo vysvětlit jejich pozoruhodnou schopnost přizpůsobit se nepříznivým povětrnostním podmínkám v jejich přirozeném prostředí.

Vědci naučili skupinu koz, jak si vyndat jídlo z krabice pomocí následujících kroků: nejdříve musely zatáhnout za páku svými ústy a poté ji zvednout, čímž se uvolnila odměna. Schopnost koz pamatovat si úkol byla testována znovu po jednom měsíci a po 10 měsících. Tento úkol se naučily po 12 pokusech a trvalo jim méně než dvě minuty, než si ho zapamatovaly.

„Rychlost, s jakou se kozy naučily zvládnout celý úkol po 10 měsících ve srovnání s tím, jak dlouho jim trvalo naučit se ho poprvé, ukazuje, že mají vynikající dlouhodobou paměť,“ uvedla spoluautorka projektu Dr. Elodie Briefer z ETH v Curychu. Před každou lekcí měly některé kozy možnost sledovat jinou kozu, jak daný úkol provádí. Dr. Briefer dodala: „Zjistili jsme, že ty, které předvedení neviděly, zvládly úkol stejně rychle jako ty, které jej měly možnost pozorovat. To ukazuje, že se kozy učí raději samy než sledováním ostatních.“

Následující video ukazuje, jak kozel řeší svůj úkol a jaká je jeho motivace dostat se do krabice. Tento kozel se jmenuje Willow a už dříve se naučil, jak se dostat ke krabici a vyndat si z ní potravu.

Je to poprvé, kdy vědci zkoumali, jak se kozy dokážou naučit složité fyzikální úkoly, což by mohlo vysvětlit, proč jsou tak přizpůsobivé drsnému prostředí a jeho kolonizování. Bylo by však potřeba provést podobnou studii s divokými kozami, aby si mohli být zcela jisti.

Naše výsledky zpochybňují rozšířený omyl, že kozy nejsou inteligentní zvířata, a naopak ukazují, že se dokážou složité úkoly a vzpomenout si na ně i po delší době,“ řekl spoluautor projektu Dr. Alan McElligott z Queen Mary's School of Biological and Chemical Sciences. Tento výzkum byl podpořen grantem švýcarského veterinárního úřadu a stipendiem švýcarského národního fondu SNSF/FNS. Údaje byly získány z azylu pro hospodářská zvířata Buttercups Sanctuary v Kentu.

Čím více vědci nahlíží do vnitřních světů koz a jiných hospodářských zvířat, tím více zjišťují, že jsou to inteligentní bytosti s bohatým emocionálním a sociálním životem. Bohužel jsou dnes kozy chované pro mléko a maso často podrobeny zneužívání a zabíjení. Jen v Evropě je každoročně zabito 11,1 milionů koz (zdroj: FAOstat).

Zdroje: Phys.org, MFAblog.ca, Překlad: Marie Šebestová, Ilustrační foto: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vědec na sobě provedl experiment, aby porovnal dopady veganského a neveganského stravování. Zde jsou výsledky.
Vliv živočišného průmyslu na nutriční výzkum
Vědci přišli s novou metodou, jak číst prasečí emoce
No Internet Connection