Konec medvědů v teplácích. Evropou se šíří zákaz zvířat v cirkusech

Konec medvědů v teplácích. Evropou se šíří zákaz zvířat v cirkusech

Člověk začíná konečně uznávat, že zvíře, bytost schopná emocí, nemůže být považováno za jeho majetek a věc pro zábavu. S tím, jak rostou zvířecí práva, muselo dojít i na cirkusy. Zákon, který chov zvířat a jejich používání v cirkusech zakáže, je právě na spadnutí v Německu, plošně už platí například ve Švýcarsku a některá omezení dokonce i v Česku.

Zvířata v cirkuse tak možná budou zanedlouho jen vzpomínkou. Stále více lidí ve světě volá po tom, aby se přestala zvířata navlékat do tepláků a dělali se z nich hlupáci. I když se to mnoha malým divákům nejspíš nelíbí, brzy se tak nejspíš dočkáme cirkusů bez medvědů drandících na motorkách.

O víkendu vyzvala horní komora německého parlamentu vládu, aby zakázala chovat v cirkusech přinejmenším velká zvířata jako slony, nosorožce, hrochy, žirafy, medvědy a opice. Tato zvířata tráví většinu svého života v malých maringotkových klecích, trpí tím, snadno onemocní a umírají.

"To, co je pak ukazováno zářícím dětským očím, jsou těžce narušená zvířata" uvedla zemská ministryně zemědělství Porýní-Falce Ulrike Höfkenová.

Zákaz takových cirkusových chovů požadovaly už dlouho organizace ochránců zvířat, napsal týdeník Die Zeit. Ti nyní v této souvislosti rozjeli velkou kampaň.

Cirkusová zvířata často nemají vodu ani pohyb, zjistila inspekce

V pátek ochránci zvířat demonstrovali před Spolkovou radou s nafukovacím slonem a transparentem "Žádný potlesk za trýznění zvířat". U všech 250 cirkusů, které v Německu fungují a putují z místa na místo, prý existují systematické problémy s přepravou zvířat, jejich klecemi i drezurou.

Zvířecí cirkusové hvězdy, pokud jim zrovna netleskají davy v manéži, zůstávají velmi často bez vody, bez možnosti úkrytu, v mnoha případech dokonce bez možnosti udělat krok, tvrdí ochránci zvířat na základě svých inspekcí v cirkusových zvěřincích.

První výzvu ochránců zvířat k zásahu z roku 2003 nechaly ještě spolkové orgány bez odezvy. Nyní svaz ochránců Pro Wildlife vyzval spolkovou ministryni zemědělství Ilse Aignerovou, aby jednala bez průtahů. Dřívější námitky, že zákaz zvířat by narušil ústavní práva krotitelů na svobodné povolání a vlastnická práva majitelů cirkusů, je třeba překonat, prohlásila mluvčí Zelených ve Spolkovém sněmu Undine Kurthová.

Svaz cirkusových umělců požadavky ochránců odmítá. Státní tajemník spolkového ministerstva zemědělství Gerd Müller vyzval spolkové země k prověrce podmínek života zvířat v cirkusech s tím, že pokud by oprávněné požadavky ochránců zvířat nebyly proveditelné, přicházel by v úvahu zákaz. Prozatím ale zastává názor, že "by byla škoda mít cirkusy bez slonů".

Omezení už platí ve světě i u nás

Nad zvířaty v cirkusech se smráká leckde. Například letos v červnu odhlasovala britská dolní komora drtivou většinou rezoluci vyzývající k zákazu vystupování zvířat v cirkusech na území Spojeného království. Pro byli dokonce poslanci za Konzervativní stranu, která je jinak známa obhajobou kontroverzních honů na lišku.

Sám premiér David Cameron, který je náruživým myslivcem, prý zákazu vystupování zvířat v cirkuse nijak zvlášť nefandí, komentování případu se však zdržel. V Británii vyvolaly loni značné pohoršení tajně pořízené záběry z jednoho cirkusu, na nichž krmič mlátil vidlemi slonici.

Plošný zákaz platí ve Švýcarsku, také v některých amerických státech nesmějí zvířata v cirkusech vystupovat vůbec. V Německu si dosud zákazy upravují jednotlivá města a v Česku nesmějí do manéže hroši, nosorožci a žirafy.

Zdroj:  http://zpravy.idnes.cz/konec-medvedu-v-teplacich-evropou-se-siri-zakaz-zvirat-v-cirkusech-1de-/zahranicni.aspx?c=A111127_220822_zahranicni_brd

Další informace naleznete na webu: http://www.cirkusybezzvirat.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Protest před cirkusem Humberto (Brno)
Příběh slonice
No Internet Connection