Příběh slonice

Příběh slonice

Autor: David Gardáš

Zatímco v „mainstreamových“ kinech po celé ČR běží fantaskní příběh z produkce Disney o slůněti Dumbovi, jehož překvapivá schopnost létat má zachránit majitele cirkusu od úpadku, příběh o slonici Tyke promítaný na festivalu „Zvířata jsou taky lidi“ je mnohem temnější… a bohužel reálný.

Příběh Tyke se začíná psát v 70. letech na Mozambických savanách, kde byla ještě jako malá odchycena, převezena lodí do USA a odsouzená ke krutému výcviku a celoživotnímu vystupování v cirkuse. Tyke rozhodně není jediný slon, kterého potkal tento osud, nicméně právě její příběh má obzvlášť tragický konec.

Po několika problematických pokusech o útěk a napadení chovatelů Tyke přetekl pomyslný hrnek (spíše však sud) trpělivosti úplně. V srpnu 1994 předvedla v havajském Honolulu své poslední představení, které vyvolalo bouřlivou diskuzi o existenci cirkusů s divokými zvířaty i daleko za hranicemi Spojených států. Poté, co v zaplněném šapitó doslova rozdupala svého cvičitele, se dala na útěk a zranila dalších 11 lidí, načež byla před zraky přihlížejících a televizních štábů rozstřílena desítkami ran v ulicích města.

Dokument po popisu samotné události prezentuje i bitvu o veřejné mínění a náklonost politiků, která se strhla mezi zvířecko-právními aktivisty a zástupci cirkusů. Zajímavé je vykreslení praktik cirkusů, sahající od špehování protistrany a snahy o její infiltraci až po zaplacené protestanty. Vzhledem ke své současné angažovanosti v kampani Cirkusy bez zvířat, zaměřenou na eliminaci využívání (především) volně žijících druhů zvířat v tomto průmyslu, vnímám tuto problematiku pravděpodobně o něco více, než běžný občan. Konkrétně sloni pak jako úžasní, majestátní, inteligentní tvorové podle mého názoru (podpořeného relevantními studiemi a stanovisky odborníků) snášejí podmínky života v cirkuse nejhůře.

Věřím ve slova správce azylu pro zvířata ze zábavního průmyslu v San Andreas, který je toho názoru, že za několik desítek let se lidé budou nechápavě dívat zpět na to, jak jsme tato zvířata zneužívali k tak povrchní zábavě a generování profitu. Výmluvné je i zpytování svědomí bývalé cvičitelky, která v dokumentu přiznala, že za to co zvířatům po dlouhou dobu dělala, na ni bezpochyby čeká v pekle speciální místo.


Série akcí proti zneužívání cirkusových zvířat:

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Úspěch: První pokuta za prodej pokrmu foie gras kvůli týrání zvířat
Kvík: Animovaný film o přátelství holčičky a prasátka je právě v kinech
Krátký animovaný film MILK ukazuje mlékárenský průmysl z pohledu matky
No Internet Connection