Příběh slonice

Příběh slonice

Autor: David Gardáš

Zatímco v „mainstreamových“ kinech po celé ČR běží fantaskní příběh z produkce Disney o slůněti Dumbovi, jehož překvapivá schopnost létat má zachránit majitele cirkusu od úpadku, příběh o slonici Tyke promítaný na festivalu „Zvířata jsou taky lidi“ je mnohem temnější… a bohužel reálný.

Příběh Tyke se začíná psát v 70. letech na Mozambických savanách, kde byla ještě jako malá odchycena, převezena lodí do USA a odsouzená ke krutému výcviku a celoživotnímu vystupování v cirkuse. Tyke rozhodně není jediný slon, kterého potkal tento osud, nicméně právě její příběh má obzvlášť tragický konec.

Po několika problematických pokusech o útěk a napadení chovatelů Tyke přetekl pomyslný hrnek (spíše však sud) trpělivosti úplně. V srpnu 1994 předvedla v havajském Honolulu své poslední představení, které vyvolalo bouřlivou diskuzi o existenci cirkusů s divokými zvířaty i daleko za hranicemi Spojených států. Poté, co v zaplněném šapitó doslova rozdupala svého cvičitele, se dala na útěk a zranila dalších 11 lidí, načež byla před zraky přihlížejících a televizních štábů rozstřílena desítkami ran v ulicích města.

Dokument po popisu samotné události prezentuje i bitvu o veřejné mínění a náklonost politiků, která se strhla mezi zvířecko-právními aktivisty a zástupci cirkusů. Zajímavé je vykreslení praktik cirkusů, sahající od špehování protistrany a snahy o její infiltraci až po zaplacené protestanty. Vzhledem ke své současné angažovanosti v kampani Cirkusy bez zvířat, zaměřenou na eliminaci využívání (především) volně žijících druhů zvířat v tomto průmyslu, vnímám tuto problematiku pravděpodobně o něco více, než běžný občan. Konkrétně sloni pak jako úžasní, majestátní, inteligentní tvorové podle mého názoru (podpořeného relevantními studiemi a stanovisky odborníků) snášejí podmínky života v cirkuse nejhůře.

Věřím ve slova správce azylu pro zvířata ze zábavního průmyslu v San Andreas, který je toho názoru, že za několik desítek let se lidé budou nechápavě dívat zpět na to, jak jsme tato zvířata zneužívali k tak povrchní zábavě a generování profitu. Výmluvné je i zpytování svědomí bývalé cvičitelky, která v dokumentu přiznala, že za to co zvířatům po dlouhou dobu dělala, na ni bezpochyby čeká v pekle speciální místo.


Série akcí proti zneužívání cirkusových zvířat:

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection