Joaquin Phoenix vysvobodil z jatek krávu i s jejím týden starým telátkem

Joaquin Phoenix vysvobodil z jatek krávu i s jejím týden starým telátkem

Autorka: Anna Starostinetskaya

Překladatel: Alec Johanes

Oceňovaný herec převedl svůj oscarový projev v činy, když se mu podařilo zachránit před jistou smrtí dojnici Liberty a její telátko Indigo a umožnit jim tak dožít své životy v záchranné stanici pro hospodářská zvířata.

Herec a aktivista za práva zvířat Joaquin Phoenix nedávno z jatek Manning Beef v Kalifornii zachránil dojnici s její týden starou dcerou. Životy se mu podařilo vysmlouvat za pomoci snoubenky a aktivistky Rooney Mara, své matky, budoucí tchýně, režiséra dokumentu Pozemšťané Shauna Monsona, zakladatelky organizace Los Angeles Animal Save Amy Jean Davis a prezidenta a spoluzakladatele záchranné farmy Gena Baura.


Foto: Rooney a Joaquin, Wikimedia Commons
CC-BY-SA-4.0

V krátkém dokumentu, který o záchranné akci natočil Monson, Phoenix hovoří s majitelem jatek Anthonym DiMariem, který se snaží herce přesvědčit, že krávy, které na své farmě zneužívá, jsou zvířata původem z mléčných farem, kterým se snížila produkce mléka a jsou tedy pro průmysl neužitečná. DiMaria tvrdí, že krávy jsou chovány a poráženy humánně, usmrceny jsou do 60 sekund a že nekupuje žádné “trojnožky.” 

Phoenix v dokumentu upřesňuje, že krávy jsou pořizovány čistě za účelem zavraždění. DiMaria opakovaně navrhuje, aby Phoenix o porážce eufemisticky hovořil jako o “usmrcení”, což herec odmítá. Aktivistům se podařilo úspěšně odvézt krávu i s teletem, které Phoenix později pojmenoval Liberty (anglicky Svoboda) a Indigo, do záchranné stanice v Actonu v Kalifornii, kde budou moct žít v míru po boku dalších zachráněných hospodářských zvířat.

Nikdy by mě nenapadlo, že uvnitř jatek naleznu pravého přítele, ale po setkání s Anthonym a po otevření mého srdce tomu jeho si uvědomuji, že nejspíš máme více společného, než odlišného. Nebýt tohoto laskavého skutku Liberty a její telátko Indigo by potkal krutý osud,” komentuje Phoenix událost. “Věřím, že jak budeme společně sledovat, jak Indigo vyrůstá na záchranné farmě po boku své matky Liberty, připomene nám to, že přátelství může vzniknout i na tom nejvíce nečekaném místě a že laskavost a soucit by měly vždy řídit vše okolo nás, nehledě na naše rozdíly.

Tato záchranná akce je živoucím příkladem krutého zacházení se zvířaty, o kterém se Joaquin Phoenix zmínil, když přebíral Oscara za nejlepšího herce při letošním 92. výročním předávání Cen Akademie. “Příliš jsme se odpojili od přírody,” řekl Phoenix ve svém projevu. “Připadá nám, že máme právo uměle oplodnit krávu a až porodí, ukradneme jí její miminko nehledě na její zoufalý pláč. A poté jí vezmeme i její mléko, které bylo určené pro její mládě a lijeme si ho do své kávy a do cereálií.” Phoenix zakončil svůj děkovný projev citátem zesnulého bratra Rivera: “S láskou přispěchej na pomoc - a mír bude následovat.” 

Fotografie Indigo pobíhající po poli na záchranné stanici, překrytá právě onou větou, byla posledním snímkem Monsonova dokumentu.

Liberty a Indigo jsou pátým párem matky-dojnice a jejího telete, který byl zachráněn losangeleskou organizací Animal Save, se kterou se Phoenix pravidelně účastní vigilů, aby přinášeli svědectví o zvířatech mířících na porážku.

Zdroj: VegNews, Překlad: Alec Johanes, Korektura: Andrea Hermanová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přiznání Gordona Ramsaye v MasterChef: „Veganské jídlo vlastně miluji.“
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection