Jak vypadá šetrné zabíjení prasat s CO2?

Jak vypadá šetrné zabíjení prasat s CO2?

Roman Vaněk (Peklo na talíři) dnes vydal první díl nového pořadu Jídlo s.r.o. V popisu se dozvíme, že v tomto pořadu obyvatelé Česka možná vůbec poprvé uvidí, co vlastně jíme. Po prvním dílu je však jasné, že vše v tomto pořadu rozhodně neuvidíme. 

Tento díl nese název Vepřová porážka a autoři pořadu uvádí: "nechceme klouzat jen po povrchu, začínáme vepřovou porážkou. Ano, v tomto dílu poteče krev." Na povrchu však zůstali, neboť samotná porážka je i tentokrát divákům zcela skrytá, a to i přes upozornění "slabší povahy a vegetariáni nechť si dají panáka na kuráž."

V pořadu se dozvíme, že v Plané, kde byl pořad natáčen, se prasata zabíjejí tím nejšetrnějším možným způsobem. "V téhle komoře je uspí pomocí CO2. Mimochodem je tam zrcadlo, aby si prasátka myslela, že tam nejsou sama a neprožívala zbytečný stres, který by byl na kvalitě masa znát. Pak je spící pověsí na hák a od té doby se s nimi linka v podstatě nezastaví. Stejně jako se vyrábí auta, i přeměna živého prasete na šunku v balíčku je neuvěřitelně synchronizovaná."

Taky Vás zajímá, proč samotná porážka nebyla součástí pořadu, když jde o tak šetrný způsob? Zde se můžete podívat na video, jak taková šetrná, a tedy i "humánní" porážka probíhá.

Zde je záběr ze zabíjení s CO2 na francouzských jatkách:

Posuďte sami, jak šetrný je tento způsob zabíjení. Když si člověk připustí skutečnost, že jsou prasata velmi citlivá stvoření, která svou inteligencí vynikají i nad našimi oblíbenými psy, jde z toho skutečně mráz po zádech.

Aktualizace: australské organizaci Animals Australia se podařilo získat záběry z největších australských jatek, které se také holedbají humánní porážkou za pomoci CO2. Bohužel nelze sdílet samotné video, takže přikládáme s celým komentářem a FB odkazem. Pakliže to v Česku vypadá jinak, velmi doufáme, že nám čeští provozovatelé poskytnou záběry z porážky, abychom lidem mohli zprostředkovat autentické záběry.

 
 

2. Aktualizace: Zde se můžete podívat na video, které jednotlivé způsoby zabíjení porovnává:

Zdroj: Jídlo, s.r.o., Youtube, Animals Australia

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Úspěch: První pokuta za prodej pokrmu foie gras kvůli týrání zvířat
Krátký animovaný film MILK ukazuje mlékárenský průmysl z pohledu matky
Autorka knihy Kravín na konci pekla: V kravínech jsem zažila čisté barbarství [rozhovor]
No Internet Connection