Jak při cestování nebýt hnusný ke zvířatům

Jak při cestování nebýt hnusný ke zvířatům

Explozivní zpráva odhalila, že v odvětví cestovního ruchu je po celém světě zotročováno více než půl milionu exotických zvířat. Turistické činnosti typu selfies stygry nebo jezdění na slonech ubližují zvířatům víc než bychom si mysleli. Zde je seznam aktivit, kterým se doporučujeme vyhnout:

Jízda na slonech

Sloni jsou inteligentní zvířata uvědomující si sami sebe, která nechtějí vozit turisty na zádech. Při jednom incidentu byl zabit turista poté, co proti němu vyrazil slon, na kterém s dcerou jezdili ve "slonovém parku" v Thajsku, a ušlapal ho k smrti. Svědci události vypověděli, že krátce před útokem mahout (vodič slona) několikrát zasáhl slona bullhookem, což je zbraň připomínající krbový pohrabáč s ostrým hákem na konci. Jen týden předtím byl mahout ve stejném zařízení zachycen na záznamu, kde slona bil a jinak mučil. Tomuto slonovi, stejně jako mnoha slonům před ním, už došla trpělivost.

Selfies s malými tygry

I to, co se vám může zdát jako neškodná fotografie, může znamenat celý život v utrpení pro tygří mláďata nebo jakékoliv jiné zvíře nucené pózovat pro fotku u silnice před zoo nebo jiným parkem. Mláďata tygrů jsou obvykle odebrána od svých rozrušených matek, když jsou jen několik dní stará a následně jsou vystavována extrémnímu stresu a fyzickému zneužívání. Když tito tygři dospějí, stanou se příliš nebezpečnými a obvykle končí v klecích. Navzdory tvrzení provozovatelů turistických atrakcí nemají tygří selfies s ochranou nic společného. Snaží se vás přesvědčit, aby vás nalákali. Zvířata využívaná k těmto atrakcím jsou chovaná pouze z jednoho důvodu: aby vydělávala svým majitelům.

Vaše fotografie s roztomilým tygřím mládětem by vám zřejmě zajistila nějaké ty „lajky“ na Instagramu, nicméně zvířata za tyto “selfies” platí příliš vysokou cenu. A pamatujte: nejsou to jen tygří mláďata, která tímto trpí. Vyhněte se všem místům, kde vás nechají hrát si s medvídky, opičkami, aligátory, lvy a dalšími zvířaty a chtějí po vás peníze za focení se s nimi.

Býčí zápasy

Při typickém býčím zápase je býk přiveden do arény a muži na koních, nazývaní pikadoři, směrují kopí na záda a svaly na krku býka. Při zásahu zakroutí a otočí kopí, aby zajistili maximální ztrátu krve, což sníží schopnost býka zvednout hlavu a bránit se. Poté muži již bez koně chodí a bodají býka pestrobarevnými šipkami nazývanými banderilly a vodí ho v kruhu. Matador přichází ve chvíli, když je býk už skoro mrtvý. Po vyprovokování umírajícího zvířete k posledním pokusům se bránit se matador pokouší zabít býka tím, že přesekne jeho míchu. Jako velké finále mohou být býkům odříznuty uši a ocas jako "trofeje".  

Turisté, kteří navštíví býčí zápas ze zvědavosti, často odchází po několika minutách. To už je ale bohužel pozdě, protože i jimi zakoupená vstupenka udržuje tuto sadistickou podívanou naživu.

Ježdění na koních, oslích, velbloudech a dalších

Jízda na koních, oslích, mulech, velbloudech a jiných zvířatech je krutá. Zvířata jsou obvykle zapřažena a nucena nést váhu lidí, kočárků a cestovních zavazadel. Na Petře v Jordánsku jsou osli nuceni sestupovat zrádný terén a schody. Pokud se zdráhají, jsou surově biti. Možná jste viděli ceduli v různých turistických destinacích zaručující vysoké standardy a dobré životní podmínky zvířat. Bohužel jsou ale falešné a mají za cíl turisty pouze uklidnit. Tím, že se těchto jízd nebudete vůbec účastnit, můžete sponzorování lidí, co týrají zvířata, úplně předejít.

Nákup cibetkové kávy a jiných „místních lahůdek“

Kopi Luwak je vyroben z bobů kávových bobulí, které byly zkonzumovány a vyloučeny – ano, čtete správně! – zvířátkem jménem Cibetka. Kvůli výrobě této kávy jsou cibetky obvykle odnášeny ze svých domovů v lese a umisťovány do malých klecí. Najednou jsou zbaveni všeho, co je pro ně přirozené a důležité, včetně svobody, pohybu, prostoru i přirozené a vyvážené stravy.

A jaká je nejhorší část tohoto krutého průmyslu? Je poháněn turistickými atrakcemi, v jejichž rámci se nabízí ochutnávky této kávy, a také jejím vývozem do jiných částí světa. Ochutnávky vám mohou připadat exotické, ale je to jen kruté.

Poptávkou turistů po „místních pochoutkách“ získaných krutým způsobem ale netrpí jenom cibetky. Pojídání stále bijícího srdce hada a pití krve zvířete nabízené na turistických zastávkách ve Vietnamu je odsuzováno jako kruté a barbarské i místními obyvateli, je to činnost vyhledávaná převážně západními turisty. Totéž platí pro foie gras ve Francii, kde většina místních obyvatel s násilným překrmováním kachen a hus nesouhlasí.

Jaký je nejlepší způsob soucitného cestování? Vyhledávejte veganská jídla (seznam místních vegan friendly míst najdete na HappyCow - pozn. red.).

Plavání s delfíny

Jen proto, že delfíni vypadají jako by se usmívali, neznamená to, že jsou v nádržích přeplněných turisty daleko od svých oceánských domů šťastní, když jsou navíc nuceni k interakci s cizími lidmi. Delfíni jsou uvězněni ve stísněných nádržích, kde jsou celé dny obtěžovaní, což může být pro tato zvířata velice traumatizující. Je třeba vzít v úvahu, že jsou velmi inteligentní a v přirozeném mořském prostředí se svými rodinami denně uplavou až 100 km. U mnoha delfínů v zajetí se po čase rozvíjí zdravotní problémy jako jsou žaludeční vředy a většina předčasně zemře ze stresových podmínek.

Rybí pedikúra

Ano, je to problém a je to tak hrubé a kruté, jak to zní. Některé státy USA již zakázaly rybí pedikúru a v dalších státech se zákaz již projednává. Ryby používané v salonech musí opakovaně hladovět, aby okusovali kůži z lidských nohou. Tyto ryby jsou nakonec likvidovány, jako by to byly použité pilníčky a ne živé bytosti.

Povozy tažené koňmi

Pro zvíře, které je zapřaženo, obklopeno hlučnou dopravou a nuceno pracovat dlouhé hodiny ve spalujícím horku i mrazu, na takové vyjížďce není nic romantického. Mnoho koní se pod stresem zhroutí. Seznam nehod, které se týkají koní táhnoucích kočáry, roste každým rokem, takže i toto je aktivita, kterou pro blaho zvířat a svou vlastní bezpečnost vynechte.

Návštěva akvárií a zoologických zahrad

Žádná ZOO nebo akvárium nemůže nahradit přirozený domov zvířat. Nádrže a klece nejsou místem pro zvířata, která ve volné přírodě cestují stovky kilometrů denně. Tato místa učí lidi, že je přijatelné zasahovat do života zvířat a držet je v zajetí, kde se nudí, jsou stísněná, osamělá a ztratila veškerou kontrolu nad svým životem. Určitě to není to nejlepší, co naše děti můžeme o prázdninách naučit.

Soucitná dovolená


Foto: Freedom Hill Sanctuary (Jo-Anne McArthur / We Animals)

Skvělou zprávou je, že i tak můžete zažít nezapomenutelnou a soucitnou dovolenou s aktivitami, které zvířatům neubližují.

Chcete-li pozorovat zvířata, zvažte návštěvu nebo dobrovolnickou činnost na azylové farmě. Pořiďte si fotografie lachtanů opalujících se v přírodě. Navštěvujte cirkusy bez zvířat, pijte místní veganské víno, vyražte tančit, navštěvujte muzea a další.

Možnosti soucitné dovolené jsou omezeny pouze tím, jak velký je váš závazek nepodílet se na týrání zvířat.

Zdroj: PETA, Překlad: Petra Musilová, Korektura: Dominik Kotyza 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Přestanu říkat, že nejím maso - budu lidem říkat, že nejím zvířata
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Kam v Praze a v Brně na veganské vánoční menu?
No Internet Connection