Ve studii provedené na univerzitě v Cambridge, bylo zjištěno, že prasata jsou inteligentní bytosti schopné poznat se v zrcadle a rychle si zapamatovat předměty, které jim byly ukázány.
Univerzitní profesor Donal M. Broom zaznamenal výsledky svého pozorování ve vědecké studii zabývající se zacházení se zvířaty. Výsledky výzkumu potvrzují, že prasata jsou velmi citlivá zvířata, která si jsou vědoma vlastní existence. Jsou schopna získat znalosti, které následně dokážou použít k řešení složitých problémů.
Profesor Broom k této studii z roku 2009 uvedl: „Pokud budou zvířata společensky uznána jako inteligentní bytosti, je větší pravděpodobnost, že přestanou být považovaná za stroje na potravu a začne s nimi být zacházeno jako s citlivými stvořeními.“
Jako součást průzkumu byl prasatům, která již byla seznámena se zrcadlem, ukázán talíř s jídlem. K němu se prasata mohla dostat pouze pomocí zraku, nikoli čichu. K tomu, aby se k jídlu dostala, musela pochopit, že v zrcadle je pouze obraz jídla a že jídlo tedy není za zrcadlem. Musela si také zapamatovat celý prostor, ve kterém se nacházela.
Několik studií ukázalo, že prasata jsou dokonce chytřejší než psi a kočky a dokážou řešit problémy rychleji než mnozí primáti. Jejich kognitivní schopnosti se dají přirovnat ke schopnostem tříletých dětí.
Když je jim dána příležitost žít mimo přeplněné velkochovy, prasata jsou zvídavá a tvoří si přátele stejně jako my. Matky přísně chrání a milují své potomky, kteří by si nejraději neustále hráli.
Zdroj: Animal Equality, ScienceDirect (odkaz na studii), Překlad: Tomáš Písařík