Hospodářská zvířata trpí vedrem nejvíce

Hospodářská zvířata trpí vedrem nejvíce

V extrémním vedru, které doprovází letošní léto, trpí každý živý tvor, který nemá vhodný úkryt a dostatek vody. Mezi nejohroženější nepochybně patří tzv. hospodářská zvířata, na jejichž welfare (životní pohodu) se v provozech a zejména dlouhých transportech příliš nehledí.

Podívejte se na následující video, ve kterém kanadští aktivisté pomáhají přehřátým prasatům, kterým majitelé ani v takovém extrémním počasí a během dlouhého transportu na jatka nezajistili dostatek vody.

Prosíme všímejte si případných dehydrovaných a trpících zvířat kolem sebe. Mezi znaky úpalu patří: těžké lapání po dechu, ztráta rovhováhy, slabost či třes, křeče nebo zvracení a ztráta vědomí.

Společnost pro zvířata nedávno publikovala výzvu, na kterou bychom rádi upozornili:

Pokud uvidíte hospodářská zvířata na pastvině (či v transportu), za horka, na slunci, bez možnosti úkrytu ve stínu nebo dokonce bez vody, kontaktujte neprodleně místní úřad nebo Krajskou veterinární správu. O víkendech neváhejte volat Policii ČR.

Nezapomeňte, ponechání hosp. zvířat napospas vedru a slunci je porušením zákona na ochranu zvířat proti týrání. Více informací o pitném režimu tzv. hospodářských zvířat a o přesném znění zákona na ochranu zvířat najdete v článku Společnosti pro zvířata Více o potřebách hospodářských zvířat.

Pomožte i dalším zvířatům

Kromě tzv. hospodářských zvířat působí horko i na všechny ostatní tvory.

Pro volně žijící zvířata, opuštěné kočky a potulující se psy dávejte misky s vodou na své pozemky a mimo ně, na veřejná prostranství a do parků.

Ptákům poskytněte větší misky s vodou na vyvýšené místo na zahrady a vaše pozemky, doprostřed misky umístěte kámen, aby ptáci měli stabilitu. Naopak zakrývejte velké nádrže nebo barely na vodu, kde se mohou ptáci ale i jiná zvířata utopit. Pokud nádrže nelze zakrýt, jsou méně nebezpečné, jsou-li naplněny vodou až po okraj, aby se spadnuvší zvíře mělo šanci zachytit za okraj a vyskočit/vylézt ven.

V případě potřeby pomoci volně žijícím zvířatům kontaktujte záchranné stanice (kontakty naleznete zde).

Zdroje: Společnost pro zvířata, Youtube

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Síla soucitu: Druhá série je nyní online – objevte inspirující veganské příběhy
No Internet Connection