Doporučení PETA k malým množstvím zvířecích produktů v jídle

Doporučení PETA k malým množstvím zvířecích produktů v jídle

Některé balené potraviny mají dlouhý seznam ingrediencí. Čím dále je na seznamu konkrétní ingredience uvedená, tím menší množství je jí v daném produktu obsaženo. Lidé, kteří učinili soucitnou volbu přestat konzumovat zvířecí maso, vejce a mléčné produkty, někdy nemají jasno v tom, zda by měli kontrolovat veškeré ingredience a hledat i nepatrné množství prapodivných zvířecích produktů.

Naše obecné doporučení je, aby se tím lidé příliš netrápili. Cílem veganské stravy je pomoct zvířatům a snížit utrpení. Toho člověk dosáhne tím, že si dá fazolové burrito nebo veggie burger místo kuřete nebo míchaná tofíčka místo vajec, nikoli tím, že odmítne jíst jinak veganské jídlo, protože obsahuje 0,001 gramů monoglyceridů, které by mohly být živočišného původu.

Rádi bychom odradili vegany od vyslýchání číšníků v restauracích kvůli mikroingrediencím ve veganském jídle (např. stopy mléčných produktů v housce veggie burgeru). Takové jednání může způsobit, že se vašim přátelům i obsluze bude zdát příliš obtížné udržet si veganský životní styl, což je může odradit od toho to vůbec vyzkoušet (což zvířatům skutečně uškodí). Vybízíme vegany i k tomu, aby netrvali na vaření odlišným nádobím, které v minulosti nebylo použito k vaření masa. Ani toto totiž žádným dalším zvířatům nepomůže, pouze to odrazuje restaurace od zařazování veganských možností do menu (což opět uškodí zvířatům).

Pamatujte, že každý vegan ušetří život více než 100 zvířatům ročně a povzbuzováním svého okolí, aby vás následovalo, jich můžete ušetřit ještě mnohem více.

Zdroj: PETA*, Překlad: Tereza Vandrovcová

*PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) je mezinárodní organizace za práva zvířat (v současné době má 3 miliony členů a podporovatelů).

Pozn. Soucitně: Shovívavost, ke které nabádá PETA, je podle nás na místě zejména v sociálních situacích jako např. při objednávce v restauraci nebo na návštěvě u přátel, zkrátka obecně v takových situacích, ve kterých se s veganským životním stylem seznamují ostatní.

Mezi regály v samoobsluze už louskáním těch nejtitěrnějších ingrediencí více škody než užitku neuděláme. Pro tyto účely i na našem webu najdete seznam éček v potravinách s informací o jejich původu.

Rozhodně však doporučujeme neřešit informaci, že "může obsahovat stopy XY". To znamená pouze to, že se potravina vyrábí ve stejném závodě, ne že tyto látky cíleně obsahuje.

Neztotožňujeme se s názorem, že už jenom volbou veganského jídla se sníží utrpení zvířat, dokud budou vegani tvořit jen zlomek populace. Kdo chce napomoci společenské změně, měl by se zapojit i do aktivní propagace práv zvířat a veganského životního stylu.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
Překážky rostlinného stravování v Evropě
No Internet Connection