(Metro UK) Skupina dánských poslanců se rozhodla vyzkoušet 22denní veganskou výzvu podobnou té, kterou absolvovala před dvěma lety Beyoncé.
Zástupci Červeno-zelené aliance a Alternativní strany nebudou po dobu výzvy konzumovat žádné živočišné produkty. Cílem je upozornit na závažné dopady intenzivní živočišné výroby na životní prostředí.
„Určitě to nebude snadné, ale myslím, že to bude také legrace a rozhodně to je pro dobro planety. Západní způsob výroby potravin má obrovské ekologické dopady. Je potřeba tomu věnovat pozornost i na politické scéně a my jako politici bychom měli jít příkladem,“ uvedl lídr Alternativní strany Uffe Elbaek.
Ministryně pro životní prostředí za Červeno-zelenou alianci Maria Gjerdingová dodává: „Když jde o tak vážné téma jako globální změna klimatu, je zapotřebí se angažovat na osobní i politické úrovni.“
Foto: budova dánského parlamentu (Mik Hartwell, CC-BY-2.0)
„Dvacet dva dní veganského stravování samozřejmě svět nezachrání, ale je to skvělý způsob, jak upozornit na etické a ekologické dopady konzumace živočišných produktů v západním světě,„ doplňuje Gjerdingová.
Dánsko už nějakou dobu podporuje posun směrem k rostlinnému stravování, loni Dánský etický výbor navrhl celostátní zdanění masa coby vyrovnání dopadů na životní prostředí.
Také čínská vláda zveřejnila svůj cíl v podobě 50% snížení konzumace masa do roku 2030 a v Portugalsku pracují na tom, aby ve všech veřejných institucích byly dostupné veganské možnosti stravování.
V Nizozemí a ve Švédsku zase aktualizovali dietetická doporučení, aby obsahovala informace o ekologických přínosech rostlinného stravování a německé ministerstvo životního prostředí zakázalo maso na všech svých oficiálních akcích.
VeganerUdfordringen (Veganská výzva) je dánská kampaň, jež vyzývá k vyzkoušení rostlinné stravy na 22 dní (v Česku se můžete zapojit do Veganské výzvy od NOM NOM - pozn. red.). Organizace na ochranu zvířat PETA na svých stránkách nabízí zdarma ke stažení „Veganství pro začátečníky“, které obsahuje recepty a tipy na usnadnění přechodu na rostlinnou stravu (příručku pro začátečníky v češtině si můžete stáhnout na webu WhyVeg nebo si můžete přečíst náš článek Jak se stát vegetariánem či veganem? - pozn. red.).
Zdroj: Metro UK, Překlad: Hana Tesařová, Korektura: Martin Čejka