Co se děje v mozku zvířete? Můžeme vědět, o čem (a jestli vůbec) zvířata myslí a co cítí? Carl Safina se domnívá, že ano. Propojuje příběhy ze světa velryb, vlků, slonů a albatrosů, aby s pomocí objevů a individuálních zkušeností badatelů na poli ekologie, biologie a behaviorálních věd ukázal, že i zvířata mají mysl. Že i ostatní bytosti, které spolu s námi obývají Zemi, dokáží myslet a cítit, užívat nástroje a vyjadřovat emoce. Stejně jako my.
Video je opatřeno českými titulky, které najdete pod ikonou bubliny vpravo dole.
Zde jsou pro zajímavost dvě citace z této přednášky: "Naše empatie není to, co nás činí lidmi, protože není zdaleka dokonalá. Chytáme tvory schopné empatie, zabíjíme je a jíme. Můžete namítnout, že jsou to jiné druhy a my je jíme, protože jsme predátoři. Ale my se nechováme moc dobře ani k našemu vlastnímu druhu."
"Nejsme lidmi proto, že bychom měli rysy, které jsou ryze lidské. Jsme lidmi proto, že to, co je typické pro mysl zvířat, se u nás rozvinulo nejvíc. Jsme ti nejsoucitnější, nejagresivnější, nejtvořivější a nejdestruktivnější zvířata na této planetě. A to všechno se v nás míchá dohromady. Ale nejsme lidmi kvůli tomu, že milujeme. Nejsme jediní, kdo miluje. Nejsme jediní, kdo se stará o své partnery. Nejsme jediní, kdo se stará o své děti."
Zdroj: TED, Titulky: Honza Prokes