Co si zvířata myslí a co cítí? (video)

Co si zvířata myslí a co cítí? (video)

Co se děje v mozku zvířete? Můžeme vědět, o čem (a jestli vůbec) zvířata myslí a co cítí? Carl Safina se domnívá, že ano. Propojuje příběhy ze světa velryb, vlků, slonů a albatrosů, aby s pomocí objevů a individuálních zkušeností badatelů na poli ekologie, biologie a behaviorálních věd ukázal, že i zvířata mají mysl. Že i ostatní bytosti, které spolu s námi obývají Zemi, dokáží myslet a cítit, užívat nástroje a vyjadřovat emoce. Stejně jako my.

Video je opatřeno českými titulky, které najdete pod ikonou bubliny vpravo dole.

Zde jsou pro zajímavost dvě citace z této přednášky: "Naše empatie není to, co nás činí lidmi, protože není zdaleka dokonalá. Chytáme tvory schopné empatie, zabíjíme je a jíme. Můžete namítnout, že jsou to jiné druhy a my je jíme, protože jsme predátoři. Ale my se nechováme moc dobře ani k našemu vlastnímu druhu."

"Nejsme lidmi proto, že bychom měli rysy, které jsou ryze lidské. Jsme lidmi proto, že to, co je typické pro mysl zvířat, se u nás rozvinulo nejvíc. Jsme ti nejsoucitnější, nejagresivnější, nejtvořivější a nejdestruktivnější zvířata na této planetě. A to všechno se v nás míchá dohromady. Ale nejsme lidmi kvůli tomu, že milujeme. Nejsme jediní, kdo miluje. Nejsme jediní, kdo se stará o své partnery. Nejsme jediní, kdo se stará o své děti."

Zdroj: TED, Titulky: Honza Prokes

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Síla soucitu: Druhá série je nyní online – objevte inspirující veganské příběhy
Druhá série Síly soucitu nabídne mimojiné pohled do zákulisí azylových farem
No Internet Connection