Co si zvířata myslí a co cítí? (video)

Co si zvířata myslí a co cítí? (video)

Co se děje v mozku zvířete? Můžeme vědět, o čem (a jestli vůbec) zvířata myslí a co cítí? Carl Safina se domnívá, že ano. Propojuje příběhy ze světa velryb, vlků, slonů a albatrosů, aby s pomocí objevů a individuálních zkušeností badatelů na poli ekologie, biologie a behaviorálních věd ukázal, že i zvířata mají mysl. Že i ostatní bytosti, které spolu s námi obývají Zemi, dokáží myslet a cítit, užívat nástroje a vyjadřovat emoce. Stejně jako my.

Video je opatřeno českými titulky, které najdete pod ikonou bubliny vpravo dole.

Zde jsou pro zajímavost dvě citace z této přednášky: "Naše empatie není to, co nás činí lidmi, protože není zdaleka dokonalá. Chytáme tvory schopné empatie, zabíjíme je a jíme. Můžete namítnout, že jsou to jiné druhy a my je jíme, protože jsme predátoři. Ale my se nechováme moc dobře ani k našemu vlastnímu druhu."

"Nejsme lidmi proto, že bychom měli rysy, které jsou ryze lidské. Jsme lidmi proto, že to, co je typické pro mysl zvířat, se u nás rozvinulo nejvíc. Jsme ti nejsoucitnější, nejagresivnější, nejtvořivější a nejdestruktivnější zvířata na této planetě. A to všechno se v nás míchá dohromady. Ale nejsme lidmi kvůli tomu, že milujeme. Nejsme jediní, kdo miluje. Nejsme jediní, kdo se stará o své partnery. Nejsme jediní, kdo se stará o své děti."

Zdroj: TED, Titulky: Honza Prokes

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ryby čističky úspěšně zdolaly slavný Marshmallow test
Vrány si uvědomují samy sebe stejně jako lidé, ukázala nová studie
Proč by měla opatření na ochranu zvířat platit i pro bezobratlé
No Internet Connection