Chov telat v Česku

Chov telat v Česku

Fotografie pod tímto článkem pochází z chovu telat v Jihomoravském kraji. Běžná praxe na mléčných farmách v Česku vypadá následovně:

Aby kráva produkovala mléko, je třeba, aby měla tele, proto je každý rok uměle oplodněna (rukou nebo speciálním železným nástrojem).


Obrázek: proč se krávy opakovaně inseminují (zdroj)

Telata jsou odebírána buď okamžitě, po pár hodinách a nebo nejpozději do 24 hodin. Důvod, proč k odebírání dochází co nejdříve (i okamžitě), se uvádí jako "humánní", protože například po 3 dnech (kdy by tele u matky mělo možnost pít mlezivo/kolostrum a vytvořit si tak přirozenou imunitu) by si tele vytvořit pouto k matce a později by bylo odtržení horší.

Hned po odebrání jdou telata na osm týdnů do individuálních venkovních kotců (menších než 3 m2). Tam dostávají necelý týden mlezivo od krávy a poté průmyslově vyrobenou mléčnou výživu, která je vysoce koncentrovaná a od začátku tele dopuje živinami, aby nezemřelo na zničenou imunitu. Tuto potravu často pijí z misky, takže mají neuspokojený sací reflex. Průmyslově vyráběné mléko (nejčastěji Laktosan) dostávají po dobu 2 měsíců, pak přecházejí na tuhou stravu (přirozeně pijí mléko 6 až 8 měsíců). Tuhá strava (granule) je opět koncentrovaná a způsobuje problémy se zažíváním, často se v literatuře řeší akutní průjmy a infekce. Po osmi týdnech jdou z individuálních kotců do ohrady s více zvířaty.

Samci jdou na jatka po pár měsících (telecí) nebo po 1-2 letech (hovězí). Samice čeká stejný osud jako jejich matky - každoroční opakovaná uměla inseminace, cca 3 - 4 porody, odebrání telat, mechanické dojení a po vyčerpání (po cca 6-7 letech) jatka. Na jatkách nezřídka končí i březí krávy.

Zdroje:
Doc. Ing. B. Čermák, CSc.: Výživa a krmení telat a jalovic,  Institut výchovy a vzdělávání MZ ČR, Praha, 1999, ISBN 80-7105-180-2
Doc. ing. Fr. Urban, DrSc. a kolektiv: Chov dojeného skotu, APROS 1997, ISBN 80-901100-7-X
Doporučení týkající se skotu (přijatá stálým výborem Evropské dohody o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely 21. 10. 1988 a platná od 21. 10. 1989.)
John Webster: Welfare: životní pohoda zvířat aneb Střízlivé kázání o ráji, Nadace na ochranu zvířat, 1999, ISBN 80-238-4086-X

Máte-li zájem o další podrobné info, doporučujeme přečíst učebnici Technologie chovu telat, kterou vydala: Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Technologie chovu skotu, kterou vydala Česká zemědělská univerzita v Praze. Také se můžete podívat na přehlednou prezentaci CHOV MLÉČNÉHO SKOTU.

Fotky: Kolektiv pro zvířata, celá FB galerie zde

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
Úspěch: První pokuta za prodej pokrmu foie gras kvůli týrání zvířat
No Internet Connection