Fotografie pod tímto článkem pochází z chovu telat v Jihomoravském kraji. Běžná praxe na mléčných farmách v Česku vypadá následovně:
Aby kráva produkovala mléko, je třeba, aby měla tele, proto je každý rok uměle oplodněna (rukou nebo speciálním železným nástrojem).
Obrázek: proč se krávy opakovaně inseminují (zdroj)
Telata jsou odebírána buď okamžitě, po pár hodinách a nebo nejpozději do 24 hodin. Důvod, proč k odebírání dochází co nejdříve (i okamžitě), se uvádí jako "humánní", protože například po 3 dnech (kdy by tele u matky mělo možnost pít mlezivo/kolostrum a vytvořit si tak přirozenou imunitu) by si tele vytvořit pouto k matce a později by bylo odtržení horší.
Hned po odebrání jdou telata na osm týdnů do individuálních venkovních kotců (menších než 3 m2). Tam dostávají necelý týden mlezivo od krávy a poté průmyslově vyrobenou mléčnou výživu, která je vysoce koncentrovaná a od začátku tele dopuje živinami, aby nezemřelo na zničenou imunitu. Tuto potravu často pijí z misky, takže mají neuspokojený sací reflex. Průmyslově vyráběné mléko (nejčastěji Laktosan) dostávají po dobu 2 měsíců, pak přecházejí na tuhou stravu (přirozeně pijí mléko 6 až 8 měsíců). Tuhá strava (granule) je opět koncentrovaná a způsobuje problémy se zažíváním, často se v literatuře řeší akutní průjmy a infekce. Po osmi týdnech jdou z individuálních kotců do ohrady s více zvířaty.
Samci jdou na jatka po pár měsících (telecí) nebo po 1-2 letech (hovězí). Samice čeká stejný osud jako jejich matky - každoroční opakovaná uměla inseminace, cca 3 - 4 porody, odebrání telat, mechanické dojení a po vyčerpání (po cca 6-7 letech) jatka. Na jatkách nezřídka končí i březí krávy.
Zdroje:
Doc. Ing. B. Čermák, CSc.: Výživa a krmení telat a jalovic, Institut výchovy a vzdělávání MZ ČR, Praha, 1999, ISBN 80-7105-180-2
Doc. ing. Fr. Urban, DrSc. a kolektiv: Chov dojeného skotu, APROS 1997, ISBN 80-901100-7-X
Doporučení týkající se skotu (přijatá stálým výborem Evropské dohody o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely 21. 10. 1988 a platná od 21. 10. 1989.)
John Webster: Welfare: životní pohoda zvířat aneb Střízlivé kázání o ráji, Nadace na ochranu zvířat, 1999, ISBN 80-238-4086-X
Máte-li zájem o další podrobné info, doporučujeme přečíst učebnici Technologie chovu telat, kterou vydala: Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Technologie chovu skotu, kterou vydala Česká zemědělská univerzita v Praze. Také se můžete podívat na přehlednou prezentaci CHOV MLÉČNÉHO SKOTU.