Arcibiskup Tutu: Musíme bojovat proti bezpráví páchaném na zvířatech

Arcibiskup Tutu: Musíme bojovat proti bezpráví páchaném na zvířatech

Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu usiluje o sociální spravedlnost pro všechny, včetně zvířat. Tutu je emeritní arcibiskup Kapského Města a držitel Nobelovy ceny míru za svou práci proti apartheidu (rasové segregaci v JAR). Rovněž se proslavil svými odvážnými výroky týkajícími se Gay-lesbické komunity, když prohlásil, že by raději šel do pekla než do homofobního nebe. V listopadu 2008 zahájil celosvětovou kampaň proti lovu velryb, kterou podporuje Mezinárodní fond na ochranu zvířat.

Ve svém nedávném prohlášení týkající se ochrany zvířat Tutu uvedl:

"Strávil jsem svůj život bojem s diskriminací a nespravedlností, ať už byly obětí černoši, ženy, gayové nebo lesby. Žádná lidská bytost by neměla být terčem předsudků či hanobení a ani by jí neměla být odepírána základní práva.

Existují však ji jiné případy bezpráví, které se týkají nejen lidí, ale i dalších cítících bytostí. Otázka zneužívání a týrání, které způsobujeme ostatním zvířatům, bojuje o naší pozornost v záplavě dalších morálních problémů. Je však velmi podstatné, aby tyto nespravedlnosti nebyly přehlíženy."

Tyto poznámky jsou součástí jeho předmluvy ke knize Global Guide to Animal Protection (česky: Globální průvodce ochranou zvířat), kterou editoval oxfordský teolog prof. Andrew Linzey, ředitel Oxford Centre for Animal Ethics. Kniha byla publikována na Univerzitě v Illiois 30. prosince 2013.

Tutu dále pokračuje:

"Viděl jsem na vlastní oči, jak snadno lze přehlédnout nespravedlnost, když jsou oběti bezmocné a zranitelné, pokud nemají nikoho, kdo by mluvil v jejich zájmu ani žádný jiný způsob, jak být zastupovány před státní mocí. Zvířata jsou přesně v této pozici. Dokud si nejsme vědomi jejich zájmů a hlasitě nevystupujeme jejich jménem, zneužívání a týrání není zpochybňováno.

Považuji za teologickou pošetilost domnívat se, že Bůh stvořil celý svět pouze pro lidi nebo předpokládat, že má Bůh zájem pouze o jeden z milionů druhů, které obývají tuto Boží Zemi."

"Naše nadvláda nad zvířaty nemá být despotismem," dodává Tutu. "Jsme stvoření k obrazu Božímu, to ano, ale Bůh, k jehož obrazu jsme byli stvořeni, je svatý, milující a spravedlivý. Nectíme Boha, pokud zneužíváme jiné vnímající bytosti."

A Tutu není jediným světovým duchovním představitelem, který podporuje zlepšení života ostatních zvířat. Dalai Lama se v roce 2012 účastnil Světového soucitného dne (World Compassion Day) v Bombaji konaného na podporu zlepšení welfare zvířat, kde uvedl: "Co se týče zvířat, nejsou obdařeni pouze životem jako takovým, ale i pocity radosti a bolesti. Měli bychom k jejich životu přistupovat s respektem, na jaký jsme my Tibeťané zvyklí."

Papež František zase promluvil o významu péče o Zemi i veškeré stvoření a je známý svou podporou zranitelných. "Péče o stvoření není jen něco, o čem Bůh hovořil za úsvitu dějin: svěřuje ji každému z nás jako součást svého plánu," uvedl papež.

Pro další příklady duchovních vůdců, kteří se zasazovali za práva či ochranu zvířat se můžeme podívat i do historie. Mezi ně patří např. duchovní a politický vůdce Indie Mahátma Gándhí, který mimo jiné prohlásil "Nemyslím, že maso je pro nás nezbytné. Tvrdím, že masitá jídla jsou pro nás nevhodná. Protože stojíme výš než zvířecí svět, děláme chybu, když napodobujeme jeho zvyky." Slavný je i jeho výrok: "Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty."

V rámci našeho civilizačního okruhu můžeme vzpomenout patrona zvířat sv. Františka z Assisi, jemuž je přisuzován výrok: "Bůh si přeje, abychom byli oporou zvířat, potřebují-li pomoc. Každá bytost v nouzi má stejné právo na ochranu."

Zdroj: The Huffington Post

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection