Anglie zakáže používání divokých zvířat v cirkusech

Anglie zakáže používání divokých zvířat v cirkusech

Po dlouhé kampani aktivistů za práva zvířat dojde ve Velké Británii k zákazu cirkusové drezury zvířat, jako jsou zebry, lvi, tygři, hadi nebo sloni. Jak včera oznámila britská vláda, od prosince 2015 bude možné chovat a cvičit v kočovných cirkusech pouze psy, kočky, králíky a další domestikovaná zvířata.

Ministr zemědělství David Heath poslancům sdělil, že "vláda dala cirkusům přiměřenou lhůtu, která jim dává dostatek času na přizpůsobení svého podnikání a zajištění odpovídající péče svým divokým zvířatům."

V současnosti po Británii putují dva cirkusy, které mají v držení na 20 nedomestikovaných zvířat. O ně se v budoucnosti postarají členové nadace Born Free Foundation a RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals - Královská společnost pro prevenci krutosti ke zvířatům).

Poslanec Konzervativní strany Mark Pritchard, jehož návrh zákazu v roce 2011 sněmovnou neprošel, toto oznámení vítá s nadšením. "Jsem potěšen, že se vláda nakonec rozhodla tento zákaz zavést. Je to vítězství zastánců ochrany zvířat i zdravého rozumu - a potvrzuje, že politici, kteří si jdou za svými zásadami i přes nepřátelské reakce opozice, mohou něco změnit."

Prezident Britské Veterinární Asociace (BVA) Peter Jones doplnil: "V dnešní společnosti není místo pro to, aby divoká zvířata byla zneužívána pro naši zábavu. Jsme tím nadšeni."

Dále uvedl, že "v BVA tento zákaz silně podporujeme, protože jsme si vědomi, že životní potřeby nedomestikovaných zvířat nemohou být naplněny v prostředí kočovných cirkusů, zejména pokud jde o jejich ustájení a možnost projevovat své přirozené chování. Také jsme přesvědčeni, že systém udělování licencí tento problém nevyřeší."

Británie se tímto krokem připojuje k zemím jako Rakousko, Nizozemsko nebo Slovinsko, které rovněž neumožňují drezuru zvířat volně žijících druhů. Úplný zákaz využívání zvířat v cirkusech již platí v Řecku a Bolívii.  

Zdroje: http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/circuses-banned-using-wild-animals-1836012
http://www.washingtontimes.com/news/2013/apr/17/britain-bans-wild-animals-traveling-circuses

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Protest před cirkusem Humberto (Brno)
Příběh slonice
No Internet Connection